Sestrám by se studium mohlo zkrátit už od příštího roku. Jejich kvalita neklesne, věří ministr

Kristýna Svrdlinová
29. 8. 2016 13:01
Už od příštího září by mohlo budoucím zdravotním sestrám studium zabrat místo sedmi let pouze pět roků. Místo tříletého bakalářského studia by jim stačil rok nástavby na vyšší odborné škole. Nutnost vysokoškolského vzdělání ruší novela zákona o vzdělávání zdravotních sester, kterou v červnu schválila vláda a příští týden ji začne projednávat Poslanecká sněmovna. Ministr zdravotnictví si od novely slibuje rychlejší zapojení zdravotnického personálu do praxe. Sester v posledních letech ubývá.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Ondřej Besperát

Praha – Od příštího září by se zdravotnický personál mohl začít vzdělávat rychleji. Zdravotní sestry by měly mít plné kompetence už po čtyřech letech střední školy a roce vyšší odborné školy. To má nahradit současný systém, kdy sestřičky musí po čtyřech letech střední školy studovat ještě tříleté bakalářské studium.

Cílem je, aby se sestry zapojily co nejrychleji do praxe. Kromě nich se změna týká i záchranářů či porodních asistentek. "Střední zdravotnická škola by měla být základem a rok studia na vysoké odborné škole už jen nástavbou," uvedl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).

Novela se snaží řešit nedostatek zdravotních sester i dalších zaměstnanců ve zdravotnictví, kterých v posledních pěti letech ubylo téměř 1300. Podle ministra zdravotnictví jsou jednou z příčin právě nesprávně nastavené nároky na vzdělávání. "Potřebujeme získat nový zdravotnický personál a v tom novela pomůže," řekl.

Přestože se doba studia zkrátí o dva roky, podle Němečka nehrozí, že by odbornost a vzdělanost sester klesla. "Budou muset složit stejné zkoušky jako nyní," dodal. Změny zasáhnou i stávající studentky zdravotních škol. Také jim bude stačit pouze rok nástavby na vyšší odborné škole.

Němeček očekává problémy

Současná situace ovšem ovlivňuje i zaměstnance, kterým chybí vysokoškolské vzdělání a i přes mnohaleté zkušenosti nemohou samostatně pracovat.

"I přes téměř třicetiletou praxi jsem musela pracovat bez registrace, protože mi chybělo vysokoškolské vzdělání," popisuje své zkušenosti radiologická asistentka Šárka Srnková, která až teď může samostatně pokračovat ve své práci.

V současnosti jsou totiž absolventi středních zdravotnických škol pouze zdravotničtí asistenti, kteří nemůžou pracovat samostatně. Můžou vykonávat jenom některé úkony, a to pouze pod dohledem. Rokem studia na vyšší odborné škole by si potřebné kompetence mohli rychle doplnit, takže by do nemocnic mohlo přijít více všeobecných sester, které by nepotřebovaly dohled.

Novela se dostane na program jednání Poslanecké sněmovny na počátku září a platit by mohla začít za rok. Podle ministra podporují zákon všechny koaliční strany, jisté komplikace ale očekává.

Novela totiž ruší kreditní systém, který zdravotní sestry nutil průběžně absolvovat různé zdravotnické kurzy jako důkaz celoživotního vzdělávání. "Jde o byznys, ve kterém se pro pořadatele kurzů točí odhadem 600 až 800 milionů korun, takže se zřejmě budou snažit novele zabránit," očekává Němeček.

Ve zdravotnictví jsou dalším velkým problémem také peníze pro zaměstnance. "Snažíme se navyšovat platy sestrám i lékařům, pro příští rok počítáme s desetiprocentním nárůstem," vysvětlil Němeček a dodal, že vláda rovněž souhlasila, aby platy rostly o deset procent tři roky po sobě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy