Proces s lékárníkem začal. U soudu je Nurofen stop grip

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
26. 11. 2009 20:10
Před soudem stojí majitel pražské lékárny, který prodával abnormální množství léků, z nichž se vyrábí pervitin
Foto: Jaroslav Jiřička

Praha - Boj policie proti výrobě pervitinu z léků na chřipku přinesl dobrou a špatnou zprávu.

Před soud podařilo dostat jednoho z prvních lékárníků, kteří mají nápadně velký odbyt léků s pseudoefedrinem.

Ale zároveň se ukázalo, jak bude obtížné majitele holešovické lékárny Andreye Monakova usvědčit, že věděl, že jeho Nurofen stop grip skončí ve výrobně drog.

"Nurofen byl volně prodejný. Běžně ho prodávali všichni zaměstnanci v lékárně, ale stíhán jen jeden z majitelů," přednesl už při zahájení procesu u obvodního soudu pro Prahu 7 obhájce Monakova Jaroslav Ortman.

Případ tak jen dokládá realitu boje proti pervitinu. Národní protidrogová centrála má spadeno na zhruba dvacet lékáren, jejichž odbyt je podobný jako u Monakova, ale těžko se proti nim zasahuje.

Trestní sazba je v tomto případě 2 až 10 let vězení.

206 balení pro feťáky

Advokát Monakova u soudu argumentuje i tím, že jeho klient je obžalován z napomáhání k výrobě omamných látek, ale soudy ještě nepotrestaly ty, kteří drogy vyráběli.

Proti majiteli lékárny mluví výpovědi pěti lidí, kteří policii řekli, že od něj nakupovali nurofen po celých krabicích. Každá obsahovala 144 běžných balení léku.

Jednou ze svědkyň je i obchodní zástupkyně velkoobchodu s léky, který lékárnu zásoboval. Během dvou týdnů si z lékárny měla odnést 206 balení nurofenu. Lékárně pomáhala vyřizovat reklamace, do skladu velkoobchodu neměla přístup, a proto oslovila známého majitele lékárny.

"Řekla jsem mu, že je to pro feťáky," vypověděla na policii.

Je to na tábor

Léky, ze kterých se dá vyrobit pervitin, šly v lékárně v Praze 7 na odbyt v letech 2006 až 2008.

V té době byl lék volně prodejný. Lékárníci měli pouze povinnost neprodat ho v případech, kdy budou mít podezření, že něco není v pořádku.

"Lidí, kteří takové léky kupovali ve velkém nás vždycky odbyli s tím, že to mají pro děti na tábor, nebo že nám do toho nic není, shodovali se ve výpovědích zaměstnanci lékárny. "Pak jsme se přestali ptát."

Vyřeší to recept

Stát se dlouho snaží prodej léků s pseudoefedrinem, jako je nurofen, modafen nebo paralen plus, omezit, aby zastavil výrobu speciality české drogové scény pervitinu.

Poslední pokus, aby se léky prodávaly jen po předložení občanských průkazů ale selhal - Úřad na ochranu soukromých údajů byl proti, aby lékárny shromažďovaly osobní údaje pacientů.

Samotným lékárníkům došla trpělivost a chtějí, aby se všechny léky s pseudoefedrinem prodávaly jenom na recept. I oni mají za to, že s těmi to léky je víc starostí, než kolik přinášejí užitku.

A k čemu modafen?

Podle expertů, které nedávno oslovil deník Aktuálně.cz, mírní tyto přípravky jen příznaky nemocí, ale ve skutečnosti neléčí. Kdyby nebyly v lékárnách vůbec k dostání, nic moc by se nestalo.

"Už dlouho přemýšlím nad tím, komu jsou léky s pseudoefedrinem vlastně určeny," říká prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček.

"Nejsou vhodné pro děti. Nemají je brát staří lidé. Vyhýbat se jim mají cukrovkáři, pacienti s poruchou srdce nebo po mozkové mrtvici, muži, kteří mají potíže s prostatou. Nejsou vhodné pro lidi s vředy, s vysokým tlakem a vůbec se spoustou dalších zdravotních omezení," vypočítává. "Sportovcům jeho užívání zapovídají pravidla o dopingu. Vhodných uživatelů moc nezbývá..."

 

Právě se děje

Další zprávy