Praha - Kriminalisté odložili kauzu Temelín. Přes rok v tichosti prověřovali podezření, že výstavbu jaderné elektrárny provázely finanční machinace, které stát připravily minimálně o sto miliónů korun.
"Případ je odložen, policie žádnou trestnou činnost nezjistila," uvedla nyní pro čtk ředitelka Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) Renata Strnadová.
Na možné machinace upozornil v září on-line deník Aktuálně.cz. Tehdy policie zkoumala finanční operace několika českých firem, které se v devadesátých letech na stavbě elektrárny podílely. Impuls přitom do Prahy přišel od německé kriminální služby, která na případ náhodně narazila v jiné kauze související s praním špinavých peněz.
Policie měla podezření, že zástupci společností uzavírali se státem mnohamilionové obchodní smlouvy na fiktivně odvedenou práci. Do hledáčku se dostala společnost Vodní stavby s.p., včetně nástupnických společností. "Předmětem šetření byla obchodní činnost jednotlivých firem, hlavně ve vztahu k partnerům z Německa," potvrdila Strnadová.
Německé úřady mají za to, že machinace s černými miliony začaly už za komunismu a za dohledu tehdejší totalitní politické garnitury. Probíhaly přitom nejméně patnáct let - až do konce roku 1999.
Z účasti na legalizaci černých peněz Němci mimo jiné podezřívají i firmu Zenit, za níž stojí podnikatel Richard Háva. Ten patří mezi přední české obchodníky se zbraněmi a disponuje vlivnými politickými kontakty. Jeho osobním přítelem je mimo jiné lidovecký ministr financí Miroslav Kalousek. Háva také původně financoval luxusní apartmán, v němž žije politikova rodina.
Projděte si exkluzivní články Sabiny Slonkové, které on-line deník Aktuálně.cz publikoval během září:
| |
| |
|