reklama
 
 

Rekonstrukce: Proč zemřel Daniel N.? Soud pokračuje

5. 2. 2013 10:33
V Praze začal soud s frontmanem kapely Lamb of God Davidem Randallem Blythem

Praha - Místo rychlé a úderné hudby relativní klid soudní síně, místo fanoušků soudní senát - a k tomu ostříhané vlasy, upravený zevnějšek a dobře padnoucí oblek.

Taková byla pondělní realita zpěváka a frontmana skupiny Lamb of God Randyho Blytha.

Prvním dnem totiž začalo líčení, na jehož konci rozhodne soudce Tomáš Kubovec o zpěvákově vině či nevině v případu fanouška, kterého během koncertu srazil z pódia a který na následky zranění později zemřel.

Soud pokračuje v jednání opět v úterý.

Podle státního zástupce Vladimíra Mužíka Blythe tehdy devatenáctiletého Daniela N., který se díky neschopnosti ochranky klubu dostal na pódium, oběma rukama strčil do davu.

Lidé pod pódiem jej však nechytili, a tak při pádu narazil týlem hlavy do zábradlí. V důsledku toho došlo k pohmoždění mozku a vnitřnímu krvácení. Přestože se mladík tehdy ještě zvedl a později i dostal do nemocnice, nakonec upadl do kómatu a na následky zranění zemřel.

Jak se vlastně celá věc seběhla?

Zpočátku vše nasvědčovalo tomu, že půjde jen o další z tisíce koncertů kapely, která je považována za první ligu ve svém žánru.

Lamb of God tehdy v květnu 2010 dorazila v rámci svého evropského turné do Prahy vůbec poprvé.

Když se Blythe vzbudil v autobuse za klubem Abaton, kde se koncert konal, chtěl si nejprve klub prohlédnout, ale technik ho zastavil s tím, že je to tam hrozné a že je tam velký nepořádek.

"Vzhledem k hudbě, kterou hrajeme, mi došlo, že nebudeme hrát v Národním divadle," řekl během své výpovědi zpěvák. Po návratu z výletu po pražských památkách je čekal koncert v naplněném prostoru klubu, kde na ně již čekalo přes pět stovek fanoušků.

"Technik mi říkal, že je tu hodně lidí, malé pódium a že je to nebezpečné. Nebyla to pro mě dobrá zpráva," řekl Blythe. Během vystoupení předkapely si krátkozraký zpěvák sundal brýle a vzhledem ke kouři a světelným efektům se tak stal napůl slepým, jak popisoval ve své výpovědi. Od začátku prý věděl, že to bude těžké.

Kolaps ochranky

"Lidé lezli na pódium od první písničky, přebíhali a já přemýšlel, kde je ochranka. Obvykle je totiž před pódiem asi metr a půl široký pás oddělený od davu zábradlím a hlídaný svalnatými muži z ochranky," popisuje dále Blythe.

"Teď jsem tam ale rozmazaně viděl postavy opírající se o pódium. Neměly žádný problém dotýkat se nás a lézt na pódium," dodává.

Jen pro přiblížení - výška pódia v Abatonu opravdu nedosahuje ani jednoho metru a železné "ohrádky" po jeho stranách byly jen o třicet centimetrů vyšší.

Podle Blytha šlo o běžný koncert, co se průběhu týče - až na to, že se fanoušci stále snažili dostat nahoru.

Jeden z nich - Milan P. - tehdy podnikl dokonce několik úspěšných pokusů. Dvakrát se pokusil dostat na pódium, aniž by ho ochranka zadržela.

Třikrát...

"Poprvé ke mně přiběhl, mával přede mnou rukama a pak skočil mezi diváky. Podruhé se zase přiblížil, zůstával tam stát a vypadalo to, že nehodlá odejít. Chtěl mi dát ruku kolem ramen, snad mě chtěl obejmout, přišlo mi to nebezpečné," hájil se zpěvák před soudem.

Chytil ho za límec, stlačil ho k zemi, kde ho zaklekl kolenem a několikrát mu, podle výpovědi, řekl, že toho má nechat. Potom ho chytil za vlasy a vedl k okraji pódia, odkud posléze Milan P. zmizel - podle Blytha ho odstranila ochranka klubu.

Potom se otočil a viděl, že po levé straně opět vylézá na pódium. Šel k basovému kytaristovi, který mu dával pokyn, aby odešel. Ze záznamu koncertu, který pořídil Jiří Choroš, je vidět, že tentokrát ho z pódia vystrčila ochranka.

... a dost?

Když se pak na pódiu objevil Daniel N., měl Blythe za to, že jde o Milana P. "Zdálo se mi, že je to on, nikdo jiný se na pódium nevracel," řekl.

"Přišel jsem k němu a začal ho tlačit oběma rukama ode mě. Pak jsem viděl, že se dostal do hlediště. Nevím, co bylo dál, myslel jsem, že ho chytnou fanoušci," pokračoval Blythe.

Jenže nechytli. "Bylo to divné, že se rozestoupili, bylo to vážně debilní. Ležel tam na zemi a nikdo mu nepomáhal," popsal tento okamžik ve své výpovědi Choroš. Podle něj byl Blythe skutečně velmi naštvaný, že tam pořád někdo lezl. Také on konstatoval, že ochranka koncert absolutně nezvládla.

Blythe: "Vše vypadalo normálně."

"Viděl jsem, že se za třemi řadami lidí sbírá ze země. Přišel jsem tím směrem a volal, zda je vše v pořádku. Lidé kolem něj mu potom pomohli vstát a udělali gesto, že je vše ok," vypověděl Blythe.

O tom, že Daniel N. zemřel, se prý dozvěděl až loni, když ho česká policie zadržela na letišti. Do té doby ho prý nekontaktoval nikdo - ani české, ani americké úřady, právníci nebo policie.

Další výpovědi příliš nového do případu nevznesly - členové kapely si dění na koncertě příliš nevybavovali. Řešila se pochopitelně i otázka možného vlivu alkoholu či drog, což však všichni důsledně popírali - Blythe před koncertem údajně nic nepil a drogy nikdy nebral.

Agrese? Jen show

Podle některých svědků se během vystoupení choval agresivně, což však on sám označil pouze za show, která je s tímto druhem hudby spojena. Oslovení členové kapely i další však Blytha ve svých výpovědích označovali za klidného a sečtělého člověka.

O jeho osudu mělo být původně rozhodnuto tento týden. Pokud však soudce schválí návrh obhajoby na provedení znaleckého posudku v oblasti biomechaniky - za účelem zjištění, zda zranění opravdu způsobil Blythe svým strčením -, posune se podle toho příslušně i termín, kdy bude znám verdikt.

Podle státního zástupce Mužíka, který však k pobavení protistrany během jednání chvílemi klimbal, je v této věci zatím příliš brzy na odhad možného trestu.

autor: Jakub Novák | 5. 2. 2013 10:33

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama