Praze je často vytýkáno, že připomíná spíš skanzen a že se brání všem výdobytkům moderní architektury. Když se proto minulý týden fasáda jednoho z nejviditelnějších domů na Václavském náměstí rozblikala v barvách duhy, přilákalo to okamžitě pozornost. Takto výrazná dekorace rozhodně není v okolí zvykem.
Jak ale zjistila redakce Aktuálně.cz, jednalo se o pouhý test technologie. Podle šéfa pražských památkářů Jiřího Skalického pochází záběry z přípravy na zkoušku nasvícení celého objektu, která proběhla o den později a na které už byli přítomni památkáři. "To, co koluje na sítích a z čeho je zbytečný humbuk a hysterie, kterou si někteří rádi přisvojili, rozhodně na Václavském náměstí svítit nebude," říká Skalický.
Přesto však téměř celá fasáda jednoho z domů na nejslavnějším českém náměstí svítit bude. Své okolí památkové rezervace však bude zřejmě ozařovat mnohem méně výraznými barvami, než nyní kolují po internetu.
"Šlo skutečně jen o test. Budova bude osvětlena bíle a intenzita i teplota této bílé barvy byly dohodnuty se zástupci pražského odboru památkové péče. Toto osvětlení bylo vždy součástí návrhu budovy," říká Alexandra Drozdová ze společnosti Best Communications, která s médii komunikuje za investora stavby, společnost Flow East. Stejně tak i blikání světel podle ní bylo pouze součástí testu a ve výsledku by fasáda měla svítit jednotně.
Podle fotografií z testu pro památkáře by osvětlení Flow Building mělo vypadat spíš nějak takhle:
Jasno má investor i v tom, jestli se desítky metrů rozzářených trubic k Václavskému náměstí vůbec hodí. "Charakteristické externí osvětlení k budovám na Václavském náměstí patří a je jeho součástí od časů vynalezení elektřiny. Dům značky Baťa, hotel Juliš a další funkcionalistické budovy zde vyrostly s tím, že jejich součástí budou nejmodernější dobové osvětlovací technologie. Na tuto tradici dnes navazuje i Flow Building," dodává Drozdová.
Prozatím vyloučila, že by dům mohl třeba na Vánoce svítit bílo-červeně a na svatého Patrika zeleně. "V tuto chvíli bude dům osvětlen pouze bíle, jak bylo odsouhlaseno památkáři. Pokud by zde byl zájem barvu osvětlení u zvláštních příležitostí měnit, stane se tak opět pouze po schválení s odpovědnými úřady," dodává Drozdová.
Pozůstatek minulosti
Někteří Pražané už však na sociálních sítích volají po odpovědnosti politiků a úředníků, kteří takové osvětlení na Václavském náměstí povolili. Volat po nich ale budou zřejmě marně, protože většina z nich už dávno ve funkci není.
Stavba kontroverzní budovy na rohu náměstí se totiž táhne už dlouhých třináct let. "Světelná část té fasády byla součástí dokumentace k územnímu řízení, která byla podaná na magistrát už před osmi lety. Bylo to schválené za jiného vedení města i jiného památkového odboru," říká Kristýna Drápalová, poradkyně Petra Zemana, předsedy magistrátního výboru pro územní rozvoj a památkovou péči.
Také Skalický tvrdí, že s tím, jak dům vypadá, a s tím, že svítí, nemá sám nic společného. "Typ a tvar fasády včetně výrazu byl povolen odborem památkové péče před rokem 2012, před mým příchodem na magistrát. Nyní už nemáme možnost fasádu ovlivnit," říká šéf památkářů.
Dodává však, že barevně blikající fasádu by na Václavském náměstí nestrpěl. "Již osm let bojujeme s podobnými výstřelky v rámci našich rozhodovacích kompetencí svěřených nám legislativními pravidly a nikdy jsme nic podobného nepovolovali. Nechápu, proč bychom svoji rozhodovací praxi měli měnit," říká Skalický.
Pražští památkáři podle něj nyní měří svítivost, intenzitu a zbarvení světla. Další světelná zkouška má proběhnout na konci léta. Poté by už mělo být jasnější, jak bude fasáda domu vypadat za každodenního provozu.
Skalický však ke kritice veřejnosti dodává, že pouhý fakt, že je fasáda osvětlená, ještě není důvodem pro odpor památkářů. "Řeší se to vždy případ od případu," vysvětluje Skalický. Zatímco barevné osvětlení se podle něj do památkové rezervace nehodí, například bílá decentní světla mohou být v pořádku. "Tlumené teplé odstíny nasvícení byly již aplikovány na různých místech," říká.
Kritizovaná stavba
Podle Drozdové je jediným důvodem, proč vůbec osvětlení Flow Building barevné kombinace zvládá, potřeba upravit na přání památkářů teplotu a intenzitu bílé barvy, kterou fasáda bude mít. "S využitím jednobarevné světelné instalace toto není možné a světla by bylo třeba vždy fyzicky měnit," říká.
Flow Building už je z větší části hotová a její kolaudace je podle informací Hospodářských novin v plánu na letošní červenec. Společnost Primark se do ní se svou levnou módou nastěhuje nejspíš na podzim. V nadzemních patrech budova nabídne 15 tisíc metrů čtverečních kanceláří, z nichž je nyní neobsazená třetina.
Není to poprvé, co budova budí rozbroje. Už okolnosti jejího vzniku jí u řady lidí zajistily místo na seznamu nenáviděných staveb. Než totiž na rohu Václavského náměstí s Opletalovou ulicí mohla vůbec nějaká nová budova vzniknout, musel investor nejprve strhnout budovu starou.
Nové skleněné obchodní centrum vyrostlo na místě chátrající budovy tiskárny a především neorenesančního domu z roku 1880. Část veřejnosti chtěla demolici zabránit a tlačila na ministerstvo, aby budovu prohlásilo za kulturní památku. Na to však resort nepřistoupil a v polovině roku 2018 investor začal se stavbou Flow Building.