Babiš se brání útokem, Kalousek nezvládá negativní emoce. Znalci komunikace hodnotí stranické lídry

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
Aktualizováno 20. 10. 2017 6:20
Kdo z volebních lídrů moc mluví, málo argumentuje, zmatkuje nebo špatně vyslovuje? Vysokoškolští odborníci hodnotili projevy šestice politiků, kteří se ucházejí o hlasy voličů. V jejich očích celkem uspěl například předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který patří mezi zdatné kritiky. Šéf lidovců Pavel Bělobrádek zase zaujal kultivovaností. Naopak Andrej Babiš (ANO) by měl lépe zvládat své emoce a méně mluvit, lídr sociálních demokratů Lubomír Zaorálek se podle expertů někdy "topí v jednotlivostech".

Andrej Babiš, předseda ANO 2011

Foto: Bjoern Steinz

Michal Schuster, učí rétoriku a komunikaci na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem
I když se Andrej Babiš snaží mluvit spisovnou češtinou, v projevu se objevují slova ze slovenštiny. Jeho vyjádření je většinou stručné, jasné, občas expresivní, tedy srozumitelné pro posluchače. Vhodně používá krátké věty s patřičnými důrazy na důležitá slova. Patrná jsou nadbytečná slova (např. vlastně) a přemíra ukazovacích zájmen. Projev by mohl více ozdobit úsměvem.

Noemi Zárubová, profesorka Akademie múzických umění v Praze
Dynamický muž s výraznou mimikou, mhouří oči a připomíná predátora na lovu. Často můžeme vidět jakési sebechvalné uspokojení, když mluví o sobě. Naopak při kontaktu s odpůrcem je štěkavý, zvyšuje hlas, skáče do řeči a předvádí svým pozorovatelům, že si na něj nikdo nepřijde a ať si dá raději každý pozor. Chová se často nevhodně, má v zásobě jednoduché, stále stejné slogany, kterými šermuje kolem sebe. Vstoupit do proudu jeho řeči je takřka nemožné.

Alex Röhrich, učí kulturu mluveného projevu na Technické univerzitě v Liberci
Hlavní slabinou projevů Andreje Babiše obecně je, že neumí vybírat a třídit věci podle důležitosti. Snaží se říct všechno, co ví a o čem si myslí, že s danou tematikou souvisí, takže výsledkem je nepřehledný chumel informací, jejichž souvislosti jsou zřejmé, pokud vůbec, jen dobře informovaným insiderům. Měl by si uvědomit, že méně je více. Zapracovat na struktuře svého projevu, utřídit si, co chce prioritně sdělit, dokončovat věty, zkrátit je, pracovat s tečkou a pauzou, tím by svému projevu pomohl. Platí to zejména v projevu spontánním.

Je schopen udržovat stabilní tempo své promluvy, jen když se necítí ohrožený nebo není rozčilený. Pokud ano, silně zrychluje, velice nedbale vyslovuje, což snižuje srozumitelnost.

K jeho pověstným slovakismům. Ano, jeho čeština je jimi protkaná. Ale zcela spravedlivě je potřeba říct, že je patrné, že na své češtině pracuje. Pokud mluví klidně a bez přemrštěných emocí, je schopen téměř bezchybné češtiny s minimem slovakismů. Pokud se dostane do afektu nebo mluví emocionálně, čeština to okamžitě odnese.

Jeho projev je často velice útočný. Útoky jsou osobní, řekl bych prvoplánové. Používá slova jako: lžete, nikdy jste tam nebyl, kvůli vám podvádějí, ukradl jste tam miliardy atd. Někdo by mohl říct, že je to arogance nebo projev síly. Ale taky to může být obrana útokem. Je možné, že se Andrej Babiš v politických debatách skutečně necítí komfortně, a proto se snaží tak tlačit na pilu.

Tyto emotivní výlevy jsou inteligentnímu posluchači spíš k smíchu a získává z nich většinou ten napadaný, ale je nejspíš i část publika, která se s nimi ztotožní, možná dokonce veliká část. V průběhu diskusí se obvykle jeho agresivita zvyšuje - od věcnosti přechází víc k napadání. Zajímavostí je, že se přitom na svého soupeře, na toho, koho kritizuje, často vůbec nedívá.

 

Právě se děje

Další zprávy