Litvínov - Díky poslednímu návrhu odvolané ministryně Džamily Stehlíkové dostane Litvínov prostřednictvím vládní Agentury možnost dosáhnout nejen na další státní peníze, ale především na peníze z fondů EU.
Město, které se do povědomí dostalo střety pravicových extremistů s místními Romy, tak bude moci zadávat zakázky, na které až dosud nemělo peníze.
A to přesto, že je při bližším pohledu na dění v Litvínově zřejmé, že město má kromě sociálních problému i problém přímo na radnici.
Od tamních politiků, kteří mají vypjatou situaci řešit - a kteří v budoucnu budou připravovat projekty pro čerpání evropských dotací - získávají veřejné zakázky jejich firmy, spolustraníci či kamarádi.
Zakázka pro radní
Dagmar Mandíková zasedá v radě města Litvínova a je členkou místní organizace ČSSD. Současně s politickou kariérou však Mandíková působí v představenstvu pěti soukromých firem. Dvě z nich se zabývají mimo jiné obchodováním s pohonnými hmotami a toxickými látkami.
V těchto firmách figuruje společně se svým manželem Ladislavem Mandíkem, jenž je od roku 2006 obviněn z nelegálních obchodů s motorovou naftou. Vyšetřování dosud nebylo uzavřeno, Mandík byl z vazby propuštěn na kauci, hrozí mu odnětí svobody až na 12 let.
Firma Korpen, kde je obviněný Mandík předsedou představenstva a Mandíková jeho členkou, získala od města dvakrát zakázku na zásobování technických služeb pohonnými hmotami. Tu poslední za necelých 1,6 milionů získala v prosinci loňského roku.
Dalších sedm zakázek získala od města v roce 2007 firma M.AE. V té byla Mandíková až do konce roku 2006 předsedkyní představenstva, ve firmě figuruje několik stejných jmen jako v Korpenu.
Společnost M.AE si díky zakázkám od města přišla během roku téměř k 10 milionům korun.
Společný zájem - vlastní blaho
Důležitou událostí pro dění v Litvínově bylo jednání zastupitelstva v únoru loňského roku, kdy skupina čtyř členů ODS iniciovala odvolání dvou radních - včetně jednoho z vlastní strany.
Vedení tamní ODS ani starosta však o tomto kroku nevěděli.
Rebelující členové ODS dokázali přeskupit síly ve městě a okleštit kompetence starosty z vlastní strany, Milana Šťovíčka.
Pobouřený starosta jednání stranických kolegů označil za puč a poprvé upozornil na nekalosti, ke kterým na radnici dochází. "Nechci být u rozdělování zakázek města zastupitelům či spřáteleným firmám," uvedl tehdy pro Právo.
"Nehodili jsme se jim, příliš jsme jim viděli do karet," říká dnes jeden z odvolaných radních Dušan Belák (Strana za otevřenou společnost). "Vytvořili si tak skupinu, která má jeden společný zájem - vlastní blaho. Radnici tak nyní řídí obchodní zájmy."
Následně - po únorovém puči a rošádě politických sil - došlo v Litvínově k dalším dvěma důležitým změnám: skončilo zadávání veřejných zakázek přes internet (v roce 2008 probíhala výběrová řízení obálkovou metodou, nebo výzvami). Litvínovští politici v té době také odmítli používat elektronické hlasovací zařízení. Díky němu mohla veřejnost až do té doby zjistit i zpětně, kdo a jak hlasoval.
Klika Allkonu
Po těchto změnách se začalo v získávání zakázek dařit stavební firmě Allkon. Tu sice přímo nevlastní nikdo z místních politiků, s firmou je však úzce spjata tamní ČSSD.
Jednatelem firmy je bratr sociálního demokrata Víta Janouškovce, Karel. A v jednom ze stavebních projektů dělá Allkonu jednatele místopředseda litvínovské ČSSD a člen komise rady města pro sociální věci Kamil Havelka. Firma také provozuje restauraci v jím vlastněné budově.
Kamil Havelka je zároveň dlouholetý kamarád místostarosty a předsedy místní ČSSD Martina Kliky. Právě po jeho nástupu na radnici se firmě začalo v Litvínově nebývale dařit.
Zatímco v roce 2005 získal Allkon od města pouze jednu zakázku za 329 tisíc korun, o rok později to byly tři zakázky v hodnotě zhruba 8,5 milionů korun.
V roce 2007 po nástupu Kliky do vedení města dostala firma spřízněná s místopředsedou ČSSD dostala zakázku v hodnotě téměř 19 milionů korun.
Po únorovém puči na radnici a změně systému zadávání zakázek pak Allkon získal pět, tedy zdaleka nejvíc zakázek, za více než 10 milionů korun.
Firma si tak po dobu, kdy Martin Klika působí jako místostarosta a v radě schvaluje vítěze výběrových řízení, přišla na 29,6 milionů korun.
Polovina zakázek, které Allkon v té době získal navíc směřovala do různých rekonstrukcí zimního stadionu, který provozuje firma SportaS. V dozorčí radě této společnosti se znovu objevuje jméno již zmiňovaného Kamila Havelky, Klikova kamaráda a spolustraníka spojeného s Allkonem.
Zakázka pro zastupitele
Stranou však v Litvínově nezůstává ani ODS. Daniel Volák, zastupitel za tuto stranu a číslo 10 na kandidátce v Ústeckém kraji při volbách do parlamentu, byl jedním z těch, kdo loni v únoru připravili puč na radnici, jenž vedl k sesazení dvou radních a odebrání řady kompetencí starosty.
Volák získal loni v září od města zakázku na zastupování Litvínova v právních věcech. Advokátní kancelář zastupitele byla vybrána i přesto, že městu nabídla cenu za bezmála o 400 tisíc korun vyšší než další uchazeč.
Na tři roky dopředu tak má zastupitel jistou zakázku téměř za 6,4 milionům korun.
Za zmínku také stojí, že právě Daniel Volák podle vyjádření jeho sekretářky až do loňského podzimu právně zastupoval zmiňovaného Ladislava Mandíka, obviněného z nelegálních obchodů s naftou.
Žádný problém
Starosta města Milan Šťovíček je v tuto chvíli, kdy se podařilo po roce rozbrojů sjednat na radnici politický klid, vůči svým kolegům smířlivější než loni po únorovém puči.
"Jestliže se při procesu výběru vítězů zakázek děje levárna, nemohu to ovlivnit," říká. "Jako starosta mám jen omezené kompetence, většinu jich má rada města. Ale například při přidělení zakázky panu Volákovi jsem byl proti."
To místostarosta Martin Klika nevidí v přidělování zakázek firmě Allkon spřízněné s jeho kamarádem a stranickým kolegou, žádný problém.
Na otázky odmítl v přímém rozhovoru odpovídat. "O svých kamarádech se bavit nebudu," uvedl pouze. Později v emailové reakci napsal: "Firma Allkon od města nedostává velké zakázky, ale účastní se řádně výběrových řízení."
Radní Mandíková připouští, že přidělování zakázek vlastní firmě není etické. "Je mi jasné, že získávat stavební zakázky pro svoji firmu se může jevit všelijak," říká radní. "Právě proto, abych se vyhnula takovýmto otázkám, jsem firmu M.AE zrušila. Nešlo však firmu s 20 zaměstnanci ukončit hned, potřebovala jsem z něčeho vyplácet výplaty."
Co se týče zakázky pro její další firmu Korpen, v tom Mandíková problém nevidí. "Musím se něčím živit," říká. "Do výběrového řízení jsme se přihlásili jako jediní. Technické služby navíc sídlí v areálu, kde máme nádrž, tak je to pro ně výhodné."
Vyjádření advokáta a zastupitele Voláka se minulý týden nepodařilo sehnat. Přes opakované telefonáty do jeho kanceláře, sekretářka uváděla, že advokát není přítomen.