reklama
 
 

Němci podezřívají Kalouskova přítele z praní peněz

26. 9. 2007 0:00
Vlivný zbrojař Háva má potíže s úřady

Praha - Německá kriminální policie podezřívá společnost Zenit, za níž stojí vlivný český podnikatel a ústřední postava kauzy grippeny Richard Háva, že se zapojila do praní špinavých peněz.

Vyplývá to z dokumentů, které němečtí policisté poslali úřadům do Prahy. Redakce Aktuálně.cz je má k dispozici.

ČTĚTE SOUVISLOSTI:
Policie prověřuje stamilionové machinace při stavbě Temelína - čtěte ZDE

Richard Háva patří mezi přední české obchodníky se zbraněmi a disponuje vlivnými politickými kontakty. Jeho osobním přítelem je mimo jiné lidovecký ministr financí Miroslav Kalousek. Háva také původně financoval luxusní apartmán, v němž žije politikova rodina.

Přestupní stanice špinavých peněz

Němci na Hávův Zenit narazili při vyšetřování finančních a daňových machinací zástupců společnosti GIS v Severním Porýní-Vestfálsku. Firmu GIS vyšetřovatelé označili za takzvanou přepážku, která sloužila k vyvádění černých peněz z východní Evropy na švýcarská konta.

"Firma sloužila takřka výlučně kriminálním účelům, praní špinavých peněz. Dokonce lze předpokládat, že byla založena jenom z tohoto podnětu...Nezákonné manipulace a zastírání peněz v mezinárodním styku bylo praktikováno po dobu asi 15 let," napsali do jedné ze svých zpráv o stavu vyšetřování důstojníci Zemského kriminálního úřadu Severního Porýní-Vestfálska.

KAUZA GRIPENY: Projděte si články reportérů Aktuálně.cz mapující kauzu plánovaného nákupu a následného pronájmu gripenů pro českou armády. I zde se objevuje podezření z korupce a opět mezi hlavní postavy patří obchodník Háva.

Role Zenitu? Podle Němců klíčová

Mezi společnostmi, které na konta firmy GIS v devadesátých letech posílaly desítky miliónů, byl mimo jiné i Hávův Zenit. Právě roli Zenitu označují němečtí vyšetřovatelé v celém příběhu za klíčovou.

"Firma Zenit zaujímá na české straně exponované postavení: funguje jako ústřední a stěžejní bod pro organizaci toku peněz z Česka do Německa," napsali komisaři do Zprávy o šetření, kterou před časem poslali svým českým kolegům.

Kdo je Richard Háva

 • Zbrojař, který stojí za společností Omnipol či Zenit
 • Ústřední postava údajné korupce při transakci se stíhačkami grippen
 • Osobní přítel lidoveckého ministra financí Miroslava Kalouska
 • Ten kvůli Hávovi čelil podezření ze střetu zájmu. Ještě coby náměstek na ministerstvu obrany rozhodoval o zakázkách, které se týkaly i Hávy.
 • Háva také původně financoval apartmán Kalouskovy rodiny na pražském Veleslavíně
 • Policie ale dodnes nenašla důkaz, že jejich přátelství provázejí i úplatky

Česká policie potvrdila, že případ vyšetřuje. A to v rámci machinací s penězi vynaloženými na stavbu jaderné elektrárny Temelín. Na účty firmy GIS totiž přicházely i peníze od stavebních společností, které se na stavbě elektrárny podílely. I přes několikaměsíční vyšetřování ale česká policie dosud nikoho neobvinila.

"Případ je stále v šetření," uvedla Alena Vokráčková z protikrupční služby.

Richard Háva se odmítl o obchodních vztazích s firmou GIS bavit. Uvedl pouze, že se na žádném praní špinavých peněz nepodílel. "To už snad za těch patnáct let musíte vědět. Teď jsem na dovolené a skutečně se s vámi o tom nebudu bavit," prohlásil Háva.

Kdo je Vodní stavby?

Německé úřady svá podezření formulovaly zcela jasně: Na účty firmy GIS chodily desítky miliónů mimo jiné od společností z České republiky, a to jako platby za nikdy neuskutečněné kontrakty. Firma GIS si z peněz nechávala provizi pět až sedm a půl procenta a milióny pak dál postupovala na švýcarské účty takzvaných prázdných skořápek - nevýdělečných firem, které sloužily pouze ke krytí špinavých peněz.

Své podezření o fingovaných kontraktech německé úřady mimo jiné opřely o zabavenou korespondenci, kterou nalezly u zástupce firmy GIS Herberta Römera. GIS měl podle dokladů uzavřít smlouvu s českou společností Vodní stavby Temelín a inkasované peníze poslat na švýcarský účet firmy Dorbelec.

"Zde je zjevné vlastní plnění zakázky, totiž propašování finančních částek v rámci fingovaných obchodů," stojí ve zprávách německé policie.

Ačkoli Römer coby spolumajitel firmy GIS uzavírá kontrakt s Vodními stavbami Temelín, okolnosti projednává opět se Zenitem Richarda Hávy. Posílá mu dopis plný otázek: Kdo je Vodní stavby? Co dělá tato firma, ke komu patří? O kolik peněz se jedná? "Ve skutečnosti je mu firma zcela neznámá," podotkli němečtí kriminalisté.

Některé smlouvy jsou navíc zjevně o čtyři roky antedatované. Což opět odhalila korespondence majitelů firmy GIS. Torsten Römer 23.12. 1995 píše do Zenitu: "Protože je dopis antedatován, prosíme vás, abyste dbali na to, aby bylo v případě adresy naší firmy použito ještě staré poštovní směrovací číslo - 4330 Mülheim an der Ruhr."

K přechodu na nová poštovní směrovací čísla došlo na celém území Spolkové republiky Německo v roce 1995. Smlouva mezi GIS a Vodními stavbami Temelín přitom nese datum 29.11. 1991.

Kdo si přišel pro stamilióny?

Německé ani české úřady dosud nevyjasnily hlavní otazníky příběhu: A to původ peněz, které z Česka na účty německého GIS chodily, a kdo si je pak ve Švýcarsku vyzvedával.

V kontextu obchodních smluv a času Němci vyslovili podezření, že minimálně část z desítek miliónů pochází ze stavby jaderné elektrárny v Temelíně. "Existuje podezření, že peníze byly uvolňovány ze stavební fáze jaderné elektrárny vystavováním fiktivních účtů zahraničních podniků jako GIS, a tak byly současně transferovány do zahraničí," konstatuje zpráva německých kriminalistů.

Odpověď na otázku, kdo si peníze vyzvedával, může dát prověrka účtů švýcarských firem, na nichž milióny z Česka skončily. Firmu zakládal najatý švýcarský právník Christian Reiser. A kdo jej najal? To dosud ani Němci neprokázali a on sám je vázaný mlčenlivostí.

Při domovních prohlídkách se nicméně našel fax, v němž zástupkyně Hávovy firmy Zenit píše do německého GIS: "Odešly platby panu Reiserovi?...Pan Háva by chtěl navštívit pana Reisera a do té doby by platba už měla dorazit."

"Lze se domnívat, že Richard Háva odcestoval do Ženevy, aby převzal peníze postoupené prostřednictvím GIS do Švýcarska. K předání peněžní částky panu Hávovi ale nemají vyšetřovací orgány k dispozici žádné poznatky," konstatovali němečtí kriminalisté.

autor: Sabina Slonková | 26. 9. 2007 0:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama