Tři zelení dostali od strany stop. Podpořili Řápkovou

Pavel Baroch
26. 5. 2010 23:15
Po volbách chce Liška tři regionální politiky z Domažlic vyloučit
Foto: Ludvík Hradilek

Domažlice - Předsednictvo Strany zelených pozastavilo členství ve straně třem regionálním politikům z Domažlic.

Důvodem je jejich písemné prohlášení, že podporují chomutovskou primátorku Ivanu Řápkovou za její razantní přístup k neplatičům nájemného a nesouhlasí s politikou Michaela Kocába, který se těchto lidí zastal.

"Autoři tohoto prohlášení se zásadně rozcházejí s programem Strany zelených. Po volbách se tím bude zabývat republiková rada. Budu požadovat, aby se pozastavení členství změnilo na vyloučení," řekl Aktuálně.cz předseda strany Ondřej Liška.

Stop dostali předseda domažlické základní organizace zelených Jiří Anderle, místopředseda Josef Tumpach a revizor Jan Sladký, kteří jsou podepsaní pod stanoviskem "Členové Strany zelených podporují Ivanu Řápkovou".

Ivana Řápková, primátorka Chomutova
Ivana Řápková, primátorka Chomutova | Foto: Ondřej Besperát

Řápková dobrá, Kocáb špatný

Trojice regionálních politiků uvedla, že chomutovskou primátorku Řápkovou podporují členové domažlické základní organizace.

"Rozhodli jsme se paní Řápkovou podpořit, protože souhlasíme s jejím razantním postupem proti porušování a zneužívání zákonů. Naopak nesouhlasíme s politikou Michaela Kocába, který některými svými výroky budil dojem, že omlouvá takovéto jednání některých občanů města Chomutov. Toto nejsou principy zelené politiky," stojí v prohlášení.

"Oceňujeme politiku Ivany Řápkové, která šetří veřejné prostředky důsledným postupem proti zneužívání sociální pomoci. Jsme přesvědčeni, že tento názor není ojedinělý a spíše jej považujeme v české společnosti za názor většinový, uvádí se dále ve zprávě.

Podle tří lokálních zelených politiků se Michael Kocáb - v současnosti vládní zmocněnec pro lidská práva - choval populisticky, když se zastal lidí, kteří byli za nesplnění svých závazků postihováni.

"Výsledkem Kocábovy činnosti může být podle našeho názoru naopak prohlubování averze vůči etnikům, která jsou v důsledku toho veřejností pojímána problematicky jako celek. To nechceme," tvrdí domažličtí politici.

Liška: V pozadí je Bobošíková

Strana zelených podle Lišky nadále podporuje práci Michaela Kocába, kterého zelení poslali do vlády původně jako ministra pro lidská práva. "Zároveň odsuzujeme politiku Ivany Řápkové v této oblasti," poznamenal Liška.

Předseda Ondřej Liška označil tři domažlické politiky za trojské koně Jany Bobošíkové, která se snaží Stranu zelených poškodit

"Považujeme to za okrajovou aktivitu lidí, kteří si spletli stranu," řekl Aktuálně.cz Liška, podle něhož existují kontakty mezi těmito regionálními politikami a Suverenitou Jany Bobošíkové.

Ano, ve volbách podpoříme Suverenitu

Předseda domažlivké organizace Strany zelených Jiří Anderle se ohradil proti tomu, že by byl agentem Jany Bobošíkové a její Suverenity.

"To určitě odmítám," řekl Aktuálně.cz Anderle. Dodal, že on a jeho příznivci se rozhodli podpořit Suverenitu poté, co byl vyškrtnut z kandidátní listiny zelených pro jeho údajné šíření rasismu.

Anderle uvedl, že součástí Suverenity jsou i hasiči nebo Strana venkova. "Jsou nám názorově blízcí. Bude je podporovat celá naše organizace," konstatoval Anderle.

"Myslel jsem si, že Strana zelených je demokratická strana," reagoval Anderle na to, že mu vedení zelených pozastavilo členství, aniž by s ním o názorem jeho organizace mluvil. Nevyloučil, že vstoupí do Demokratické strany zelených Olgy Zubové, která se rovněž se Stranou zelených rozešla.  

 

Právě se děje

před 4 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy