Záchranky: Zákoník budeme obcházet

Zdeněk Mihalco
3. 1. 2007 0:00
Praha - Ředitelé záchranných služeb budou obcházet zákoník práce, který platí od pondělí. Jen tak udržíme dostupnost zdravotní péče, říkají.
Deset nových sanitních vozů ve službě zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje.
Deset nových sanitních vozů ve službě zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje. | Foto: Aktuálně.cz

Problém je v tom, že podle nových paragrafů zákoníku práce, které prosadily levicové strany ve sněmovně, smějí lékaři odpracovat méně přesčasových hodin než dosud. V novém zákoníku totiž chybí termín "pohotovost". Tento termín totiž není v souladu s evropským právem.

ODS se loni do poslední chvíle snažila nový zákoník odložit a její ministr zdravotnictví Tomáš Julínek opakovaně varoval, že v Česku bude kvůli některým ustanovením zákoníku chybět nejméně 80 zdravotníků v záchranné službě a také desítky milionů korun na provoz záchranek. To by podle Julínka mohlo snížit počet posádek a omezit dostupnost lékařské péče.

Deník Aktuálně.cz oslovil vedení deseti krajských záchranných služeb. Jejich ředitelé řekli, že počty posádek i dostupnost péče zatím zůstává stejná. Neboli mnohde bude platit: Až lékaři vyčerpají počet povolených přesčasových hodin, začnou záchranky zákoník práce obcházet.

Omezení péče, nebo obcházení zákona

Například v Pardubickém kraji chce nynější dostupnost zdravotní péče záchranná služba zachovat za každou cenu, a její ředitel Marek Obrtel říká: "Nebudeme ale moci dodržovat nový zákoník na sto procent. Jinak to nejde."

Také ředitel středočeské záchranky Robert Zelenák přiznal, že nemůže respektovat nový limt přesčasové práce, aby služby své záchranky zachoval. Pokud by podle Zelenáka měla středočeská záchranka striktně zákoník práce dodržovat, musela by přijmout dalších 100 lékařů.

V Moravskoslezském a Zlínském kraji už ředitelé záchranek přiznali, že postrádají kvůli zákoníku práce několik lékařů.

Někteří ředitelé záchranných služeb však také tvrdí, že zákoník není nutné obcházet.

Ředitel Záchranné služby Olomouckého kraje Ivo Mareš tvrdí, že zaměstnal několik dalších lékařů a jedná s krajským úřadem o navýšení finančních dotací. "Včas jsme se připravili. Postupujeme striktně v souladu s novým zákoníkem a ohrožení dostupnosti zdravotní péče nehrozí," říká.

Ministerstvo: Předpokládali jsme to

Ministerstvo zdravotnictví zjištění o obcházení zákonů nepřekvapilo. "Upozorňovali jsme na to," říká mluvčí ministra zdravotnictví Tomáš Cikrt, který ze současných problémů obvinil minulou vládu. Rychlé řešení potíží v souvislosti s novým zákoníkem podle ministerstva zdravotnictví neexistuje.

Foto: Ludvík Hradilek

Přestože je nová norma v souladu s evropským právem, chce ministr Julínek předložit novelu zákoníku, která by měla některé vzniklé problémy vyřešit.

Nový zákoník i přes současné problémy vítají odboráři a Česká lékařská komora. Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka musí záchranné služby neustále přijímat další lékaře.

Kde najít lékaře?

Podle propočtů ministerstva bude v Česku kvůli novému zákoníku práce chybět 2000 lékařů, především v nemocnicích. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek chce lákat chybějící doktory z ciziny, zejména z východoevropských zemí.

Podle předsedy odborářů Jiřího Schlangera je však v českém zdravotnictví lékařů dost. "Celá organizace systému je však špatná a někteří lékaři nejsou správně využíváni," říká.

Ministr Julínek také tvrdí, že v celém systému zdravotnictví budou kvůli novému zákoníku práce chybět nejméně stamiliony korun. Nedostatek peněz se podle ministerstva projeví až v následujících měsících.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 4 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy