Karlovy Vary/Liberec/Havířov - Chcete koupit nemovitost v Karlových Varech? Než magistrát sdělí cenu, musíte za to nejdříve zaplatit. A není proti tomu odvolání.
Města si totiž o obchodování s nemovitostmi rozhodují samy a nikdo kromě opozice v zastupitelstvech je přitom nekontroluje. Jediným závazkem je podmínka chovat se hospodárně. Tu si však radnice interpretují po svém a často nahrávají spekulantům.
Proti způsobu nakládání s městským majetkem v Karlových Varech bojovala marně opozice.
Za kolik? Zažádej a dozvíš se
"Zájemce požádá o koupi nemovitosti a město mu řekne, že je neprodejná. Za krátkou dobu ji pak koupí někdo jiný," popsal opoziční zastupitel Vlastimil Lepík z Karlovarské občanské alternativy.
Karlovarská opozice chtěla, aby byli zájemci nejen informováni, proč byla jejich žádost odmítnuta, ale také, aby byl na radnici vytvořen registr žadatelů. Ani jeden z návrhů neprošel.
Systém v Karlových Varech se prý nedávno ještě zhoršil. "Nyní nikdo neví dopředu, kolik bude platit. Město mu to vypočítá až po podání žádosti. Když ale pak odmítne, hradí náklady s tvorbou ceny spojené," popsal Lepík.
Karlovarská radnice přesto svůj způsob prodeje považuje za nejvhodnější. "Stávalo se, že město prodej připravilo a žadatel si celou věc rozmyslel. Město tak nesmyslně plýtvalo prostředky," vysvětlil karlovarský mluvčí Jakub Kaválek.
Výpalné za odstoupení
Nejméně čtyři roky nahrávala spekulantům pravidla prodeje v Liberci. Místní spekulanti využívali díry v systému, kdy mohli odstoupit bez jakýchkoli sankcí až do schválení prodeje zastupitelstvem.
To jim umožnilo navyšovat ceny a přitom dotírat na ostatní zájemce o nemovitost, aby platili výpalné. Liberečtí radní pod tlakem svá pravidla změnili a odstoupit od koupi už není tak lehké. Přitom někteří ještě nedávno tvrdili, že o žádných spekulacích nic nevědí a že nejsou důkazy.
Netradiční způsob, jak vrhnout zájemce o městské nemovitost do víru spekulací, vymysleli také radní v Opavě. Rozhodli se místo prodeje po bytech, že zvolí rychlejší způsob a prodávají celé domy.
Čtěte více: Radnice šroubují ceny bytů nahoru. Obálkovu metodou
Opozice útočila na nově nastavený systém i zde, a nedávno slavila úspěch. Chyběly totiž sankce pro ty, kteří se účastnili soutěže jen na oko. A právě ty se jí podařilo prosadit.
Plačící nájemnící realitními magnáty
"Současná pravidla však stále vytvářejí prostor pro spekulace. Dějí se zde podivnosti," připustila nezávislá opoziční zastupitelka Pavla Brady.
K těmto domněnkám ji vede i dění kolem prvního prodaného domu. "Zprvu nájemníci naříkali, že je koupě finančně zničí, pak ale nejvyšší nabídku dorovnali. A nyní, po půl roce ho chtějí zase prodat," vylíčila zastupitelka.
Vedení města však tento postup označilo za nejvýhodnější. Chtělo vydělat, a to se daří. "V některých případech jsme získali až o 140 procent více, než byl tržní odhad," připustil primátor Zbyněk Stanjura z ODS.
Přesto jsou i města, která se rozhodla své obyvatele před spekulacemi bránit. Například vedení Havířova od privatizace bytů upustilo. "Jedním z důvodů je ochrana nájemníků před tlakem realitních makléřů a spekulantů," vysvětlil primátor František Chobot z ČSSD.