Sněmovnou prošly změny ve vzdělávání lékařů. Pomůže je to udržet v Česku, věří Němeček

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
Aktualizováno 9. 11. 2016 14:08
Sněmovna schválila změny ve vzdělávání lékařů. Redukce oborů, v nichž se lékaři vzdělávají v období mezi promocí a atestací, nakonec není tak velká, jak ministerstvo zdravotnictví původně plánovalo. Podle ministra Svatopluka Němečka je ale podstata změny v tom, že strukturu oborů zafixuje do zákona a nebude možné ji snadno a často měnit. Právě nepřehlednost a nestabilita vzdělávacího systému je podle Němečka jedním z důvodů, proč mladí čeští lékaři odcházejí za hranice.
Svatopluk Němeček.
Svatopluk Němeček. | Foto: Lukáš Bíba

Praha – Systém vzdělávání lékařů se změní. Poslanci odhlasovali novelu zákona, který se zabývá přípravou mladých lékařů v období mezi promocí a atestací. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) uvedl, že novela systém vzdělávání českých lékařů zafixuje a stabilizuje. Už nebude možné skladbu oborů snadno měnit vyhláškou.

"Je to teď pevně dáno v zákoně. Lékaři budou mít jistotu, když se zapíšou do nějakého oboru, že se nebude každou chvilku měnit," vysvětlil ministr.

Současná podoba zákona je podle řady odborníků důvodem, proč absolventi českých lékařských fakult mizí tak často v zahraničí. "Spolu s lepším odměňováním lékařů je to jedna z klíčových věcí, která má stabilizovat vzdělávání lékařů a zajistit jejich dostatečný počet v jednotlivých oborech," tvrdí ministr.

Němeček původně navrhoval výraznější redukci, ze 46 základních specializačních oborů na 33. Proti tomu ale jednotlivé obory protestovaly tak hlasitě, že jich nakonec bude jen o tři méně.

Zdaleka nejbouřlivější diskuse se v závěru projednávání vedly ohledně toho, zda se praktičtí dětští lékaři mají vzdělávat společně s nemocničními pediatry. Vláda i zdravotnický výbor chtěly samostatný obor "praktické lékařství pro děti a dorost" vyškrtnout. Kritici ale tvrdili, že současný systém funguje.

"Toto je zrovna příklad kroku k větší flexibilitě. Lékaři z nemocnic budou bez problému moci jít do ambulancí," vysvětlil Němeček s tím, že způsob péče o dětské pacienty se tím nijak nemění. Obory jen budou pro lékaře prostupné.

"Když se primář po třiceti letech praxe rozhodne, že té hektické práce v nemocnici už má dost a chtěl by něco stabilnějšího, tak může bez problému do ambulantní péče," dává příklad Němeček.

Novela podle ministra také zkrátí vzdělávání v jednotlivých oborech a umožní se vzdělávat ve dvou oborech současně. "Zákon také umožňuje to, že po absolvování takzvaného základního kmene, zhruba po třech letech, bude následovat zkouška, která lékaři umožní pracovat na lůžkovém oddělení samostatně pod dohledem primáře," uvedl Němeček.

To ale považuje za problematické spolek Mladí lékaři. „Pokud nezkušení lékaři budou pracovat pod reálným a bedlivým dohledem zkušenějších lékařů, tak by to fungovat mohlo. Nebude to ale fungovat v případě, že vzhledem k nedostatku lékařů jim budou ti zkušenější k dispozici pouze někde na telefonu,“ říká předseda spolku Jiří Šedo.

Když ministr předkládal verzi zahrnující podstatně výraznější redukci základních oborů, odůvodňoval to potřebou sjednotit se s Evropou a nabídnout mladým absolventům univerzálnější vzdělávání. Chtěl například, aby se geriatři pečující o staré lidi nevzdělávali ve zvláštním oboru. Podle vládní verze se měli připravovat v rámci interny a teprve poté si v případě zájmu udělat nástavbu v oboru geriatrie.

To se ale nelíbilo České gerontologické a geriatrické společnosti, podle níž je geriatrů málo a nadále jich ubývá. "Byli jsme zásadně proti návrhu učinit z geriatrie jen nástavbu na vnitřní lékařství. Neúnosně by se prodloužila doba vzdělání a po interně by už nebyli zájemci," vysvětlila předsedkyně společnosti Iva Holmerová.

Němeček nepovažuje za neúspěch, že nakonec je snížení počtu základních oborů spíše kosmetické. "Jestli tady bude o pět oborů více či méně, to opravdu není podstata toho zákona," říká. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy