Politika blízko mafii. Jak blízko, o tom se nemá mluvit

Sabina Slonková
7. 9. 2009 13:15
Ve sněmovně byla opět odložena výpověď policejního detektiva, který prověřoval styky politiků a podsvětí
Postava bosse Mrázka se stala i tématem kruté politické satiry.
Postava bosse Mrázka se stala i tématem kruté politické satiry. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Veřejnost má už jen minimální naději, že se do voleb dozví, jak a kteří politici si zadali se zločineckou organizací kolem zavražděného bosse podsvětí Františka Mrázka.

Poslanci zabránili tomu, aby před nimi na utajeném zasedání vystoupili dva bývalí policisté - Karel Tichý a Oldřich Kopp, kteří Mrázkovu organizaci roky sledovali a informace sbírali do spisu nazvaného Krakatice.

Oba muži požádali o zbavení mlčenlivosti a chtějí před poslanci vypovídat. Termín slyšení však už byl jednou posunut a nejnověji zkrachoval i poslední pokus.

"Tento čtvrtek se nesejdeme. Prostě se nepodařilo zajistit dostatečný počet hlasů poslanců na to, aby se mohlo jednání konat," potvrdil šéf výboru pro obranu a bezpečnost František Bublan (ČSSD).

Hlavně to nehrotit

Svědectví obou bývalých policistů je přitom klíčové pro odpověď na otázku, jak těsné byly kontakty některých politiků na Mrázkovu organizaci.

Policejní spis Krakatice popisuje vazby Mrázkovy skupiny například na místopředsedu ODS Ivana Langera, poslance Vlastimila Tlustého, někdejšího ministra financí Ivo Svobodu či Zemanova důvěrníka Šloufa. Jen expolicisté Tichý a Kopp ale mohou říct, jestli tito politici pomáhali mafii vědomě či je Mrázek jen zneužil.

Fakta:

Co je spis Krakatice

  • jde o nejvýbušnější policejní spis uplynulých let
  • popisuje propojení podsvětí, politiky a státní správy
  • založen byl kvůli vyšetřování veškerých deliktů spojených se skupinou (později) zavražděného šéfa podsvěti Františka Mrázka
  • čitá tisíce stran

Bublan připustil, že politikům se prostě nechce, aby se před volbami rozvířila aféra typu Kubice.

V ní těsně před minulými volbami vystoupil ve sněmovně tehdejší elitní policejní důstojník Jan Kubice s prohlášením, že politici zasahují do vyšetřování citlivých kauz.

"Co si budeme říkat, je tu snaha nehrotit situaci," dodal Bublan.

Velké strany ruku v ruce

Zatímco Tichý už byl zbaven mlčenlivosti a může tedy před poslanci vypovídat, Koppova žádost dodnes nebyla vyřízena.

Oba přitom podle informací Aktuálně.cz na svém výslechu trvají. Chtějí se tak bránit proti nejrůznějším nařčením, že vyšetřování Krakatice manipulovali anebo že ze spisu vynášeli informace.

Oba také podle svých slov čelí neustálému tlaku, skrytým výhružkám a jsou předvoláváni na výslechy.

Oba muži odešli ze speciální protikorupční jednotky policie v éře vlády sociální demokracie, klidu se ale nedočkali ani poté, co vnitro ovládala ODS.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Basketbalistky USK v EL na závěr bubliny v Turecku porazily Gdyni

asketbalistky USK Praha dnes ve třetím kole Evropské ligy porazily Gdyni 85:76. Výběr trenérky Natálie Hejkové tak úvodní část základní skupiny v Istanbulu zakončily s bilancí dvou vítězství a jedné porážky. Zbývající tři zápasy, ve kterých se bude hrát o dvě místa ve čtvrtfinále, čekají český celek v lednu.

Hráčky USK k zápasu nastoupily den po výhře 80:79 nad Lyonem, v prvním utkání v protikoronavirové bublině v Turecku v úterý podlehly 70:77 domácímu Fenerbahce. Gdyně naopak v Turecku prohrála obě dosavadní utkání ve skupině a ani proti Pražankám neuspěla.

Po vyrovnané první čtvrtině se ve druhé podařilo USK odskočit a po prvním poločase vedl 42:34. Největší zásluhu na tom měla pivotka Brionna Jonesová, která si v úvodním dějství připsala 16 bodů a sedm doskoků. Alyssa Thomasová k vedení přispěla 13 body, osmi doskoky a pěti asistencemi.

Po přestávce hráčky USK drama nepřipustily a vedení postupně navýšily až na rozdíl 17 bodů. Nakonec vyhrály 85:76 a před druhou částí základní skupiny, kde se od 19. do 21. ledna bude hrát o dvě postupová místa, mají stejnou bilanci jako Lyon a Fenerbahce. Gdyně je s třemi porážkami poslední.

Nejlepší střelkyní zápasu byla s 28 body a deseti doskoky Jonesová. Americká pivotka odehrála celý zápas stejně jako její krajanka Thomasová, která s bilancí 19 bodů, 11 doskoků a 12 asistencí zaznamenala triple-double. V dresu Gdyně byla s 24 body nejlepší Alice Kuneková.

Evropská liga basketbalistek - 3. kolo:

Skupina B (Istanbul):

Gdyně - USK Praha 76:85, Fenerbahce Istanbul - Lyon 70:84.

Tabulka:

1. Lyon 3 2 1 252:207 5
2. USK Praha 3 2 1 235:232 5
3. Fenerbahce Istanbul 3 2 1 227:224 5
4. Gdyně 3 0 3 203:254 3

 

Další zprávy