Vánoční dárek pro důchodce se odkládá. Mimořádný příspěvek dostanou až v únoru, ale vyšší

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
18. 9. 2015 9:48
Ministerstvo přiznalo, že mimořádný příspěvek k důchodu nestihne ve Sněmovně prosadit tak, aby mohl být vyplacen v původně plánovaném prosinci. Představilo proto nový plán. Ten počítá s jednorázovým navýšením důchodů v únoru roku 2016, příspěvek má vzrůst na 900 korun. Vláda tím podle ministryně práce Marksové reaguje na zákonnou valorizaci, která penze zvýší jen nepatrně. Proti je pravicová opozice, které vadí rovnostářství návrhu.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Martina Křížová

Praha – Mimořádného příspěvku k penzi se letos důchodci nedočkají. Vláda sice už dříve schválila, že v prosinci jednorázově vyplatí 600 korun, ale nestihne v Poslanecké sněmovně prosadit příslušný zákon.

Opoziční ODS a TOP 09 totiž podle očekávání v tomto týdnu zablokovaly návrh vládní koalice, aby zákon prošel zrychlenou formou hned v prvním čtení. Čeká jej tedy standardní legislativní proces.

Vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) to chce důchodcům vynahradit v únoru 2016. Navrhuje, aby dostali jednorázový příspěvek ve výši 900 korun, tedy vyšší, než se plánovalo letos. Na částce už se koalice dohodla, oznámila dnes ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová.

Podle ní je jednorázový příspěvek v této výši kompromisem. Připomíná, že původní návrh na mimořádnou valorizaci důchodů od ledna 2016 neprošel kvůli nesouhlasu ministerstva financí vedeného Andrejem Babišem (ANO). Důchody tak od ledna porostou jen podle standardních pravidel vyplývajících ze zákona, což je ale v praxi v průměru jen o 40 korun.

"Zvýšení důchodů o pár korun bych považovala za výsměch zejména seniorům, kteří celý život poctivě pracovali," říká Marksová.

Jednorázový příspěvek v celkové výši 900 korun bude vyplacen všem důchodcům v únoru. "Spolu se zákonnou valorizací to přinese měsíční navýšení o 115 korun. Tato částka bude pro všechny stejná," dodává mluvčí ministerstva práce Petr Habáň.

Navýšení jednorázového příspěvku o 300 korun znamená zvýšení nákladů ze státního rozpočtu o 0,85 miliardy korun, celkově tak vláda na navýšení penzí v roce 2016 vyčlení 3,85 miliardy korun. Původní návrh ministerstva práce na mimořádnou valorizaci počítal s navýšením prostředků na důchody o 5,5 miliardy korun. Celkově stát na důchody ročně vydá zhruba 400 miliard korun.

Zástupcům TOP 09 a ODS vadí rovnostářství i to, že by se "dotace" do budoucna nepromítla do standardních valorizací penzí.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Salač zajel v trénincích Moto3 v Aragónu šestý nejlepší čas

Český motocyklový závodník Filip Salač si v pátek v rámci Velké cenu Aragónu třídy Moto3 zapsal v kombinovaném pořadí obou měřených tréninků šestý nejlepší čas. Výkonem 1:59,103 minuty zaostal o půl vteřiny za nejrychlejším mužem dne, jímž se stal Ital Andrea Migno. Salačův týmový kolega Jakub Kornfeil obsadil dvanáctou příčku se ztrátou tři čtvrtě vteřiny na lídra.

Další zprávy