Lustry zaplatím, firmy mi nech. Bývalý tenista a sponzor ODS se s exmanželkou přetahuje o miliardy

Marek Pokorný Marek Pokorný
2. 3. 2017 13:00
Neobvyklou rozvodovou při řeší Obvodní soud pro Prahu 6. Exmanželka bývalého tenisty a nyní miliardáře Milana Šrejbera požaduje při vypořádání rozvodu podíl z jeho firem, které mají podle ní hodnotu okolo pěti miliard. Ač jsou oba pravomocně rozvedení už šest let, spory o majetek dosud neskončily.
Milan Šrejber rozhovory příliš neposkytuje. Jednu z mála výjimek udělal v červenci 2002 pro BBC
Milan Šrejber rozhovory příliš neposkytuje. Jednu z mála výjimek udělal v červenci 2002 pro BBC | Foto: ČTK

Praha - Bývalý profesionální tenista, sponzor ODS a nyní developer Milan Šrejber může přijít o část svého miliardového majetku. Usiluje o něj jeho bývalá manželka Markéta, která kvůli tomu podala i žalobu. V ní požaduje nejen polovinu vybavení jejich společné domácnosti, ale také podílů v jeho firmách. Ty dosahují podle odhadů hodnoty okolo pěti miliard korun.

Ač se přitom pravomocně rozvedli již v roce 2011, spory o majetek soudy dosud neukončily. A nepomohl ani mediátor, na kterého soudkyně Kateřina Melková oba bývalé manžele odkázala. Ti jsou totiž schopni se dohodnout pouze o vybavení domácnosti, ale ne již o podílech v miliardových firmách, které známý podnikatel a sponzor ODS vlastní či vlastnil.

"My trváme na tom, že předmětem řízení jsou nejen movité věci, ale také obchodní aktivity žalovaného," uvedla právnička Šrejberové Sára Zavoralová a vypočítala konkrétní firmy, v nichž podle ní měl či má Šrejber podíl.

Medailista, sponzor i odsouzený

Dnes třiapadesátiletý Šrejber, který získal i bronzovou medaili ve čtyřhře na olympijských hrách 1988 v Soulu, začal podnikat hned zkraje devadesátých let a založil privatizační fond Šrejber Tennis Investing. Tomu své kuponové knížky svěřily desetitisíce lidí. Kvůli tomu, jak s jejich penězi nakládal, stanul Šrejber před soudem, který jej v roce 2000 poslal na 5,5 roku do vězení. Z trestu si odseděl 131 dní, než rozsudek po jeho dovolání zrušil Nejvyšší soud.

V listopadu 1997 se navíc ukázalo, že byl skrytým dárcem ODS a přispěl tím k pádu vlády po sponzorské aféře. Pod pseudonymy Lajos Bacs a Radživ Sinha dal tehdy vládnoucí straně 7,5 milionu korun. S největší pravděpodobností za to, že vláda při následné privatizaci Třineckých železáren, na níž měl podíl, zaplatí půlmiliardovou ekologickou sanaci areálu.

Nyní vlastní především realitní společnost Pankrác, která vlastní a spravuje rozsáhlé pozemky především v Praze. V oblasti pražské Pankráce spravuje a pronajímá například přes 60 000 metrů čtverečních obchodních a kancelářských ploch a s odhadovaným majetkem okolo pěti miliard figuruje v padesátce nejbohatších Čechů.

Z médií věděla, že je bohatý

Šrejberová nyní požaduje, aby se do majetkového vypořádání po rozvodu započítaly i Šrejberovy podíly ve firmách. Sama přitom přiznává, že přesně nemůže doložit, jaký majetek její bývalý manžel během manželství vlastnil.

"Byla v dlouhodobém manželství, po celou dobu v domácnosti, vychovávala děti. Dozvídala se jen z médií, že je její manžel jeden z nejbohatších Čechů," uvedla její advokátka Zavoralová při středečním jednání před Obvodním soudem pro Prahu 6. Ani jeden z manželů k jednání soudu nedorazil.

Šrejberová podle právničky zjistila až dodatečně, co vše jejímu manželovi patří, co vše její manžel vlastnil. A předložila soupis několika provázaných firem a k tomu hromádku znaleckých posudků, které je oceňují na téměř pět miliard korun.

Hlavním podnikatelovým majetkem je společnost Pankrác. V ní sice Šrejberovo jméno nefiguruje, ale předsedkyní dozorčí rady je jeho dvaaosmdesátiletá matka. Zavoralová předložila soudu také zápis z valné hromady o tom, že jako jediný akcionář Pankráce vystupovala lucemburská společnost H.R.K.S., za niž Šrejber vystupoval jako ředitel. Také požádala soud, aby jako svědka vyslechla i bývalou tchyni, aby řekla, kdo je vlastník.

Šrejberův advokát: Vzpomněli jste si pozdě

Šrejberův právník Ivan Mráz ale nárok exmanželky odmítá. Současné dokazování je podle něj bezpředmětné. "Přichází s tím až šest let po právní moci rozvodového rozsudku," říká s tím, že podle něj je tak nárok již promlčen.

Zavoralová ale kontruje, že v žalobě od počátku chtěli vypořádací podíl i z obchodních aktivit - ale až dodatečně je byli schopni přesněji doložit. I proto, že firmy měly anonymní akcie a Šrejber v nich prý jako přímý vlastník nefiguroval. "Není ekonomka, nebyla schopna si ověřit, jaký konkrétní majetek si do manželství přinesl, a ani jí to neřekl," dodala Zavoralová.

Zdá se ale, že soudkyně Melková se v tomto přiklání na stranu Šrejbera. Jak výpovědi dalších svědků, tak dokazování znaleckými posudky či listinami osvědčujícími vlastnictví firem zamítla. Stejně jako žádost o to, aby si sám soud z Lucemburska zjistil, kdo Pankrác v době rozvodu skutečně vlastnil.

"Soud nemůže suplovat nějakou zjišťovací činnost, každý se má starat o to, co je jeho majetkem," uvedla. A dodala, že tyto požadavky a dokumenty měla předložit Šrejberová dříve.

Jen ať to rychle skončí

Jisté ale již je, že exmanželka dostane nejméně tři miliony za movitý majetek, který v miliardářově domě zůstal. Byť podstatnou část Šrejber zpochybňuje. "Nejméně o čtvrtině věcí ani neví. Ale je ochoten uznat, že jsou společným jměním manželů, aby to rychle skončilo," uvedl jeho právník.

Soudkyně poté přečetla více než čtyřicet položek, u nichž se nakonec právníci obou stran shodli na ceně šest milionů korun, s tím, že si je Šrejber ponechá a exmanželce vyplatí tři miliony. Byly mezi nimi dva dětské pokoje na míru, obraz humra, mramorové sloupy, několik lampiček Versace či pět lustrů - jeden "žirafí" a jeden "opice". Mráz jen požádal, aby je nemusel jeho klient platit hned. "Žádáme o poskytnutí přiměřené lhůty, která by odpovídala takto vysoké částce," uvedl Mráz.

Krátká diskuse se odehrála jen kvůli vinotéce, kterou Šrejberová do společného vlastnictví také zahrnuje. "Vždyť jsou to jen police. Všechno víno si odvezla na jaře 2010, kdy se stěhovala. Je absurdní, aby tam bylo víno za deset milionů," reagoval Šrejberův právník Ivan Mráz. Nakonec se obě strany dohodly, že i spory o vinotéku smaže ono třímilionové vyrovnání.

O tom, zda přizná Šrejberové i podíl na firmách bývalého manžela, pak chce soudkyně rozhodnout za dva týdny, kdy hodlá vynést i rozsudek.

Šrejber přitom není jediný miliardář, s nímž bývalá žena bojuje o miliardy. Podobně se rozváděl i třetí nejbohatší Čech Radovan Vítek. Aby své exmanželce nemusel platit vysoké odstupné, formálně převedl svoji firmu na matku a nechal se zaměstnat jako koncipient u svého advokáta za minimální mzdu. Že je chudý, však soud nepřesvědčil.

 

Právě se děje

Další zprávy