Záchranky: Zákoník budeme obcházet

Zdeněk Mihalco
3. 1. 2007 0:00
Praha - Ředitelé záchranných služeb budou obcházet zákoník práce, který platí od pondělí. Jen tak udržíme dostupnost zdravotní péče, říkají.
Deset nových sanitních vozů ve službě zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje.
Deset nových sanitních vozů ve službě zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje. | Foto: Aktuálně.cz

Problém je v tom, že podle nových paragrafů zákoníku práce, které prosadily levicové strany ve sněmovně, smějí lékaři odpracovat méně přesčasových hodin než dosud. V novém zákoníku totiž chybí termín "pohotovost". Tento termín totiž není v souladu s evropským právem.

ODS se loni do poslední chvíle snažila nový zákoník odložit a její ministr zdravotnictví Tomáš Julínek opakovaně varoval, že v Česku bude kvůli některým ustanovením zákoníku chybět nejméně 80 zdravotníků v záchranné službě a také desítky milionů korun na provoz záchranek. To by podle Julínka mohlo snížit počet posádek a omezit dostupnost lékařské péče.

Deník Aktuálně.cz oslovil vedení deseti krajských záchranných služeb. Jejich ředitelé řekli, že počty posádek i dostupnost péče zatím zůstává stejná. Neboli mnohde bude platit: Až lékaři vyčerpají počet povolených přesčasových hodin, začnou záchranky zákoník práce obcházet.

Omezení péče, nebo obcházení zákona

Například v Pardubickém kraji chce nynější dostupnost zdravotní péče záchranná služba zachovat za každou cenu, a její ředitel Marek Obrtel říká: "Nebudeme ale moci dodržovat nový zákoník na sto procent. Jinak to nejde."

Také ředitel středočeské záchranky Robert Zelenák přiznal, že nemůže respektovat nový limt přesčasové práce, aby služby své záchranky zachoval. Pokud by podle Zelenáka měla středočeská záchranka striktně zákoník práce dodržovat, musela by přijmout dalších 100 lékařů.

V Moravskoslezském a Zlínském kraji už ředitelé záchranek přiznali, že postrádají kvůli zákoníku práce několik lékařů.

Někteří ředitelé záchranných služeb však také tvrdí, že zákoník není nutné obcházet.

Ředitel Záchranné služby Olomouckého kraje Ivo Mareš tvrdí, že zaměstnal několik dalších lékařů a jedná s krajským úřadem o navýšení finančních dotací. "Včas jsme se připravili. Postupujeme striktně v souladu s novým zákoníkem a ohrožení dostupnosti zdravotní péče nehrozí," říká.

Ministerstvo: Předpokládali jsme to

Ministerstvo zdravotnictví zjištění o obcházení zákonů nepřekvapilo. "Upozorňovali jsme na to," říká mluvčí ministra zdravotnictví Tomáš Cikrt, který ze současných problémů obvinil minulou vládu. Rychlé řešení potíží v souvislosti s novým zákoníkem podle ministerstva zdravotnictví neexistuje.

Foto: Ludvík Hradilek

Přestože je nová norma v souladu s evropským právem, chce ministr Julínek předložit novelu zákoníku, která by měla některé vzniklé problémy vyřešit.

Nový zákoník i přes současné problémy vítají odboráři a Česká lékařská komora. Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka musí záchranné služby neustále přijímat další lékaře.

Kde najít lékaře?

Podle propočtů ministerstva bude v Česku kvůli novému zákoníku práce chybět 2000 lékařů, především v nemocnicích. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek chce lákat chybějící doktory z ciziny, zejména z východoevropských zemí.

Podle předsedy odborářů Jiřího Schlangera je však v českém zdravotnictví lékařů dost. "Celá organizace systému je však špatná a někteří lékaři nejsou správně využíváni," říká.

Ministr Julínek také tvrdí, že v celém systému zdravotnictví budou kvůli novému zákoníku práce chybět nejméně stamiliony korun. Nedostatek peněz se podle ministerstva projeví až v následujících měsících.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy