Manipulace volby Klause? Víme, co má Topolánek v ruce

Bronislav Pavlík Bronislav Pavlík, Kateřina Eliášová
18. 3. 2009 17:45
Premiéra nezajímá obsah předvolební schůzky Šlouf-Weigel, ale způsob, jak záznam unikl

Praha - Premiér Mirek Topolánek slíbil sněmovně odhalení, jak byla loni v únoru zmanipulována volba prezidenta republiky.

Je sice uloženo v deskách s nápisem tajné, a přece je hodně známo o tom, co vlastně drží v ruce.

To, co hodlá Topolánek předložit v pondělí vládě a poté případně i sněmovně, se týká schůzky mezi lobbistou Miroslavem Šloufem a kancléřem Jiřím Weiglem, blízkým spolupracovníkem prezidenta Václava Klause.

Sešli se tajně krátce před volbou prezidenta z kraje roku 2008 v hotelu Savoy. Byli přitom zachyceni tamním kamerovým systémem a Aktuálně.cz se podařilo záznam získat. Protože je tu zjevné podezření (ač ho oba aktéři popírají), že lobbista sledovaný zdejší tajnou službou pomáhal získávat mezi voliteli hlasy pro Weiglova nadřízeného, redakce záznam publikovala.

Premiér Topolánek ihned poté obvinil bývalého šéfa kontrarozvědky Karla Randáka, že za únikem záznamu stojí právě on. Toto podezření policejní vyšetřování nepotvrdilo, ale premiér se nyní k této stopě vrací.

Přidává k ní ještě osobu Petra Dimuna, bývalého spolupracovníka ministra Pavla Němce a dnes člověka, který pracuje pro sociální demokraty.

"Předložím důkazy o tom, jakým způsobem bylo porušeno ústavní právo, jakým způsobem pan Randák a pan Dimun celou tu věc řídili a organizovali," řekl dnes ve sněmovně Topolánek. "Toto je druhá kauza Savoy," dodal.

O čem Topolánkův spis je, potvrzuje Aktuálně.cz i zdroj, který premiérovy dokumenty viděl.

"Primárně je to o spolupráci bývalého šéfa kontrarozvědky Karla Randáka a Paroubkova poradce Petra Dimuna," říká. A přidává další podrobnosti.

"Je to o tom, jak se zneužívají média, a premiér chce poukázat na to, jak mají tito dva lidé stále napojení na tajné služby a jak se přes média snaží ovlivňovat dění v České republice."

Bursík: Před rokem zuřil, dnes "má představu"

A vicepremiér Martin Bursík naznačil další možná očekávání.

"Mám kompletní představu o tom, jakého typu by ty informace mohly být. Mám informace o tom, jakým způsobem došlo k úniku té nahrávky ze schůzky Weigl Šlouf," říká politik, který při volbě patřil k hlavním Klausovým odpůrcům a který měl po schůzce v Savoyi jako jeden z mnoha podezření, že hlasy pro Klause nejsou získávány čistě.

I proto patřil k těm, kteří na základě záznamu ze Savoye podporovali, aby se prezident volil nestandardně veřejným hlasováním.

Martin Bursík, ministr životního prostředí. Ilustrační snímek.
Martin Bursík, ministr životního prostředí. Ilustrační snímek. | Foto: Reuters
Připomeňte si:
Zelení chtějí volit veřejně. Kvůli schůzce Weigl-Šlouf

Nechal to uležet

Premiér Topolánek má v ruce, jak to nazval již citovaný zdroj, Kubiceho zprávu II. Jde o souhrn poznatků, které k příběhu "úniku videa" nasbíraly různé státní orgány.

"Je připravena ucelená zpráva ze všech vyšetřování, policie, BIS a dalších institucí," řekl dnes premiér ve sněmovně.

Jde o spis, který si nechal vyrobit poté, co policie ani po roce intenzivního vyšetřování kauzy Savoy nenašla důkazy o údajném "spiknutí proti Václavu Klausovi".

Premiér ho má v ruce už více než měsíc - jeho existenci přiznal poté, co o zprávě BIS informoval deník Aktuálně.cz.

Detailní záběr na protagonistu schůzky - Miroslava Šloufa.
Detailní záběr na protagonistu schůzky - Miroslava Šloufa. | Foto: Aktuálně.cz
Připomeňte si:
BIS vyrobila politikům důkaz k aféře Savoy

Tehdy slíbil, že závěry kontrarozvědky projedná a případně zveřejní, ale nakonec se k nim vrátil až dnes.

Bylo to ve chvíli, kdy sám vyvracel podezření vznesené opozicí, že právě on - premiér - se pokouší médii manipulovat prostřednictvím svého spolupracovníka Marka Dalíka.

 

Právě se děje

Další zprávy