Města chtějí nakupovat nemocnice

Zdeněk Mihalco
29. 1. 2007 11:30
Střední Čechy - Některá středočeská města se budou ucházet o koupi nebo pronájem vlastních nemocnic, které prodává Středočeský kraj.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Středočeské nemocnice

  • Beroun o koupi nemocnice nemá zájem
  • Brandýs nad Labem nemá na koupi či pronájem peníze
  • Mělník bude usilovat o koupi či pronájem nemocnice
  • Nymburk nejspíš bude usilovat o koupi či pronájem nemocnice
  • Rakovník požádá o bezplatný převod nebo pronájem nemocnice
  • O koupi Geriatrického a rehabilitačního centra město Kladno nemá zájem

O koupi jednotlivých zdravotnických zařízení se podle informací deníku Aktuálně.cz vážně zajímá také společnost Mediterra, která ve středních Čechách provozuje nemocnice v Neratovicích a Sedlčanech. Zástupci Mediterry účast ve výběrovém řízení jednoznačně nepotvrdili, ostatní zájemci však firmu považují za velkou konkurenci.

O privatizaci zadlužených středočeských nemocnic se podle mluvčího středočeského kraje Martina Kupky zajímá přes 40 subjektů. Jsou to firmy, které už ve zdravotnictví působí, města i fyzické osoby. Jakékoliv další informace o výběrovém řízení kraj odmítá poskytovat.

Kraj nabízí k prodeji či pronájmu jedenáct zdravotnických zařízení.

Města: Chceme nemocnice zachránit

Zájem o koupi vlastní nemocnice má Mělník. Zastupitelé téměř jednohlasně schválili usnesení, podle kterého se město bude ucházet o nemocnici ve výběrovém řízení.

V Nymburce odsouhlasila účast města v soutěži zdravotní komise. Potvrdit rozhodnutí ve výběrovém řízení ještě musí schválením Rada města. "Budu prosazovat účast města v soutěži," sdělil místostarosta Nymburka Miloš Petera.

O nabídku prodeje nemocnice se zajímá také Městský úřad v Hořovicích. "Právě zvažujeme, že bychom se do výběrového řízení přihlásili. Bude to předmětem jednání Rady města," řekl starosta Hořovic Luboš Čížek.

Rakovník podle usnesení mimořádného zasedání zastupitelstva požádá kraj o bezplatný převod nebo pronájem nemocnice za symbolickou cenu. "Přímo do soutěže se však pravděpodobně nepřihlásíme," řekl rakovnický starosta Zdeněk Nejdl.

Zastupitelé měst se shodují: Zúčastníme se výběrového řízení, protože chceme v našem městě zachovat kvalitní lékařskou péči.

Beroun: Nemocnici ne

Opačně chtějí postupovat v Kutné Hoře. Město je v současné době provozovatelem nemocnice, uvažuje však o jejím prodeji, protože na provoz nemá peníze.

Podobné je to v Berouně. Starosta Jiří Besser před měsícem deníku MF Dnes řekl, že si město vyzvedlo zadávací dokumentaci k výběrovému řízení. Nyní Aktuálně.cz sdělil, že město už o pronájmu nebo koupi nemocnice neuvažuje.

Právě v případě berounské nemocnice mělo být původně výběrové řízení uzavřeno nejdřív, na konci ledna. Středočeský kraj však nyní výběrové řízení o měsíc prodloužil.

O osud tohoto zařízení má obavy bývalý poslanec Karel Machovec (ČSSD), který v minulosti vystupoval proti privatizaci nemocnic. "Nemocnice je ve středu Berouna a disponuje rozsáhlými pozemky. O nemocnici se mohou zajímat i firmy, které nemusí nutně provozovat zdravotnickou činnost, ale třeba bytovou výstavbu," tvrdí.

Podmínky výběrového řízení se v případě Berouna odlišují od ostatních nemocnic. Zatímco jinde je pod hrozbou desetimilionové sankce zakotven závazek zachovat péči v současném rozsahu po dobu pěti let, u Berouna je tato lhůta jeden rok. "V případě berounské nemocnice by se to některé firmě mohlo za těchto podmínek takzvaně vyplatit," myslí si Karel Machovec.

Právě o berounskou, nejzadluženější středočeskou nemocnici je podle informací Středočeského kraje největší zájem.

Ocelář nemá zájem

Už zmíněná společnost Mediterra, provozovatel neratovické a sedlčanské nemocnice, o svých záměrech v dalších privatizacích nechce mluvit.

Jednatel společnosti Luboš Kneť odmítl upřesnit, které nemocnice se Mediterra pokouší získat. "Dokud nebude výběrové řízení ukončené, nebudeme se k tomu vyjadřovat," řekl. "Analyzujeme podmínky výběrového řízení," naznačil pouze.

Společnost by v případě úspěchu mohla ve středních Čechách vytvořit síť soukromých nemocnic.

Na severní Moravě takovou síť nemocnic vytvořila společnost Euromednet, která se však podle informací deníku Aktuálně.cz o středočeské nemocnice nezajímá. "Není to pro nás zajímavé," potvrdila mluvčí společnosti Simona Součková.

Společnost Euromednet ovládá ocelářský magnát Tomáš Chrenek.

Podobně veřejně vylučuje zájem o středočeské nemocnice mluvčí investiční skupiny Penta Investments Jana Studničková. Penta Investments v Česku vlastní například síť lékáren.

 

Právě se děje

Další zprávy