Brno - Příchod krize do České republiky už na podzim oslavil první výročí, ale jak se zdá, Češi dopady recese na vlastní kůži příliš nepociťují. Nebo se s ní každopádně dobře vyrovnávají. Naznačuje to průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění.
V něm sice 19 procent respondentů označilo své životní podmínky za špatné, ale zato 44 procent lidí je hodnotilo jako ani dobré, ani špatné. Při porovnání odpovědí zpětně až do roku 1999 odborníci zjistili, že to rozhodně není vinou krize.
"Oproti několika předcházejícím šetřením nebyla v současném hodnocení zaznamenána žádná změna přesahující rámec statistické odchylky. Lze tudíž konstatovat, že současná ekonomická krize prozatím na domácnosti plošně příliš nedolehla. Nůžky, které se vytvořily mezi pozitivním a negativním hodnocením na přelomu tisíciletí, zůstávají stále rozevřené," zhodnotili odpovědi výzkumníci.
Lépe rozhodně nebude, myslí si většina
Navzdory malým dopadům krize jsou však Češi velmi skeptičtí k dalšímu vývoji své materiální situace. Plných 34 procent respondentů očekává, že se jejich situace zhorší. Nejčernější hodnocení přitom své budoucnosti vystavovali lidé naposledy před rokem.
Zatímco v lednu 2009 očekávalo zhoršení své materiální situace 49 procent lidí, o pět měsíců později už to bylo jen 38 procent a na konci loňského roku dokonce jen 25 procent respondentů. Nyní se pesimismus opět prohlubuje.
Na druhou stranu plných 49 procent lidí neočekává ve své finanční situaci výraznější změnu. Tento údaj je již celý rok nezměněný.
"Nepříznivá očekávání ohledně dalšího vývoje materiálních životních podmínek domácnosti zřetelně převažují nad příznivými, což lze chápat jako projev pesimismu vyvolaného současnou ekonomickou krizí. Ale zároveň jsou stávající očekávání o něco lepší, než byla počátkem roku 2009, což může být důsledek právě toho, že krizi české domácnosti nijak citelně nepocítily a že v médiích se objevují zmínky o konci recese," vysvětlují to odborníci.