reklama
 
 

Ministryně chce dostat otce na rodičovskou, sáhne na peníze

25. 2. 2015 7:31
Rodiče by se podle návrhu ministryně Marksové Tominové měli na rodičovské na pár měsíců vystřídat. Pokud by to neudělali, přišli by o peníze, rodičovská dovolená by se jim zkrátila.

Praha - Čeští otcové by měli ve větší míře než dosud zůstávat na rodičovské dovolené. Přimět je k tomu hodlá ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová, a to hrozbou snížení platby od státu.

V rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedla, že navrhne mechanismus dělení rodičovské.

Fungovat by to mělo tak, že po narození dítěte se rodiče rozhodnou, kdo z nich zůstane doma a jak dlouho. Tak je tomu i dnes, nově by ale druhý z rodičů měl nárok na pár měsíců svého partnera doma vystřídat. Nebylo by to povinné, pokud by toho ale manželé nevyužili, přišli by o peníze.

Rodičovský příspěvek, který stát lidem posílá po narození potomka, je celkem 220 tisíc korun a platby jsou rozložené do 24, 36 či 48 měsíců. "Podle mě je reálné začít na jednom až dvou měsících. Kdyby toho druhý rodič nevyužil, o tu dobu by se rodičovská zkrátila," dodala kandidátka na post místopředsedkyně ČSSD.

Otcové by se měli dočkat ještě jedné změny, ministryně pro ně chce uzákonit týdenní volno po narození dítěte. "Otcovská dovolená v šestinedělí by se čerpala z nemocenské. Je to podobné, jako když máte nárok na volno při pohřbu," vysvětlila ministryně.

Podrobnosti čtěte v dnešních Hospodářských novinách.

autor: Luboš Kreč, Kateřina Surmanová, HN | 25. 2. 2015 7:31

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama