Nejasnosti v reformě
1. Co se stane s pojišťovnami, až se převedou na akciové společnosti.
2. Jakou péči občanům zaručí smlouva s pojišťovnou.
3. Jak bude omezen zisk pojišťoven.
4. Jak se bude kontrolovat přelévání peněz mezi pojišťovnou a nemocnicemi, které mají stejného vlastníka.
5. Jakým způsobem odvrátit případnou žalobu u evropských soudů na privatizaci pojišťoven.
6. Jak bude zaručen vliv univerzit v univerzitních nemocnicích.
Praha - Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek dostal dva týdny, aby upřesnil zákony, na nichž bude stát zdravotnická reforma.
Odklad si vyžádali lidovci, kteří chtějí vyjasnit, co reforma přinese pacientům. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek podle nich zkouší experiment, se kterým nemá Evropa zatím žádné zkušenosti.
Ke KDU-ČSL se přidali i zelení. Těm vadí hlavně převod univerzitních nemocnic na akciové společnosti.
Čtěte více: Julínek lidovce pro reformu nezískal, také Zelení proti
Julínek má proto do 2. dubna předložit dlouho požadovaný osmý reformní zákon. V něm má upřesnit, co se konkrétně stane se zdravotními pojišťovnami. Právě kolem pojišťoven je nejvíc nejasností.
"To byla hlavní žádost koaličních partnerů," potvrdil ministr.
Hledáme skutečné vlastníky
Ministr se pokusil nejasnosti vysvětlit už v obsáhlých písemných odpovědích, které předal lidovcům koncem minulého týdne, křesťanské straně to však nestačilo.
Julínek v dopise lidovcům zdůraznil, že reforma je nutná. "Stárnutí české populace způsobí finanční problémy ve zdravotnictví ještě dříve než v penzijním systému," připomněl.
Ani tentokrát však neřekl přesně, komu budou pojišťovny patřit. "Jde o to najít zdravotním pojišťovnám skutečné vlastníky," uvedl a opakoval, že největší VZP bude státní akciovou společností.
Připomeňte si: Čunek: Šojdrová stáhne návrh na omezení poplatků
Lidovci chtěli, aby ministr vysvětlil, jakou kvalitu péče budou muset pojišťovny pacientům zaplatit. "Návrh obsahuje jasnou definici nároku pojištěnce. Zavádí limity pro maximální čekací doby i geografickou dostupnost zdravotních služeb," napsal Julínek.
Jak kvalitní služby budou, to ale stanoví až později ve svém věstníku.
Chtěli byste ztrátu?
Julínek obhajoval právo zdravotních pojišťoven na zisk. "Už dnes se ve zdravotnictví zisk tvoří viz soukromé lékaře, dodavatelské firmy, nemocnice. Má se snad ve zdravotnictví tvořit ztráta?" Z toho podle Julínka vyplývá, že i pojišťovny mají právo na zisk.
Ten mohou získat úsporami ve svém provozu i z výdajů na léčení. O úspory z léčení se však budou muset rozdělit s pojištěnci. Ministr slibuje, že klientům budou muset předat až 85 procent zisku.
V souvislostech: Rath chce zastavit privatizační projekty nemocnic
Julínek připustil, že navržený systém je v Evropě neobvyklý, má však jasný vzor. "Česká republika naprosto přesně kopíruje vývoj v Nizozemí," napsal lidovcům.
Holandská privatizace
Holanďané zatím jako jediní v Evropě privatizovali před dvěma lety všechny své pojišťovny, které dnes soutěží o přízeň pojištěnců.
Tím zavedli konkurenci, zároveň však chtěli zjednodušit roztříštěnou nabídku zdravotních pojišťoven. Před reformou bylo 40 procent Nizozemců pojištěno u soukromých pojišťoven, zbytek u veřejných. Stát přitom neměl šanci zajistit všem občanům, aby si mohli mezi pojišťovnami vybírat a měli tak stejný přístup ke zdravotní péči.
Tento cíl reforma splnila. Všechny pojišťovny jsou soukromé, zároveň však stát zavedl přísnější regulaci. Napříště třeba nesmí odmítnout nikoho, kdo se u ní chce pojistit.
Dopady české reformy: Pojišťovny ušetřily, za léky platí pacienti
Rovný přístup ke zdravotnickým službám Češi na rozdíl od Holanďanů zavádět nemusí. Následují západní vzor pouze v zavedení konkurence. Jdou na to však jiným způsobem.
Jsme složití
Nizozemské pojišťovny získávají zhruba polovinu svých příjmů z pojistného, které se platí jako v Česku podle výše příjmů. Druhou polovinu však shromáždí z doplatku, který je pro každého občana nad 18 let stejný.
Pojišťovny tedy na jedné straně mohou mít zisk, na druhé straně mohou lákat nové pojištěnce snížením příplatku.
V Česku je reforma méně jasná. Proto se vedou spory, jestli mohou mít pojišťovny po reformě zisk a co s ním udělají. "Zisk vytvořený pojišťovnami bude znamenat odčerpávání značných prostředků ze systému veřejného zdravotnictví," varují například lidovci. Obávají se například, že soukromí majitelé pojišťoven budou peníze přelévat do svých nemocnic.
Pokud by chtěly pojišťovny po holandském vzoru využít zisk k náboru klientů, nedostanou k tomu zřejmě velkou šanci. Podle Julínka budou moci vyplácet bonusy pojištěncům. Předem však není jisté, jestli budou výhody větší než dosavadní nabídka ozdravných zájezdů a zdravotních pomůcek.
Lepší ceny, stejná kvalita
Po dvou letech oceňují experti nizozemský model jako zajímavý krok, který může zajistit lepší řízení zdravotnických systémů.
Například podle Stefana Gresse z univerzity v německém Essenu se ukázalo, že si pojišťovny mohou konkurovat cenou svých služeb a tím ušetřit systému výdaje. Zatím se však podle něho neprokázalo, že konkurence může zlepšit kvalitu léčení.
Gress podobně jako čeští právníci varoval, že státní regulace soukromých pojišťoven může být napadena před evropskými soudy.