Obce by měly rozhodovat o vyplácení dávek na bydlení, říká ministryně Marksová

ČTK ČTK
18. 9. 2015 16:16
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová po jednání s radou Asociace krajů ČR řekla, že vyplácení příspěvků na bydlení by nově měly regulovat obce. Obce podle ní vyplácení doplatků nyní nemají možnost jakkoliv ovlivnit, a dávky jsou tak často zneužívány. Po změně zákona dlouhodobě volají především starostové, kteří mají se zneužíváním dávek v obcích přímé zkušenosti. Marksová řekla, že do konce září předloží na vládu koncepci sociálního bydlení a paralelně se pracuje na přípravě zákona.
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová | Foto: DVTV

Karlovy Vary - Vyplácení příspěvků na bydlení by nově měly regulovat obce. Po jednání s radou Asociace krajů ČR o novele zákona o sociálním bydlení to řekla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).

Obce podle ní vyplácení doplatků nyní nemají možnost jakkoliv ovlivnit a dávky jsou tak často zneužívány.

"Do konce září budeme předkládat na vládu koncepci sociálního bydlení a paralelně pracujeme na přípravě zákona. Domnívám se, že je to zákon opravdu zásadní - na dvě dávky na bydlení vydáváme ze státního rozpočtu každoročně už okolo 13 miliard korun. Situace v tuto chvíli je taková, že stát platí jednotlivým příjemcům, ale obce nemají žádnou možnost toto regulovat," řekla Marksová.

Nový systém by měl podle ministryně být nastaven tak, aby právě obce měly možnost o sociálních bytech a vyplácení dávek rozhodovat. To by současně mělo sociální bydlení otevřít více skupinám lidí, především seniorům nebo rodinám s dětmi.

Po změně dlouhodobě volají starostové

Po změně zákona dlouhodobě volají především starostové, kteří mají se zneužíváním dávek na bydlení ve svých obcích přímé zkušenosti. Například starostové v Karlovarském kraji si nejčastěji stěžovali na vyplácení příspěvku na bydlení v předražených soukromých nájemních bytech nebo nepracujícím či drogově závislým lidem.

Ministerstvo práce už na jaře oznámilo, že plánuje sloučení nynějších dvou dávek na bydlení. Místo příspěvku na bydlení a doplatku na bydlení by se měla začít vyplácet jen jedna dávka.

Příspěvek na bydlení patří mezi dávky státní sociální podpory. Dosáhnou na něj lidé, jimž na přiměřené bydlení nestačí 30 procent příjmu. V Praze je to 35 procent příjmu. Doplatek patří mezi dávky hmotné nouze. Získají ho ti, kteří mají nárok na příspěvek na bydlení a jimž ani s ním nezbývá na živobytí. Další dávka tedy potřebným výdaje za byt dorovnává tak, aby jim na živobytí zůstalo.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

V Pardubicích došlo ke srážce sanitky s autem, dva záchranáři jsou zraněni

Sanita zdravotnické záchranné služby a osobní auto se dnes před polednem srazily na světelné křižovatce v centru Pardubic. V sanitě jeli dva záchranáři, kteří utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice. Žádného pacienta nevezli. V osobním autě jeli dva dospělí a dvě děti, nikdo z nich zraněn nebyl. ČTK to řekla mluvčí policie Dita Holečková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy