Ludvík pochybuje, zda bude kratší vzdělávání sester prospěšné. Projednání novely odložil

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
2. 12. 2016 11:05
Nový ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík stáhl ze sněmovny novelu svého předchůdce Svatopluka Němečka, který chtěl zdravotním sestrám zrušit povinné vysokoškolské vzdělání. "Chci se s poslanci bavit o tom, zda je toto ta správná cesta," řekl Ludvík. Proti zkrácení studia jsou české i evropské profesní organizace. Podle nich je to krok zpět a kvalita sesterského vzdělání půjde dolů.
Bude sestrám stačit střední škola a roční nástavba? (Ilustrační foto)
Bude sestrám stačit střední škola a roční nástavba? (Ilustrační foto) | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Plán odvolaného ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) zkrátit sestrám vzdělávání může narazit. Šéf sociálnědemokratických poslanců Roman Sklenák v pátek navrhl odložit její projednání ve sněmovně na leden.

Stažení přichází na žádost Němečkova nástupce Miloslava Ludvíka (také ČSSD), který den po svém jmenování připustil, že model čtyři roky střední školy plus jeden rok nástavby možná není správná cesta. "Chci se o tom s poslanci bavit," uvedl v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Dnes musejí mít sestry vysokoškolský titul. Novela by se s úpravami měla do sněmovny vrátit po Novém roce.

Pro Němečka byla reforma vzdělávání sester jednou z klíčových novel. Od zkrácení studia si sliboval větší příliv sestřiček do praxe, hlavně do nemocnic, kde personál chybí. Plán ale tvrdě kritizovala Česká asociace sester a další profesní organizace. Podle nich by hrozilo, že kvalita vzdělání půjde dolů, což by nakonec pocítili hlavně pacienti.

Vysokou školu sestry potřebují teprve posledních 12 let. Příznivci novely argumentují, že když sestrám stačila střední škola dříve, bude jim stačit i teď.

Asociace sester ale upozorňuje, že studium zdravotnického asistenta je mnohem obecnější a méně zaměřené na praxi než někdejší střední zdravotní školy. Pouhý rok nástavby proto podle sdružení stačit nebude. Vláda i sněmovní zdravotní výbor i přesto doporučily novelu ke schválení. "Je potřeba to poslancům vysvětlit. Spousta z nich jsou lékaři, většinou pánové tak mého věku, takže si pamatují dobu, kdy střední zdravotní škola byla prioritním vzděláním, poměrně náročným. Měla kvalitu," vysvětlil Ludvík.

Nový ministr dodal, že sestry by měly mít lepší a vyšší vzdělání a stát se partnery lékařů. Požadavek na vysokoškolský titul, který přišel před 12 lety, podle něj ale stále naráží na postoj některých doktorů. "Pohled mnoha lékařů na sestry je ten, že mají převlékat postele," podotkl Ludvík.

Byl by to krok zpátky, míní sestra 

Ke stažení novely přispělo to, že se na stranu českých sesterských organizací postavila Evropská federace sesterských asociací. Podle ní by se Česko zkrácením studia vracelo v čase. Generální tajemník federace Paul de Raeve v otevřeném dopise připomněl české vládě, že se vzdělávání sester musí řídit požadavky Evropské unie.

"Není možné si představit situaci, kdy by snížení úrovně vzdělávání bylo slučitelné s právním řádem EU. V souvislosti s posledním vývojem ohledně návrhu zákona budeme informovat Evropskou komisi," napsal tajemník.

"Bylo by vhodné znovu to prodiskutovat. To je můj osobní názor. Jedním z úkolů nového pana ministra bude vyslechnout si všechny argumenty pro a proti, abychom nedělali úpravu, která ve své podstatě nebude pozitivní pro nikoho. Ani pro sestřičky, ani pro stát, nemocnice a hlavně pacienty," reagovala na odpor organizací také Ludvíkova náměstkyně Lenka Teska Arnoštová (ČSSD).

Za krok zpátky by zkrácení studia považovala zdravotní sestra Jitka Kosíková, která práci v českých nemocnicích pravidelně kombinuje s účastí na zahraničních misích Lékařů bez hranic.

"Snížením vzdělání podle mě cesta k zatraktivnění sesterského povolání nevede. Je to naopak. Každý bude rád vzdělanější," myslí si Kosíková a pochybuje o argumentech příznivců novely, že zájemce o profesi odrazuje současná délka studia, tedy kombinace jakékoli střední školy a tříletého bakalářského programu. "Navíc když se pro tu profesi člověk rozhodne v osmnácti, tak je mnohem zralejší než v patnácti," podotýká Kosíková.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy