Maturity o dva kroky vzad. Poslanci je zredukují

Jakub Novák
7. 9. 2012 19:53
Školský výbor se shodl na návrhu ministra Petra Fialy. Nemusí to být dobře
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pubescent, který se jednou provinil a za trest se musel vrátit zpět "ke kořenům". I když je předem jasné, že díky tomu lepší nebude, pouze se s ním některým možná bude lépe žít.

Přesně taková je situace státních maturit, na jejichž podobě pro příští dva roky se shodl školský výbor Poslanecké sněmovny.

"Státní maturity budou vycházet ze stejných katalogů jako letos, budou jednoúrovňové a pouze ze dvou předmětů - češtiny a volitelně cizího jazyka nebo matematiky," okomentovala dohodu školského výboru pro Aktuálně.cz Vlasta Bohdalová (ČSSD).

"Situace by se jenom zhoršovala, protože se zkoušky měly rozšiřovat - a už teď víme, že zkoušky by nebyly dobře připraveny," obhajoval návrh před poslanci školského výboru ministr školství Petra Fiala.

"Pokud neuděláme změny, o které vás prosím, byla by situace ještě horší," dodal s tím, že bychom měli testovat to, co umíme - to ve světle letošních maturit působí trochu paradoxně.

A jaká bude strategie schvalování této maturitní proměny?

Legislativně bude nová tvář maturit v příštích dvou letech ošetřena komplexním poslaneckým pozměňovacím návrhem, který přednese poslankyně Jaroslava Wenigerová (ODS) a který se připojí k projednávání návrhu zákona o rozpočtovém určení daní, jehož druhé čtení by mělo být na programu jednání poslanecké sněmovny někdy na konci října nebo v první polovině listopadu.

Ze státní maturitní zkoušky se minimálně v příštích dvou letech stane v podstatě jen stín původního - a z dnešního pohledu příliš ambiciózního - návrhu.

Otázkou potom je, zda takovou zůstane, nebo se změní.

Těžký návrat ke "starým pořádkům"

"Po redukci na jednu úroveň se potom bude už velmi špatně vracet zpět. Chci, aby v tom pozměňovacím návrhu zůstala otevřená vrátka, jinak ho nepodpořím," řekl pro náš deník další z členů výboru poslanec Walter Bartoš (ODS).

V rámci změn, které jednotná úroveň přinese, bude muset být zkouška nastavena tak, aby alespoň do určité míry zohlednila rozdílné úrovně studentů z různých typů škol. To znamená přidání otázek a celkové protáhnutí zkoušky.

Vyzkoušejte si: Jak byste uspěli u maturity z češtiny?

"Podle mých propočtů přijde prodloužení testů na 16 až 18 milionů korun," říká Bartoš a dodává, že navíc se zrušením dvou úrovní sjednotí učební dokumenty pro gymnaziální a negymnaziální úroveň do jedné - té nižší, která pro gymnazisty nebude dostatečně motivační.

Naopak Fiala mluví o výrazném ušetření. "Už jen navržené změny by měly ušetřit, podle Cermatu, 50 milionů korun," řekl poslancům.

Otázkou je, jaké náklady teď ponesou samotné školy.

Komu nová forma maturit ve skutečnosti prospěje? Studentům, školám nebo společnostem, které organizují různé druhy testování? Diskutujte na mé facebookové stránce.

 

Právě se děje

Další zprávy