Policie vyšetřuje stamilionové machinace v Temelíně

Sabina Slonková
20. 9. 2007 1:00
Vyšetřování odstartovaly německé úřady
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Více než rok úřady v tichosti prověřují podezření, že výstavbu jaderné elektrárny v Temelíně provázely finanční machinace, které stát připravily minimálně o sto miliónů korun.

Policie proto zkoumá finanční operace několika českých firem, které se v devadesátých letech na stavbě elektrárny podílely. Podezření zní: zástupci společností uzavírali se státem mnohamiliónové obchodní smlouvy na fiktivně odvedenou práci.

Vyšetřování rozjeli Němci

Impuls přitom do Prahy přišel od německé kriminální služby, která na případ náhodně narazila v jiné kauze související s praním špinavých peněz.

Vyšetřování oficiálně potvrdila česká protikorupční služba, detaily ale zveřejňovat nechce. Služba pouze uvedla, že případ eviduje jako podezření z daňových deliktů.

"Případ se prověřuje, byly zahájeny úkony, ale v tuto chvíli nelze poskytovat bližší informace," sdělila mluvčí služby Alena Vokráčková.

Jde nejméně o sto miliónů

Fakta

Stop Temelín

Temelínský příběh

  • Stavba atomové elektrárny začala ještě za socialismu, kdy v osmdesátých letech ÚV KSČ rozhodl, že stavba bude v jihočeské obci Temelín. Několik vesnic kvůli tomu politici zbourali, stovky lidí vystěhovali.
  • Základy stavby vykopali dělníci v roce 1986, vybudování původně plánovaných čtyř reaktorů mělo stát 52 miliard korun. Časem se počet reaktorů zredukoval na dva, stát doposud investoval 98 miliard korun.
  • Po roce 1989 vzrostly otevřené protesty proti elektrárně, polistopadové vlády zvažovaly zastavení stavby, ale nakonec od toho ustoupily.
  • "Rozhodnutí o dostavbě bylo výsledkem manipulace s naší neinformovaností," řekl k tomu v devadesátých letech bývalý premiér Petr Pithart.

Na stopu Temelína podle zjištění Aktuálně.cz narazili němečtí kriminalisté při vyšetřování aktivit jedné z firem ze Severního Porýní-Vestfálska. Její zástupce podezřívali z nejzávažnějších finančních deliktů: daňových úniků a praní špinavých peněz.

Na firemních účtech se objevovaly desítky miliónů, které obratem mizely ve švýcarských bankách. Při zkoumání pohybu peněz policisté zjistili, že na konta německé firmy přicházely i milióny z Česka. A to právě od firem, které se v té době podílely na stavbě jihočeské jaderné elektrárny.

Po sérii výslechů se koncem roku 2005 obrátili na české kolegy s podezřením: tyto společnosti při budování Temelína uzavíraly v letech 1994 až 1999 obchodní smlouvy, ale práci ve skutečnosti neodvedly. Jde minimálně o sto miliónů.

A česká policie záhy sama zahájila vyšetřování.

Hávův Zenit na scéně? Bez důkazů

Jména vyšetřovaných společností protikorupční služba tají. Podle informací Aktuálně.cz jde vesměs o stavební společnosti - například bývalé Vodní stavby Temelín.

Mají společné jedno: jejich nynější vlastníci do nich přišli až poté, co podle německé policie machinace proběhly. A právě to značně komplikuje vyšetřování.

"V některých případech chybí doklady, někde chybí svědci, někteří už zemřeli. Potíž je, že vyšetřování přichází relativně pozdě," uvedl státní úředník obeznámený s vyšetřováním.

Policie na základě informací z Německa prověřovala i toky peněz spojené se společností Zenit ovládané Richardem Hávou, jinak též ústřední postavou údajné korupce při nákupu stíhaček grippen a přítele ministra financí Miroslava Kalouska.

Kriminalisté nicméně tvrdí, že dosud nenalezli nic, co by firmu vlivného českého podnikatele s machinacemi kolem výstavby Temelína spojilo.

 

Právě se děje

před 8 minutami

V Praze se srazil osobní vlak s rychlíkem. Několik vagonů je vykolejených. Stalo se to v místě, kde byl omezen provoz kvůli srážce vlaku s člověkem

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Státy EU by mohly čerpat první peníze ze záchranného balíčku v září

Země Evropské unie by na konci prázdnin mohly začít těžit ze dvou částí společného balíčku krizové pomoci schváleného v reakci na koronavirový útlum ekonomik. První členské státy by během dvou měsíců mohly získat půjčky v rámci unijní podpory krátkodobých pracovních míst stejně jako záruky pro podniky v problémech. Po pátečním jednání ministrů financí unijních zemí to prohlásil místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Evropské společenství na jaře schválilo první sérii záchranných stimulů, mezi něž patří vedle využití fondu ESM určeného pro eurozónu také až 100 miliard eur (2,65 bilionu Kć) půjček od EK na podporu kurzarbeitu a 200 miliard eur záruk od Evropské investiční banky pro podniky zasažené výpadkem. Ministři tento pátek debatovali o postupu zavádění této pomoci.

Pokud státy rychle dokončí administrativní proces, "první půjčky by do členských zemí mohly doputovat po prázdninách," řekl Dombrovskis. Které země budou z fondu čerpat jako první, člen EK nespecifikoval. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lucemburský premiér kritizuje výroky polského prezidenta o LGBT komunitě

Lucemburský premiér Xavier Bettel, který žije v homosexuálním manželském svazku, ostře kritizoval předvolební kampaň polského prezidenta Andrzeje Dudy namířenou proti komunitě lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT), o níž hovořil jako o nebezpečné ideologii. Bettel podle německého magazínu Der Spiegel řekl, že na tato vyjádření nezapomene.

Konzervativec Duda se v neděli utká v druhém kole prezidentských voleb s liberálním varšavským starostou Rafalem Trzaskowským. Očekává se těsný souboj. Kampaň stávajícího prezidenta Dudy vyvolává vášně kvůli kontroverzním vyjádřením na adresu LGBT. Jejich práva nedávno označil za ideologii horší než komunismus a v pondělí formálně navrhl ústavní dodatek, jenž by zakázal adopci dětí dvojicemi stejného pohlaví.

"Člověk zřejmě v předvolebních kampaních někdy říká věci, které by říkat neměl," cituje Bettela Der Spiegel. "Já je nezapomenu," ujistil šéf lucemburské vlády.

Bettel vstoupil do manželského svazku se svým partnerem v roce 2015, rok poté, co v převážně římskokatolickém Lucembursku byly tyto sňatky povoleny.
"Byl jsem docela překvapen tím, co pan Duda řekl," pokračoval Bettel v kritice hlavy polského státu. "Několikrát jsem se s ním setkal a on mě dokonce pozval do Polska spolu s mým manželem," tvrdí Bettel.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy