Ludvík pochybuje, zda bude kratší vzdělávání sester prospěšné. Projednání novely odložil

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
2. 12. 2016 11:05
Nový ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík stáhl ze sněmovny novelu svého předchůdce Svatopluka Němečka, který chtěl zdravotním sestrám zrušit povinné vysokoškolské vzdělání. "Chci se s poslanci bavit o tom, zda je toto ta správná cesta," řekl Ludvík. Proti zkrácení studia jsou české i evropské profesní organizace. Podle nich je to krok zpět a kvalita sesterského vzdělání půjde dolů.
Bude sestrám stačit střední škola a roční nástavba? (Ilustrační foto)
Bude sestrám stačit střední škola a roční nástavba? (Ilustrační foto) | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Plán odvolaného ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) zkrátit sestrám vzdělávání může narazit. Šéf sociálnědemokratických poslanců Roman Sklenák v pátek navrhl odložit její projednání ve sněmovně na leden.

Stažení přichází na žádost Němečkova nástupce Miloslava Ludvíka (také ČSSD), který den po svém jmenování připustil, že model čtyři roky střední školy plus jeden rok nástavby možná není správná cesta. "Chci se o tom s poslanci bavit," uvedl v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Dnes musejí mít sestry vysokoškolský titul. Novela by se s úpravami měla do sněmovny vrátit po Novém roce.

Pro Němečka byla reforma vzdělávání sester jednou z klíčových novel. Od zkrácení studia si sliboval větší příliv sestřiček do praxe, hlavně do nemocnic, kde personál chybí. Plán ale tvrdě kritizovala Česká asociace sester a další profesní organizace. Podle nich by hrozilo, že kvalita vzdělání půjde dolů, což by nakonec pocítili hlavně pacienti.

Vysokou školu sestry potřebují teprve posledních 12 let. Příznivci novely argumentují, že když sestrám stačila střední škola dříve, bude jim stačit i teď.

Asociace sester ale upozorňuje, že studium zdravotnického asistenta je mnohem obecnější a méně zaměřené na praxi než někdejší střední zdravotní školy. Pouhý rok nástavby proto podle sdružení stačit nebude. Vláda i sněmovní zdravotní výbor i přesto doporučily novelu ke schválení. "Je potřeba to poslancům vysvětlit. Spousta z nich jsou lékaři, většinou pánové tak mého věku, takže si pamatují dobu, kdy střední zdravotní škola byla prioritním vzděláním, poměrně náročným. Měla kvalitu," vysvětlil Ludvík.

Nový ministr dodal, že sestry by měly mít lepší a vyšší vzdělání a stát se partnery lékařů. Požadavek na vysokoškolský titul, který přišel před 12 lety, podle něj ale stále naráží na postoj některých doktorů. "Pohled mnoha lékařů na sestry je ten, že mají převlékat postele," podotkl Ludvík.

Byl by to krok zpátky, míní sestra 

Ke stažení novely přispělo to, že se na stranu českých sesterských organizací postavila Evropská federace sesterských asociací. Podle ní by se Česko zkrácením studia vracelo v čase. Generální tajemník federace Paul de Raeve v otevřeném dopise připomněl české vládě, že se vzdělávání sester musí řídit požadavky Evropské unie.

"Není možné si představit situaci, kdy by snížení úrovně vzdělávání bylo slučitelné s právním řádem EU. V souvislosti s posledním vývojem ohledně návrhu zákona budeme informovat Evropskou komisi," napsal tajemník.

"Bylo by vhodné znovu to prodiskutovat. To je můj osobní názor. Jedním z úkolů nového pana ministra bude vyslechnout si všechny argumenty pro a proti, abychom nedělali úpravu, která ve své podstatě nebude pozitivní pro nikoho. Ani pro sestřičky, ani pro stát, nemocnice a hlavně pacienty," reagovala na odpor organizací také Ludvíkova náměstkyně Lenka Teska Arnoštová (ČSSD).

Za krok zpátky by zkrácení studia považovala zdravotní sestra Jitka Kosíková, která práci v českých nemocnicích pravidelně kombinuje s účastí na zahraničních misích Lékařů bez hranic.

"Snížením vzdělání podle mě cesta k zatraktivnění sesterského povolání nevede. Je to naopak. Každý bude rád vzdělanější," myslí si Kosíková a pochybuje o argumentech příznivců novely, že zájemce o profesi odrazuje současná délka studia, tedy kombinace jakékoli střední školy a tříletého bakalářského programu. "Navíc když se pro tu profesi člověk rozhodne v osmnácti, tak je mnohem zralejší než v patnácti," podotýká Kosíková.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 59 minutami

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy