Marksová chce dát otcům týdenní volno po narození potomka

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
29. 7. 2015 19:32
Kromě toho by matky mohli na rodičovské dovolené zastoupit prarodiče. Vláda sice opoziční návrh nepodpořila, plánuje ale podobný.
Ilustrační fotop
Ilustrační fotop | Foto: Thinkstock

Praha Otcové by mohli dostat možnost, jak snadněji zůstat doma s partnerkou těsně po narození potomka. Nárok na sedmidenní volno v šestinedělí chce prosadit ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová (ČSSD).

Až týden volna by muži čerpali jako nemocenskou. "Otec bude moct být doma, když se dítě narodí, sžije se i s partnerkou. Podle mě to má velký smysl," vysvětluje ministryně.

Řada otců si dnes po porodu partnerky bere dovolenou. Pokud návrh Marksové projde, týdenní „poporodní volno“ by se do dovolené nepočítalo. Muži by se ale během něj museli spokojit s nižším příjmem. "Bylo by to zřejmě ve výši nemocenské. To je nyní v diskusi, návrh teprve půjde do připomínkového řízení," říká Marksová.

V současné době mají otcové po narození potomka nárok na placené volno jen na nezbytně nutnou dobu, když odvážejí ženu do porodnice nebo zpátky domů. Pokud chtějí být u porodu, mají nárok na volno také, ale jen neplacené.

Usnadnit mladým lidem sladění pracovního a rodinného života chce i poslankyně Markéta Adamová (TOP 09). Navrhuje, aby rodičovský příspěvek mohli pobírat i prarodiče, kteří se namísto rodičů starají o vnoučata. Mladé matky by se tak mohly rychleji vracet do zaměstnání, aniž by rodina přišla o podporu státu.

"Za prarodiče by platil zdravotní pojištění stát a doba, kterou by místo rodiče strávili se svým vnukem nebo vnučkou, by se jim započítávala do důchodu," vysvětluje Adamová.

Její návrh ale vláda na středečním jednání nepodpořila, kabinet k němu dal neutrální stanovisko. Nezávisle na tom nyní o návrhu rozhodnou poslanci, mezi nimiž má ovšem vládní koalice většinu.

Ministryně Marksová nicméně online deníku Aktuálně.cz řekla, že v zásadě s nápadem opoziční poslankyně souhlasí. Jen ho chce zapracovat do vlastní širší změny.

"Já jsem celkem pro, ale zahrneme to do komplexnější úpravy. Do budoucna chceme udělat „pečovatelské volno“ pro člověka, který se stará o svého nemohoucího rodiče nebo partnera. Doba by se mu počítala do důchodu," upřesňuje Marksová. Stejné volno by si mohla vzít i babička nebo dědeček starající se o malé vnouče.

Adamová považuje za alibismus, že vláda její návrh nepodpořila, ač sama chystá podobný. "Pokud ministerstvo chce s něčím podobným přijít, tak za rok a půl už mohlo něco představit. Nestalo se tak. Myslím si, že ty změny nejsou náročné. Mohou fungovat už od příštího roku, když se bude jen trochu chtít," říká poslankyně.

Adamová také navrhuje, aby rodiny mohly rodičovský příspěvek čerpat rychleji než dosud. Celková výše je nyní 220 tisíc korun a rodiče si ji mohou rozložit do dvou až čtyř let. Maximální výše měsíčního příspěvku je 11 500 korun. Adamová chce umožnit, aby si rodiny mohly zkrátit dobu čerpání na rok.

Poslankyně TOP 09 také navrhuje zvýšit počet hodin, které mohou malé děti strávit v předškolním zařízení, aniž by rodina přišla o rodičovský příspěvek. Místo dosavadního limitu 46 hodin prosazuje 92 hodin.

Pokud se Adamové nepodaří přesvědčit poslance, budou si muset rodiny počkat na komplexnější návrh ministerstva.

"Tyto možnosti komplexně projedná odborná komise pro rodinnou politiku, stejně jako například návrhy ohledně navýšení měsíční výše rodičovského příspěvku až do výše peněžité pomoci v mateřství nebo třeba možnost neomezené návštěvy předškolního zařízení i pro děti před dosažením dvou let věku," říká mluvčí ministerstva práce Petr Habáň.

Komise by o těchto bodech měla jednat do konce letošního roku, případné změny by tak mohly platit zřejmě nejdříve od roku 2017.

 

Právě se děje

Další zprávy