Poprvé v české nemocnici: Hlídací čipy

Josef Tuček
6. 12. 2006 14:42
Praha - Fakultní nemocnice v Motole zkušebně zavádí identifikační čipy. Nejprve pro kontrolu majetku, ale brzy jimi chce označit i nemocné.
Do nemocnic přichází další novinka.
Do nemocnic přichází další novinka. | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

V počáteční fázi, která bude vyhodnocena v prvním čtvrtletí příštího roku, je 5 000 čipů nalepeno na počítače a další zařízení informačních technologií. Již příští rok však jimi nemocnice označí také malé pacienty v dětské části nemocnice.

Z obchodů do zdravotnictví

Čipy RFID

Radiofrekvenční identifikační visačka RFID je ve své nejjednodušší podobě malým čipem s anténkou. Když je vystavena rádiovým vlnám ze skeneru, pohltí rádiovou energii, díky ní se oživí a vyšle informaci, kterou v sobě nese. Do vylepšených čipů je možné údaje doplňovat, neboli skener může do čipu připsat i nové informace o předmětu, který označují.

 

Identifikační čipy RFID dnes znají lidé obvykle z obchodních domů, kde jsou připojeny ke zboží a způsobí poplach, když je někdo neoprávněně odnáší. Mají však mnohem širší uplatnění. Jsou v nich zakódovány údaje o předmětu, k němuž jsou připojeny. Běžná čtečka (skener), což může být přenosné zařízení o velikosti diáře, obvykle zjistí tyto údaje až na vzdálenost několika metrů. Čipy tedy umožňují sledovat pohyb zboží od výroby až po konečný prodej.

Ve špičkových zahraničních nemocnicích se už identifikační čipy používají. Sledují pacienty i pohyb léků. Britské zdravotnické úřady dokonce rozhodly, že na klinikách pro umělé oplození se budou muset zkumavky se spermiemi, vajíčky a zárodky označovat čárovým kódem nebo těmito čipy. Mělo by se tak zabránit lidskému omylu, při němž by lékaři oplodnili spermiemi nesprávné embryo, nebo je implantovali nesprávné ženě.

Dnes inventář, v létě pacienti

Typický vzhled čipu RFID.
Typický vzhled čipu RFID. | Foto: rfid-weblog.com

V motolské nemocnici zatím čipy, zhruba o velikosti tenké krabičky od zápalek, označují pouze část vybavení, které se pak dá snadno sledovat. "Místo odškrtávání jednotlivých položek na papíře kontrolor vstoupí se skenerem do místnosti a na displeji hned vidí, které sledované předměty jsou uvnitř," popsal na dnešní tiskové konferenci Michael Souček ze společnosti IBM, která čipy v motolské nemocnici zavádí.

"V srpnu nebo v září příštího roku skončí rekonstrukce naší dětské nemocnice a pak předpokládáme, že čipy využijeme tady," řekl na tiskové konferenci motolský ředitel Miloslav Ludvík.

Již dnes někteří pacienti dostávají v Motole náramek, na němž jsou napsány základní údaje o nich: jméno, zařazení na oddělení a podobně. Na náramku je i kapsička pro identifikační čip, zatím prázdná.

V případě dětských pacientů, s nimiž asi u třetiny v nemocnici nezůstávají rodiče, by čip umožnil jednoznačnou identifikaci. V porodnici by pak snížil potenciální riziko záměny novorozence.

Zločinu nezabrání

Také plánované označení dospělých pacientů slibuje výhody. "Například nemocní s Alzheimerovou chorobou si mohou v pokoji snadno splést postel a lehnout si do cizí. Pak hrozí, že dostanou léky určené někomu jinému," popisuje ředitel Ludvík.

Pokud však budou identifikačními čipy označeny léky i pacienti, sestra přejede skenerem obal léku a náramek nemocného, a přístroj určí, zda jde skutečně o předepsaný lék, a zaznamená, že jej pacient právě dostal.

Tato technika však nemůže zabránit zločinům, jaký se stal v havlíčkobrodské nemocnici, kde zdravotník záměrně podával nesprávné léky a zabíjel nemocné. Může ovšem zamezit případným chybám při podání léků.

Označkovaní doktoři

Čipy by mohly hlídat i průběh operace.
Čipy by mohly hlídat i průběh operace. | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

Zahraniční představy o využití čipů RFID ve zdravotnictví počítají například s tím, že čipem budou označeni i všichni zdravotníci. Takže systém automaticky zkontroluje, zda třeba v operačním sále jsou skutečně přítomni určení lékaři i ten správný pacient a potřebné zdravotní vybavení pro plánovaný zákrok.

V Motole tak daleko nejdou. Ředitel Ludvík však připustil, že uvažují o zkušebním projektu, při němž budou pomocí čipů označeni zdravotníci, takže půjde zjistit jejich pohyb po nemocnici.

Vyhnul se přímé odpovědi na otázku, kolik zavádění čipů stojí. Zdůraznil však, že náklady se budou snižovat úměrně zlevňování čipů. "Programovatelné čipy, které používáme pro inventarizaci majetku, dříve stály tři eura a za tuhle cenu bychom je nikdy nekoupili. Dnes stojí přijatelných 55 eurocentů a cena bude určitě dále klesat," řekl. Jak dodal, nemocnice chce na zavádění čipů získat finanční podporu z Evropské unie.

Motolská nemocnice je největší české zdravotnické zařízení. Pracuje v ní 5,5 tisíce zdravotníků, mají zde 2,5 tisíce lůžek a za rok ošetří 80 000 hospitalizovaných a 880 000 ambulantních pacientů.

 

Právě se děje

před 10 minutami

V rozvodněné řece na Slovensku se utopily tři ženy, snažily se zachránit psy

Tři ženy přišly o život v rozvodněné řece ve městě Revúca na středním Slovensku, když se ve středu pokusily zachránit před záplavami psy z útulku. Novinářům to ve čtvrtek řekl premiér Peter Pellegrini.

Policie původně informovala o jedné oběti v rozvodněné řece a ještě ráno uvedla, že po dalších dvou pohřešovaných ženách pátrá. "Žel, všechny tři, je to již potvrzeno, o svůj život v rozvodněné řece přišly," řekl později Pellegrini.

V důsledku vydatných lijáků a vichru se kvůli popadaným stromům vylila z koryta řeka Muráň, která teče nedaleko útulku. Když se do něj dostala voda, zveřejnily jeho pracovnice prosbu o pomoc. Autem přijely pomoci jejich kolegyně z útulku v Rožňavě, naložily psy, ale na zpáteční cestě se ztratily. Jedna z nich stihla zavolat na tísňovou linku, že se topí, pak bylo spojení přerušeno.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 11 minutami

Student školy na východě Ruska střílel na spolužáky, jednoho z nich zabil

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na stavební škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student.

V nemocnici skončili tři mladí lidé ve věku 17, 19 a 20 let, všichni museli podle oblastních úřadů podstoupit operaci. Dva z nich jsou podle lékařů ve vážném stavu, mají četná střelná poranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy