"Economia vyzývá Kancelář prezidenta, aby své rozhodnutí neposkytovat informace vybraným médiím zrušila. Pokud se tak nestane, jsou redaktoři on-line deníku Aktuálně.cz, Hospodářských novin a týdeníku Ekonom, které Economia vydává, připraveni kolegům z dotčených redakcí v získávání informací pomoci a klást Kanceláři prezidenta dotazy za ně," uvedla Zuzana Kleknerová, ředitelka redakcí společnosti Economia.
Vedení mediálního domu své rozhodnutí postavilo na článku 17 Listiny základních práv a svobod, která zajišťuje svobodu projevu, a tedy i svobodu tisku. "Aby média mohla společnost informovat o věcech veřejného zájmu, musí mít možnost pracovat se zdroji, získávat a vyhodnocovat informace," uvedla Kleknerová.
Média v demokratickém státě jsou si s ohledem na svou zásadní funkci co do přístupu k informacím rovna. Kancelář prezidenta republiky je organizační složkou státu se samostatnou kapitolou ve státním rozpočtu, a podléhá tudíž veřejné kontrole. Právo klást jí dotazy a žádat po ní informace mají všechna média bez rozdílu.
Rozhodnutí vydavatelství se opírá také o nález Ústavního soudu z roku 2010. "Svoboda projevu - včetně v ní obsažené svobody přijímat informace - představuje jeden z nejdůležitějších základů demokratické společnosti; její záruky jsou proto zvlášť důležité. Nelze nevidět, že právo na informace jako sběr informací je zásadním přípravným krokem (mimo jiné) v první řadě v novinářské činnosti a je inherentní, chráněnou částí svobody tisku," uvedl tehdy soud ve svém nálezu.
Kancléř Vratislav Mynář oznámil v pátek na webu Pražského hradu, že Kancelář prezidenta nebude poskytovat jakékoli informace vybraným médiím. Svůj krok kancelář zdůvodnila bojem proti dezinformacím.