Poprvé v české nemocnici: Hlídací čipy

Josef Tuček
6. 12. 2006 14:42
Praha - Fakultní nemocnice v Motole zkušebně zavádí identifikační čipy. Nejprve pro kontrolu majetku, ale brzy jimi chce označit i nemocné.
Do nemocnic přichází další novinka.
Do nemocnic přichází další novinka. | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

V počáteční fázi, která bude vyhodnocena v prvním čtvrtletí příštího roku, je 5 000 čipů nalepeno na počítače a další zařízení informačních technologií. Již příští rok však jimi nemocnice označí také malé pacienty v dětské části nemocnice.

Z obchodů do zdravotnictví

Čipy RFID

Radiofrekvenční identifikační visačka RFID je ve své nejjednodušší podobě malým čipem s anténkou. Když je vystavena rádiovým vlnám ze skeneru, pohltí rádiovou energii, díky ní se oživí a vyšle informaci, kterou v sobě nese. Do vylepšených čipů je možné údaje doplňovat, neboli skener může do čipu připsat i nové informace o předmětu, který označují.

 

Identifikační čipy RFID dnes znají lidé obvykle z obchodních domů, kde jsou připojeny ke zboží a způsobí poplach, když je někdo neoprávněně odnáší. Mají však mnohem širší uplatnění. Jsou v nich zakódovány údaje o předmětu, k němuž jsou připojeny. Běžná čtečka (skener), což může být přenosné zařízení o velikosti diáře, obvykle zjistí tyto údaje až na vzdálenost několika metrů. Čipy tedy umožňují sledovat pohyb zboží od výroby až po konečný prodej.

Ve špičkových zahraničních nemocnicích se už identifikační čipy používají. Sledují pacienty i pohyb léků. Britské zdravotnické úřady dokonce rozhodly, že na klinikách pro umělé oplození se budou muset zkumavky se spermiemi, vajíčky a zárodky označovat čárovým kódem nebo těmito čipy. Mělo by se tak zabránit lidskému omylu, při němž by lékaři oplodnili spermiemi nesprávné embryo, nebo je implantovali nesprávné ženě.

Dnes inventář, v létě pacienti

Typický vzhled čipu RFID.
Typický vzhled čipu RFID. | Foto: rfid-weblog.com

V motolské nemocnici zatím čipy, zhruba o velikosti tenké krabičky od zápalek, označují pouze část vybavení, které se pak dá snadno sledovat. "Místo odškrtávání jednotlivých položek na papíře kontrolor vstoupí se skenerem do místnosti a na displeji hned vidí, které sledované předměty jsou uvnitř," popsal na dnešní tiskové konferenci Michael Souček ze společnosti IBM, která čipy v motolské nemocnici zavádí.

"V srpnu nebo v září příštího roku skončí rekonstrukce naší dětské nemocnice a pak předpokládáme, že čipy využijeme tady," řekl na tiskové konferenci motolský ředitel Miloslav Ludvík.

Již dnes někteří pacienti dostávají v Motole náramek, na němž jsou napsány základní údaje o nich: jméno, zařazení na oddělení a podobně. Na náramku je i kapsička pro identifikační čip, zatím prázdná.

V případě dětských pacientů, s nimiž asi u třetiny v nemocnici nezůstávají rodiče, by čip umožnil jednoznačnou identifikaci. V porodnici by pak snížil potenciální riziko záměny novorozence.

Zločinu nezabrání

Také plánované označení dospělých pacientů slibuje výhody. "Například nemocní s Alzheimerovou chorobou si mohou v pokoji snadno splést postel a lehnout si do cizí. Pak hrozí, že dostanou léky určené někomu jinému," popisuje ředitel Ludvík.

Pokud však budou identifikačními čipy označeny léky i pacienti, sestra přejede skenerem obal léku a náramek nemocného, a přístroj určí, zda jde skutečně o předepsaný lék, a zaznamená, že jej pacient právě dostal.

Tato technika však nemůže zabránit zločinům, jaký se stal v havlíčkobrodské nemocnici, kde zdravotník záměrně podával nesprávné léky a zabíjel nemocné. Může ovšem zamezit případným chybám při podání léků.

Označkovaní doktoři

Čipy by mohly hlídat i průběh operace.
Čipy by mohly hlídat i průběh operace. | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

Zahraniční představy o využití čipů RFID ve zdravotnictví počítají například s tím, že čipem budou označeni i všichni zdravotníci. Takže systém automaticky zkontroluje, zda třeba v operačním sále jsou skutečně přítomni určení lékaři i ten správný pacient a potřebné zdravotní vybavení pro plánovaný zákrok.

V Motole tak daleko nejdou. Ředitel Ludvík však připustil, že uvažují o zkušebním projektu, při němž budou pomocí čipů označeni zdravotníci, takže půjde zjistit jejich pohyb po nemocnici.

Vyhnul se přímé odpovědi na otázku, kolik zavádění čipů stojí. Zdůraznil však, že náklady se budou snižovat úměrně zlevňování čipů. "Programovatelné čipy, které používáme pro inventarizaci majetku, dříve stály tři eura a za tuhle cenu bychom je nikdy nekoupili. Dnes stojí přijatelných 55 eurocentů a cena bude určitě dále klesat," řekl. Jak dodal, nemocnice chce na zavádění čipů získat finanční podporu z Evropské unie.

Motolská nemocnice je největší české zdravotnické zařízení. Pracuje v ní 5,5 tisíce zdravotníků, mají zde 2,5 tisíce lůžek a za rok ošetří 80 000 hospitalizovaných a 880 000 ambulantních pacientů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Biatlonová exhibice se kvůli koronaviru ani letos lenpojede

Populární biatlonová exhibice se ani letos v tradičním termínu mezi Vánoci a Novým rokem na stadionu fotbalistů Schalke v Gelsenkirchenu neuskuteční. Kvůli koronavirovým opatřením ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko organizátoři akci s termínem 28. prosince přeložili na příští rok.

Exhibiční závod smíšených dvojic Biathlon World Team Challenge se kvůli šíření covidu-19 v Gelsenkirchenu nejel už loni. Byl přeložen do venkovní biatlonové arény v Ruhpoldingu, což je možnost, o které pořadatelé uvažují i letos. České jedničky Markéta Davidová a Michal Krčmář v soutěži obsadili šesté místo.

Aktualizováno před 59 minutami

Vláda chce mandát pro vyslání až 150 vojáků na polsko-běloruskou hranici

Vláda chce na pomoc s ochranou polsko-běloruské hranice mandát pro nasazení až 150 vojáků na dobu 180 dnů. Návrh plánuje schválit a poslat na projednání ve výborech Poslanecké sněmovny a Senátu ve středu. Čeští vojáci budou pomáhat polským s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty, sdělil končící premiér Andrej Babiš (ANO). Kandidátka na ministryni obrany Jana Černochová (ODS) rozhodnutí podporuje, sdělila.

"Mandát bude do 150 vojáků na dobu do 180 dnů, obdobně jako tam již pomáhají Britové a Estonci," uvedl Babiš. Po schválení vládou musí být mandát projednán ve výboru pro obranu Poslanecké sněmovny a ve výboru pro zahraniční věci a bezpečnost v Senátu a následně pak v obou parlamentních komorách. "Naši budou pomáhat polským vojákům s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty," doplnil.

S návrhem souhlasí pravděpodobná nová ministryně obrany Černochová. "Pomoc Polsku jsme opakovaně navrhovali a já i kolegové z poslaneckého klubu ODS budeme s vysláními našich vojáků souhlasit. Polsko je náš soused a spojenec a ve chvílích, kdy na své hranici, která je zároveň i hranicí EU, brání migraci řízené běloruským autokratem (Alexandrem) Lukašenkem, je správné pomoci," řekla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy