U maturity propadla pětina studentů. Audit už začal

Jakub Novák
20. 6. 2012 13:43
Nejhorší výsledky měli studenti u zkoušek z matematiky
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V řádném termínu letos státních maturit neudělalo o 1,7 procenta více studentů než vloni. Celkově propadla přibližně pětina studentů - konkrétně 21,2 %.

Za nárůstem oproti loňskému roku stojí i účast loňských neúspěšných maturantů, přesto je číslo poměrně alarmující.

Nejhorší výsledky jsou z matematiky, ve které neuspělo celkem 15,7 % žáků, nicméně největší nárůst neúspěšných postihl češtinu.

Ta drží také další primát, kterým je největší počet žádostí o přezkoumání výsledků. Celkově bylo podáno 6942 stížností, z toho 4237 právě z češtiny.

Studentům vadilo, že jejich práce opravovali externí hodnotitelé podle jednotného zadání, hodnocení tak prý bylo neobjektivní. Maturity poznamenaly i příliš těžké testy z matematiky, výsledky se poté musely "harmonizovat" a hodnocení zmírnit.

Oproti loňsku si pohoršily všechny typy škol, jediné zlepšení bylo zaznamenáno v případě nástavbových oborů - ty však stále drží smutný primát nejméně úspěšných maturantů.

Ministr školství Petr Fiala uvedl, že dnešním dnem zahájil audit, který prověří průběh maturitních zkoušek. Jeho výsledek bude znám na konci srpna.

Fiala stále považuje koncept státních maturit za správný a podle jeho slov by měly v budoucnu sloužit také k přijetí na vysoké školy.

Příští ročníky by měly být podle jeho představ "jednodušší, lidštější a levnější".

Kvůli problémům, které byly z největší části procesní, ministr odvolal šéfa CERMAT Pavla Zeleného, kterého nahradil Jiří Zíka.

Kromě zmíněného procesního a finančního auditu nechal ministr zřídit pracovní skupinu, která by měla zanalyzovat letošní i loňská pochybení, navrhnout jejich řešení a také představit nový koncept, který by bylo možné rychle realizovat.

Skupina představuje pestrou skupinu lidí, mezi kterými nechybí jak ředitelé škol (Jiří Kuhn, Václav Klaus mladší), politici (Marcel Chládek, Jan Smutný), odborníci z organizací věnujících se vzdělávání (Tomáš Feřtek) i zástupci vysokých škol (Ondřej Hausenblas nebo Michal Stehlík).

Podle Fialy je nemyslitelné, aby CERMAT nestihl včas posoudit všechny žádosti o přezkoumání hodnocení. Zatím jsou hodnoceny didaktické testy, slohy jdou mnohem pomaleji.

Žáci, kteří neuspěli a v jejichž případě ještě nebylo rozhodnuto, se mají přihlásit k opravě. Pokud bude jejich žádost shledána opodstatněnou, opravu samozřejmě nebudou muset absolvovat.

K maturitám se letos přihlásilo 103 066 žáků, přes sedm procent z nich tvořili repetenti z loňska. Těžší verzi zkoušek si vybralo 4,09 procenta maturantů.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Kam na střední školy?

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy