Zkrachovalé loterie: v Mikádu přelstili hráči Sazku, lotynka stát málem připravila o historické domy

Marek Pokorný Marek Pokorný
7. 10. 2017 14:54
Interpol po dvaceti letech vypátral Pavla Fantyše, který podvedl miliony sázejících v televizním bingu na Nově: zmanipuloval losování a výhry pro něj vyzvedávali komparzisté místo skutečných sázejících. I díky němu televizní bingo posléze zaniklo. Podobně za posledních 25 let zkrachovala v Česku řada dalších loterijních firem. Jako první Česká lotynka, která měla přinést stamiliony českým památkám, ale místo toho o dva velké historické domy stát málem připravila. O založení nové loterie se i poté pokoušela řada firem, ale nemálo z nich si vylámalo zuby na dominantní Sazce. Až i ona nakonec před šesti lety zkrachovala kvůli megalomanské výstavbě O2 areny. Podívejte se na jejich příběhy.
Foto: archiv HN

Sázkařské firmy Terno se zastal antimonopolní úřad, ale nepomohl

Podobně jako Eurolotto narazila na Sazku i společnost Terno, která se od roku 1994 zabývala výrobou a prodejem stíracích losů. Záhy jí však vznikly problémy. Sazka si totiž své smluvní prodejce zavázala podmínkou, že nesmějí prodávat zboží od konkurence. Firmě se tak začala rozpadat prodejní síť, protože s ní nikdo nechtěl uzavřít smlouvu.

Terno v dubnu 1998 podalo stížnost Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a ten potvrdil, že Sazka zneužívá monopol a zaplatí jeden a půl milionu korun pokuty. Současně vydal pravomocné předběžné opatření, že Sazka musí uvedenou pasáž vypustit ze smluv. Sazka se proti pokutě odvolala a ustanovení uplatňovala dál. Další řízení se táhlo dva roky. V červenci 2000 úřad pravomocně potvrdil, že Sazka narušila hospodářskou soutěž, ale pokutu již udělit nemohl.

"Pokutu může úřad udělit do jednoho roku od zjištění porušení povinností," stálo v rozhodnutí. Ternu už opožděné rozhodnutí nebylo nic platné - v roce 1998 ukončilo činnost a vstoupilo do likvidace.

 

Právě se děje

Další zprávy