Praha – Sociální demokraté v komunálních volbách sice nepropadli, zrovna gratulovat si ale nemůžou. O vítězství v krajských městech je připravilo Babišovo hnutí ANO, na radnicích po celém Česku ztratí kolem tisícovky mandátů.
Obzvlášť citelná je pro sociální demokraty prohra s ANO v Brně, Ostravě a Ústí nad Labem, tradičních baštách strany. "Předpokládám, že se v Ostravě bude muset najít někdo, kdo bude novým lídrem,“ říká k moravskoslezskému propadáku předseda strany Bohuslav Sobotka a neskrývá zklamání nad výsledkem brněnského primátora Romana Onderky.
Recept na to, jak straníky k potřebným změnám donutit, ale nemá. "Na všech místech, kde sociální demokraté zaostali za očekáváním, se povede diskuse,“ říká pouze Sobotka s tím, že v demokratické straně nelze komunálním politikům nic nařizovat.
V rozhovoru pro Aktuálně.cz zhodnotil šéf nejsilnější vládní strany nejen výsledky voleb, ale i šanci Adriany Krnáčové na postu pražské primátorky nebo "arogantní" vyjádření Andreje Babiše, že v Brně a Ostravě nebude se sociálními demokraty kvůli jejich minulosti spolupracovat.
Aktuálně.cz: Nezačínáte si připadat trochu jako Petr Nečas?
Bohuslav Sobotka: V čem?
A.cz: Ve vládě máte výrazného dominantního koaličního partnera, výsledky v Ostravě začínají připomínat ODS v jižních Čechách, kde nechali panovat Martina Kubu a Pavla Dlouhého. Vy jste v Ostravě podobně neřešili kauzu Dědic a strana se tam dostala na polovinu svých výsledků.
Ostrava je výsledkem toho, že tam sociální demokracie vládla osm let, což je vždycky kritická doba. Buď volby ustojíte, nebo dojde ke střídání. Podobné je to v Brně. Pokud jde o srovnání sociální demokracie a ODS, tak když se podíváte na výsledky vlády, nemáme se za co stydět. Důvěra v politiku roste, to se ODS během její vlády nepovedlo.
A.cz: Takže vám nepřipadá, že by si situace v Ostravě či Brně zasloužila nějaké silné řešení?
Když se podíváte na Brno, tak jsme v řadě velkých městských částí vyhráli, a to docela suverénně. Co je pro mě velkým překvapením, jsou volby na brněnský magistrát, kde Roman Onderka neudělal takový výsledek, jaký jsme očekávali. Je v čele Brna osm let, skončil těsně na druhém místě za ANO, není to ostudná porážka, ale je to v každém případě porážka. Onderka je silná brněnská osobnost, čili se vůči němu ostatní potřebovali vymezovat, a pan Hollan na tom dokonce vystavěl volební stranu, kampaň a uspěl. Ale nevím, jestli tam Roman udělal nějaké strategické chyby. Já si je neuvědomuji.
A.cz: A Ostrava? Skutečně je to jen osmi lety vládnutí, nepřijde vám, že kauza Dědic, kauza vylučování některých členů měla na špatný výsledek vliv?
Ano, ostravská sociální demokracie si ten výsledek do značné míry způsobila sama.
A.cz: Jak to budete řešit?
Předpokládám, že se v Ostravě bude muset najít někdo, kdo bude novým lídrem a povede ostravskou ČSSD v opozici, pokud tam skončí.
A.cz: Žádné zásahy shora tedy neplánujete?
Sociální demokracie není strana, která je postavená na zásahy shora. Jsme strana postavená na demokracii, své zástupce si volí jednotlivé organizace samy, já je nedosazuji jako předseda.
A.cz: Jiné strany ale v nouzi zasáhly - například pražská ODS vyloučila Tomáše Hrdličku, když Ondřej Palounek pořádal velrybářské nábory, tak mu zrušili organizaci. Když se člověk projde po Ostravě a pobaví se s letitými sociálními demokraty, situace je tam velmi podobná, vy však zatím k těmto krokům nesaháte. Spadli jste z 30 % na 16, čekáte, až to bude sedm procent?
My jsme v řadě organizací v minulých letech prováděli podobné zásahy. Reagovali jsme tak v regionech, kde to bylo skutečně potřeba, v Ostravě to zatím potřeba nebylo.
A.cz: Před volbami chtěla část straníků schválit pravidlo, aby na kandidátky nesměli stíhaní politici. Především kvůli Frýdku-Místku, kde má celé čelo kandidátky problémy s policií. Ani se o tom nejednalo a ve Frýdku se strana propadla z 37 % na 22. Není tedy na čase o tom začít debatovat?
Je logické, že když vyhrajeme v Bohumíně, Karviné, Novém Jičíně, což jsou města ve stejném regionu obdobně velká, a prohrajeme ve Frýdku-Místku, tak z toho budou muset vyvodit jasný závěr a bude tam muset dojít k personálním změnám. To je ale diskuse, která se bude muset vést na všech místech, kde sociální demokraté zaostali za očekáváním. Zákaz stíhaných lidí na kandidátkách je věc, o které bychom se mohli v budoucnu bavit. Ale když se podíváte na postup jiných stran, například v Praze, tak řada jiných stran měla na svých kandidátkách stíhané osoby.
A.cz: Čím podle vás Babiš dosáhl tak dobrého výsledku ve velkých městech?
Ve velkých městech se projevují celostátní preference politických stran. Tam, kde se lidé více znají, tak se pořadí otočilo, velmi často sociální demokracie byla schopna porážet ANO.
A.cz: Zaznamenal jste zevnitř sociální demokracie výtky, že vám váš ministr financí trochu přerůstá přes hlavu? Možná i díky tomu se mu povedlo ty výsledky ve velkých městech dostat na svoji stranu.
Když se podíváte na výsledky, které realizuje vláda, tak je to z velké části program sociální demokracie. Mimo jiné i proto, že hnutí ANO žádný výraznější program před volbami nemělo a v zásadě se připojilo k bodům, které prosazovala socdem. Nevím, v čem by nám měl Babiš přerůstat přes hlavu.
A.cz: A čím to je, že Andrej Babiš dokáže program sociální demokracie zúročit lépe než sociální demokracie?
Tady se už řadu let vede kampaň proti klasickým politickým stranám. Nemůžeme se divit tomu, že když se ta kampaň posílí značnými finančními prostředky, tak má v řadě měst úspěch. Na druhou stranu v řadě regionů udělala vlastní chyby, nalomila vlastní pozice a do nich se potom vlomila nestranická sdružení.
A.cz: Jak to chcete řešit jako zástupce té klasické strany?
Demokracie je postavená na souboji politických stran. Myslím, že ANO bude čím dál víc politickou stranou a za čtyři roky bude mít stejný problém jako ty klasické strany. Ale je to určitý budíček i zdravá konkurence, pokud se objeví někdo, kdo donutí klasické strany, aby se více otevřely.
A.cz: ČSSD se hodlá v Praze spojit s hnutím ANO. To nemělo program, paní Krnáčová nevěděla, jestli se jí na magistrát chce... Myslíte, že bude paní Krnáčová dobrá primátorka? Nebojíte se ostudy, když se spojíte s ANO?
Těžko říct, jaké existují jiné varianty. Kdyby ČSSD zůstala v opozici, tak by v hlavním městě zřejmě nevznikla žádná stabilní koalice. A to by z hlediska hlavního města, které je ve velkých problémech rozpočtových i organizačních, nebylo dobře. ANO vyhrálo, byť těsně, a nám to připadá jako zajímavější spolupráce než se spojovat s TOP 09 a ODS. Jestli bude paní Krnáčová dobrá primátorka, to nevím, já ji nevybíral. Myslím, že pan Ludvík by byl dobrý primátor, ale u paní Krnáčové si tím nejsem jistý.
A.cz: Několikrát jste řekl, že výsledek ve volbách by mohl vládu stmelit, když se na mnoha místech nabízí koalice podobná té vládní. Nicméně v noci na dnešek to dopadlo v Olomouci jinak a Andrej Babiš se vyjádřil, že ne ve všech městech mu je ČSSD dost dobrá.
Když vyhrajete volby, a vyhrajete je navíc těsně, jako nyní hnutí ANO, musíte dobře vyjednávat a nesmíte se chovat arogantně. Když se chováte přezíravě, tak se může stát, že se ostatní domluví proti vám. ČSSD takovou situaci zažila opakovaně, i v Olomouci, zažili jsme to i na sněmovní úrovni – a nikdo tehdy nad ČSSD slzy neronil, bralo se to tak, že nezvládla povolební vyjednávání. Myslím, že taková prohlášení působí od pana Babiše poněkud arogantně. Já podobná arogantní prohlášení vydávat nebudu, prostě budeme vyjednávat.
Máte rádi Aktuálně.cz?
Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!
A.cz: Blíží se stranický sjezd. Ve volbách jste ztratili co do počtu zastupitelů, ztratili jste i některé strategické pozice ve velkých městech. Bude to mít vliv na sjezd?
Porážku v Ústí nad Labem nebo v Ostravě těžko někdo může vyčítat vedení ČSSD. I po těchto volbách jsme zůstali jednou ze dvou nejsilnějších komunálních stran, takže nemyslím, že tohle bude téma pro sjezd. Jako téma pro sjezd vidím, jak budeme oslovovat městské voliče a voliče ve velkých aglomeracích. To je jedno ze slabých míst ČSSD, protože pokud nebude ČSSD oslovovat městské voliče, nebude vyhrávat ve sněmovních volbách. Jako další téma vidím, jak stranu více otevřít, jak jinak sestavovat kandidátní listiny, abychom byli konkurenceschopnější vůči novým stranám a hnutím, která nepochybně budou vznikat i v budoucnosti. Nedá se vyloučit, že za čtyři roky nepřijde další miliardář, který se rozhodne zkusit štěstí.