Ludvík: Pokud poslanci nepřijmou zákon o vzdělávání lékařů, přepracovat ho nestihneme

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
24. 1. 2017 14:10
Pokud novela o vzdělávání lékařů neprojde sněmovnou nyní, přepracovat ji již současná vláda nestihne, uvedl ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. Podle něj je jakýkoli zákon o atestačním vzdělávání lepší než ten, který platí dnes. Poslanecká sněmovna novelu již jednou schválila, Senát ji však zamítl. Nyní tak poslanci potřebují 101 hlasů, aby ji prosadili. Návrh zákona ale kritizují odbory i Česká lékařská komora, podle kterých novela jen zhorší postavení neatestovaných lékařů a vzdělávání vůbec nezjednoduší.
Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík.
Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. | Foto: ČTK

Praha – Každý zákon o atestačním vzdělávání lékařů je lepší než ten, který platí dnes. Uvedl to ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) týden před finálním hlasováním ve sněmovně.

Novelu zákona o vzdělávání mladých lékařů Ludvík převzal po svém předchůdci Svatoplukovi Němečkovi. Tomu se podařilo novelu prosadit v Poslanecké sněmovně jen pár dní před odchodem z úřadu. Senátem už ale návrh neprošel, poslanci tak budou muset příští úterý senátory přehlasovat.

Pokud normu odmítnou, Ludvík přiznává, že tato vláda už její přepracování nestihne. „Neumím si představit, že se celá práce hodí pod stůl a začne se na tom kutat od začátku. To, co projde vládou do konce února, má jakous takous naději projít legislativním procesem. To, co by bylo později – a toto by bylo později –, už by naději opravdu nemělo. Pokud se nenajde 101 hlasů, tak se opravdu vracíme zpátky,“ uvedl Ludvík s tím, že současná podoba zákona, o kterou se odborná veřejnost pře nejméně dva roky, je tím nejvhodnějším kompromisem.

Jeho přijetí podporují i někteří opoziční poslanci. „Pokud tento zákon spadne pod stůl, bude se jím zabývat až ta další vláda. Nemá to řešení v tomto volebním období. Bude to znamenat, že budeme minimálně tři roky v bezvládí a v očekávání změny,“ podpořil Ludvíka poslanec z ODS Bohuslav Svoboda.

Současnou podobu zákona odmítají především odbory a Česká lékařská komora, která apeluje na poslance, aby zákon napodruhé odmítli. "Komora hodnotí tento návrh jako celek velmi negativně, neboť v konečném důsledku přináší zásadní zhoršení postavení neatestovaných lékařů a rovněž navrhované změny nevedou ke zjednodušení vzdělávacího systému a zajištění kvalitní výchovy mladých lékařů," uvedla lékařská komora v dopise poslancům.

Stávající komplikovaný systém vzdělávání v období mezi promocí a atestací bývá často uváděn jako důvod, proč mladí lékaři hned po škole odcházejí do zahraničí. Ludvík si od přijetí zákona slibuje, že počty odchodů sníží.

Prezident lékařské komory Milan Kubek si to ale nemyslí, protože podle něj novela neřeší například zbytečně vysoký počet specializačních oborů či nemožnost mladých lékařů vzdělávat se v regionálních nemocnicích.

Novela počítá se 44 specializačními obory, což se podle rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy bez potíži vejde do evropského průměru. Zima také v reakci na Kubkovo tvrzení namítá, že nový zákon naopak umožní mladým lékařům delší pobyt v nemocnicích okresního typu. V současnosti si menší nemocnice stěžují, že své vzdělávající se lékaře postrádají během jejich dlouhých stáží ve fakultních nemocnicích.

Senátoři návrh odmítli zejména kvůli tomu, že ruší praktické dětské lékařství pro děti a dorost jako samostatný obor a začleňuje ho pod pediatrii. Podle Ludvíka se senátoři mylně domnívají, že po změně ubude dětských praktiků. „Naprostý opak je pravdou. V pediatrii je spousta lékařů ve věku, kdy už nechtějí sloužit v nemocnici, ale chtějí mít vlastní ambulanci,“ řekl ministr, že to za současného stavu není možné. „My chceme umožnit těmto lidem, aby si mohli otevírat ambulance v terénu, tedy aby se počet praktiků pro děti a dorost naopak zvýšil,“ dodal Ludvík.

"Evropa nezná praktické dětské lékařství. To je specialita České republiky, která zde byla zavedena," podpořil ho rektor Zima.

 

Právě se děje

před 17 minutami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 19 minutami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon ruku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

před 1 hodinou

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy