Zemanovy výhrady ke jmenování Lipavského: Co tvrdí prezident a jaká jsou fakta

Tereza Patočková Tereza Patočková
10. 12. 2021 19:41
Prezident Miloš Zeman potvrdil dřívější informace o tom, že odmítne jmenovat bývalého poslance Pirátů Jana Lipavského ministrem zahraničí v budoucí vládě Petra Fialy. Aktuálně.cz přináší přehled argumentů, kterými Zeman tento krok obhajuje, a vyjádření Lipavského k uvedeným tématům.
Miloš Zeman na summitu V4, který se koná na zámku v Lánech.
Miloš Zeman na summitu V4, který se koná na zámku v Lánech. | Foto: Kancelář prezidenta republiky

2. Distancovaný postoj k Visegrádu

Zeman: "Distancovaný postoj k Visegrádské spolupráci, což je v rozporu s připravovaným programovým prohlášením nové vlády."

Lipavský se od spolupráce ve visegrádské čtyřce (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) přímo nedistancoval. Řekl, že skupina dobře slouží jako komunikační platforma mezi jejími členy, ale upozornil na skutečnost, že postoje jednotlivých zemí se výrazně liší a nejde o jednotný blok.

Lipavský: "V4 je do určité míry formát, který Česku na evropském fóru pomáhá, ale například na druhou stranu Orbán se snaží vykreslovat V4 jako nějakou jednotnou organizaci, platformu nebo nálepku pro mezinárodní vztahy a tam to úplně dobře nefunguje," uvedl v České televizi.

Dodal, že je málo věcí, na kterých se všechny čtyři státy shodnou a postupují v nich jednotně. V otázkách zahraničí politiky jsou potom podle něj pohledy naprosto rozdílné. "Polský pohled na Rusko versus maďarský pohled na Rusko, vztahy s Čínou, ale i celá řada jiných otázek. Podle mě je potřeba vnímat spolupráci V4 realisticky - je to platforma pro komunikaci mezi vládními představiteli, parlamentními představiteli a mezi jednotlivými ministerstvy," řekl Lipavský.

 

Právě se děje

Další zprávy