Obce by měly rozhodovat o vyplácení dávek na bydlení, říká ministryně Marksová

ČTK ČTK
18. 9. 2015 16:16
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová po jednání s radou Asociace krajů ČR řekla, že vyplácení příspěvků na bydlení by nově měly regulovat obce. Obce podle ní vyplácení doplatků nyní nemají možnost jakkoliv ovlivnit, a dávky jsou tak často zneužívány. Po změně zákona dlouhodobě volají především starostové, kteří mají se zneužíváním dávek v obcích přímé zkušenosti. Marksová řekla, že do konce září předloží na vládu koncepci sociálního bydlení a paralelně se pracuje na přípravě zákona.
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová | Foto: DVTV

Karlovy Vary - Vyplácení příspěvků na bydlení by nově měly regulovat obce. Po jednání s radou Asociace krajů ČR o novele zákona o sociálním bydlení to řekla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).

Obce podle ní vyplácení doplatků nyní nemají možnost jakkoliv ovlivnit a dávky jsou tak často zneužívány.

"Do konce září budeme předkládat na vládu koncepci sociálního bydlení a paralelně pracujeme na přípravě zákona. Domnívám se, že je to zákon opravdu zásadní - na dvě dávky na bydlení vydáváme ze státního rozpočtu každoročně už okolo 13 miliard korun. Situace v tuto chvíli je taková, že stát platí jednotlivým příjemcům, ale obce nemají žádnou možnost toto regulovat," řekla Marksová.

Nový systém by měl podle ministryně být nastaven tak, aby právě obce měly možnost o sociálních bytech a vyplácení dávek rozhodovat. To by současně mělo sociální bydlení otevřít více skupinám lidí, především seniorům nebo rodinám s dětmi.

Po změně dlouhodobě volají starostové

Po změně zákona dlouhodobě volají především starostové, kteří mají se zneužíváním dávek na bydlení ve svých obcích přímé zkušenosti. Například starostové v Karlovarském kraji si nejčastěji stěžovali na vyplácení příspěvku na bydlení v předražených soukromých nájemních bytech nebo nepracujícím či drogově závislým lidem.

Ministerstvo práce už na jaře oznámilo, že plánuje sloučení nynějších dvou dávek na bydlení. Místo příspěvku na bydlení a doplatku na bydlení by se měla začít vyplácet jen jedna dávka.

Příspěvek na bydlení patří mezi dávky státní sociální podpory. Dosáhnou na něj lidé, jimž na přiměřené bydlení nestačí 30 procent příjmu. V Praze je to 35 procent příjmu. Doplatek patří mezi dávky hmotné nouze. Získají ho ti, kteří mají nárok na příspěvek na bydlení a jimž ani s ním nezbývá na živobytí. Další dávka tedy potřebným výdaje za byt dorovnává tak, aby jim na živobytí zůstalo.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy