Do Labe a jeho přítoků se zhruba po padesáti letech defenitivně vrátil losos, považovaný za indikátor čistoty životního prostředí. Zatím se ovšem neobejde bez lidské pomoci. Rybáři musí každý rok na jaře vysadit do Kamenice, Ploučnice a Ohře malé lososy. Letos vysadili na 300 tisíc malých ryb.
První malé lososy vysadili rybáři koncem 90. let. Ryby pak po dvou letech odpluly do moře, kde tráví většinu svého života. Po čtyřech letech se první dopělé ryby vrátily na místo svého "narození", aby se zde rozmnožily.
Je to důkaz toho, že se podařilo obnovit přirozenou lososí populaci. Až bude dostatečně početná, rybáři a ochranáři s umělým vysazováním plůdku skončí.
Rybu vyhnala špína a jezy
Losos se v Labi hojně vyskytoval do roku 1935, kdy skončila stavba střekovského zdymadla v Ústí nad Labem. Lidé tak postavili rybě překážku, kterou nedokázala překonat.
Losos se ale přesto v Labi udržel až do poválečných let, kdy ho definitivně "vyhnalo" postupující znečišťování řeky.
V 90. letech se začalo s čištěním řeky a s budováním takzvaných rybích přechodů přes zdymadla. Rybí "průplav" vznikl i ve Střekově.
Přibývá i dalších živočichů
"Labe se podstatně zlepšilo, rybám se tam dobře daří. Zjistili jsme, že už nepáchnou jako před lety," řekl před časem jednatel severočeských rybářů Jan Šmíd.
Loni v červenci ulovil jeden rybář na soutoku Labe a Kamenice v Hřensku na Děčínsku 104 centimetrů dlouhého lososa. Po vyfotografování rybu pustil, protože losos je celoročně chráněný.
Zatímco před sedmdesáti lety žilo ve středním Labi na 114 druhů živočichů, koncem osmdesátých let kvůli znečištění klesl jejich počet na dvaapadesát. Dnes se do řeky život opět vrací a blíží se původním číslům.
Ministerstvo životního prostředí však tvrdí, že kvalitu Labe a dalších řek ještě nelze považovat za zcela vyhovující. Do Labe například ústí Bílina, která je dlouhodobě podle měřitelných ukazatelů nejšpinavější řekou v zemi.