Poprvé: O nemocnici rozhodne, jak léčí

Eliška Bártová Eliška Bártová
14. 12. 2006 0:00
Praha - Ministerstvo zdravotnictví udělalo zlomový krok. Prvně využije údaje, jak dobře se kde léčí. Podle toho rozhodne, které nemocnice zaniknou.
Nemocnice ve Strakonicích
Nemocnice ve Strakonicích | Foto: Ludvík Hradilek

O tom, které nemocnice či oddělení přežijí, rozhodnou pojišťovny. Ty nyní znovu vybírají, kde budou svým klientům platit péči a kde ne. Týká se to nemocnic ve Středočeském a Zlínském kraji.

"Budeme moci využít data o kvalitě péče k rekonstrukci sítě nemocnic," říká ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček. "Některé obory jsou nadbytečné, některá oddělení neposkytují kvalitní péči, a měla by proto zaniknout."

Je to poprvé

Pojišťovny sice data o kvalitě mají už dlouho, ale nikdy je nezveřejnily, protože se obávají případných žalob nemocnic. Stejně se k tomu dosud neodhodlal ani žádný ministr.

Nyní čtyřčlenná komise složená ze zástupců pojišťovny, ministerstva, poskytovatelů a odborných společností posuzuje zcela konkrétní data vztažená k jednotlivým nemocnicím.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Může tak porovnávat počet jednotlivých případů, průměrnou dobu strávenou na lůžku, objem spotřebovaných zdravotních výkonů, léků a zdravotnických prostředků, komplikovanost případů či úspěšnost léčby.

"Je to poprvé, co ministerstvo údaje o kvalitě použije," uvedla náměstkyně ministra zdravotnictví Markéta Hellerová. "Chceme, aby se rozhodovali ne podle subjektivních pocitů a údajů managementu nemocnic, ale podle objektivních dat," dodává.

Kraj je spokojen

S novým rozhodování podle kvality je spokojený i kraj, pod který nemocnice patří.

"Velmi to vítám," říká náměstek hejtmana Středočeského kraje Josef Kantůrek. "Zvýší se tím kvalita poskytované péče a může dojít k potřebné transformaci. Sami jsme chtěli kvalitu svých zařízení posuzovat."

Jeden z verdiktů, která zařízení či jejich oddělení nakonec budou odsouzena k zániku, vynese komise v pondělí, kdy se uzavře výběrové řízení na lůžkovou péči ve Středočeském kraji.

Jsme na začátku

Data, ze kterých je možné poznat kvalitu péče shromažďuje už tři roky Národní referenční centrum (NRC), podle mezinárodně uznávaného systému skupin diagnóz (DRG). K těm, když se přiřadí údaje o komplikacích, úmrtnosti, délce léčby či její úspěšnosti, vznikne objektivní kritérium pro posouzení kvality péče.

Infobox

  • V Česku je ročně hospitalizováno kolem 2 milionů pacientů
  • ročně se provede na 9 tisíc výkonů
  • celkem existuje 14 tisíc diagnóz
  • český systém DRG shrnuje diagnózy do 900 skupin.

 

Pacienti však zatím neměli možnost se k těmto informacím dostat. V současnosti probíhají dva soudní spory o právo na informace o kvalitě léčby.

Povinnost zveřejňovat zdravotnická data se snažil zakotvit do zákona bývalý ministr Jozef Kubinyi. Jediný, kdo data zveřejnil o všech svých nemocnicích byl Jihočeský kraj. O jejich postupu ČTĚTE ZDE

NRC zatím před dvěma lety zveřejnilo pouze údaje o porodnicích, ze kterých bylo jasně patrné, jak kvalitní péči jednotlivá zařízení poskytují, a kde je nejmenší pravděpodobnost, že nastanou komplikace. (www.jaksekdeleci.cz)

Se žebříčky nemocnic sice přišel už Julínkův předchůdce David Rath, ale ty neměly pro pacienta vypovídací hodnotu.

O pokusech Ratha sestavit žebříček nemocnic ČTĚTE ZDE

Infarkty a žlučníky

Tím se však přísun informací o tom, jak kvalitně, kde léčí, pacientům zastavil.

"Náš úkol je zveřejňovat údaje o kvalitě léčby, ne surová data," říká ředitel NRC Pavel Kožený. "Zatím se nám to u jiných diagnóz nepovedlo převést z dat do informací, které by byly relevantní a srozumitelné, proto je nezveřejňujeme."

NRC spolupracuje s odbornými společnostmi, které se snaží shromážděná data "přeložit" do informace srozumitelné pro pacienta.

Nemocnice ve Strakonicích
Nemocnice ve Strakonicích | Foto: Ludvík Hradilek

U infarktů se nemůžou shodnout, zda data vypovídají o realitě, či ne. Údaje, kde a jak kvalitně dělají totální endoprotézy, by měly být k dispozici na počátku nového roku. Na řadu by měly přijít také operace žlučníku.

Kdy se dočkáme?

Kdy však občan dostane k dispozici informace o kvalitě péče u všech diagnóz ale jasné není.

"Jsme teprve na začátku," říká Kožený. "Je potřeba shoda odborníků."

S tím ale nesouhlasí Pavel Vepřek ze sdružení Občan, který se hodnocením kvality dlouhodobě zabývá.

"Pokud budeme čekat, až se k tomu všichni odborníci vyjádří, tak se nikdy nedočkáme," říká. "Data máme, tak nevidím důvod proč je nezveřejnit tak, jak jsou. Ti potrefení se k tomu určitě rychle vyjádří. To, co dnes odborníkům trvá několik měsíců, budou mít hotové do čtrnácti dnů."

O kvalitě příští rok

Údaje o kvalitě péče ale nyní slíbilo zveřejňovat ministerstvo zdravotnictví. V první řadě úhradovou vyhláškou nařídilo všem zařízením, aby vykazovala data podle již zmiňované DRG.

Exministr zdravotnictví David Rath
Exministr zdravotnictví David Rath | Foto: Aktuálně.cz

"Už pracujeme na tom, aby bylo možné určité spektrum dat veřejnosti předložit," říká náměstkyně Hellerová. "V průběhu příštího roku by první údaje měly být k dispozici."

Pokud ministerstvo svůj slib dodrží, bude to podle Vepřeka velký posun. "Tato data jsou jediná, která skutečně vypovídají o kvalitě péče v jednotlivých zařízeních," říká. "Na jejich zveřejnění čekáme sedmnáct let. Občan má právo je znát."

 

Právě se děje

Další zprávy