Lidská práva? Paroubek a Wen se shodnou

7. 12. 2005 16:29
Praha - Vpředvečer návštěvy čínského premiéra v České republice je jisté, že předseda vlády Jiří Paroubek se s komunistou Wen Ťia-paem bez viditelných problémů shodnou v postoji k lidským právům.

Vedoucí úřadu vlády Ivan Přikryl dnes informoval o tom, že odstavec o dodržování lidských práv bude i ve společné deklaraci, kterou Jiří Paroubek a Wen Ťia-pao zítra podepíšou. Na otázku, co konkrétně se v deklaraci objeví, však neuměl odpovědět. "Pan premiér zastává názor, že v této věci se musí postupovat citlivě," sdělil Ivan Přikryl.

Sám Paroubek však své stanovisko tlumočil v pondělním Respektu, když prohlásil: "Jsem toho názoru, že k těmto věcem je třeba přistupovat s rozvahou. Univerzální hodnoty lidských práv a svobod je třeba prosazovat při respektování zejména odlišných civilizací a kultur."

Přesně se tak shodnul s premiérem komunistické velmoci. Ten dnes MFD řekl: "Respektujeme obecné principy lidských práv. Ale současně si uvědomujeme, že tyto obecné principy musí korespondovat s národním charakterem každé země."

Čtyři otázky v dopise

Mezinárodní organizace pro lidská práva Amnesty International a mezinárodní výbor Olympic Watch dnes poslaly Paroubkovi a prezidentu Václavu Klausovi dopis. Vyzývají, aby se během návštěvy Wen Ťia-paa v Česku zeptali na dodržování lidských práv v jeho zemi. ZDE najdete program čínského premiéra v Česku.

Dopis podepsal také exsenátor Jan Ruml, ředitel společnosti Člověk v tísni Igor Balževič či předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová. Signatáři vybízejí Paroubka a Klause ke čtyřem otázkám, které by podle nich v rozhovorech s čínským premiérem měly padnout.

První z nich míří na chybějící ratifikaci Mezinárodního paktu o občanských a politických právech, který Peking sice před sedmi lety podepsal, ale dodnes jej neuvedl v život. Podle autorů dopisu by se měli čeští politici ptát i na to, kolik vězňů svědomí je dnes v čínských věznicích a jaká opatření čínská vláda podnikla, aby nedocházelo k jejich mučení.

Amnesty International uvádí, že se počet stíhaných odpůrců režimu pohybuje v desítkách tisíc.

"Čínský stát popraví každoročně kolem tří a půl tisíce lidí. Na půdě čínského parlamentu se dokonce hovořilo o číslu deset tisíc," řekl Petr Kutílek, jednatel výboru Olympic Watch. Výbor monitoruje průběh příprav olympiády v 2008 v Pekingu. "Premiér Paroubek i prezident Klaus by se měli Wen Ťia-paa zeptat na skutečný počet popravených i na to, zda u nich nedochází k odebírání orgánů a jejich prodeji pro transplantace. Podle našich zpráv se to děje," řekl na dnešní tiskové konferenci Jan Ruml.

Jak to bylo na Tchien-an-men

Aktivity Amnesty International nejsou jedinými, které se v souvislosti s návštěvou čínského premiéra uskuteční. Dnes odpoledne předali studenti Univerzity Karlovy premiéru Paroubkovi i prezidentu Klausovi dopis, v něž je vyzývají, aby se čínského premiéra zeptali, kdy bude vyšetřen brutální zásah čínské armády proti studentské demonstraci na Tchien-an-men v roce 1989.

"Čínská vláda dodnes odmítá nést za tyto události odpovědnost. Ve vězení stále sedí kolem 50 studentů, kteří před šestnácti lety jenom těsně unikli masakru. Tisíce jejich kolegů tehdy zabily tanky čínské armády," řekla při předávání dopisu studentka Filosofické fakulty UK Johana Lomová.

Během celé doby pobytu Wen Ťia-paa bude před čínskou ambasádou v Praze probíhat také protest přiznivců hnutí Fa-lun-kung. Vyzvou čínského premiéra, aby pomohl ukončit pronásledování tohoto hnutí v Číně.

Na Masarykově univerzitě v Brně zahájí studenti v 15.00 maraton v psaní  dopisů na podporu konkrétních obětí porušování lidských práv. Totožná akce proběhne i v sobotu v pražském kinu Aero. Dopisy pak budou předány čínským úřadům.

 

Právě se děje

Další zprávy