Babiš: Březina v pražské ČSSD? Ale já nevěděl, že kandidoval

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
13. 10. 2014 8:30
Andrej Babiš v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz nechce spekulovat, zda by hnutí ANO mohlo v metropoli couvnout od koalice s ČSSD kvůli jménům lidí, kteří se podle něj podíleli na "devastaci Prahy".
Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: Vojtěch Marek

Rozhovor – Hnutí ANO se stalo faktickým vítězem komunálních voleb, když ovládlo devět ze třinácti krajských měst, zvítězilo i v metropoli, kde už lídryně kandidátky Adriana Krnáčová začala jednat o budoucí koalici.

Předseda hnutí Andrej Babiš sice přiznal, že by se mu nejen v Praze zamlouvala spojenectví na půdorysu vládní koalice, podotkl ale, že roli bude hrát i minulost koaličních partnerů.

"Jsou místa, kde máme názor, že naši partneři, jejich organizace, neodpovídají našim ideálům a jejich historie konání nebyla úplně ideální," prohlásil v neděli Babiš. Takovým příkladem by mohlo být například Brno, s končícím sociálnědemokratickým primátorem Romanem Onderkou.

Babiš ovšem už dříve kritizoval i pražskou organizaci ČSSD. "Vždyť tito lidé společně s bandou Bém, Janoušek, Hrdlička finančně zničili město Praha. Oni se podíleli na devastaci Prahy. Pro mě je Hulinský vážný problém, špatné jméno," pronesl letos v lednu na adresu Karla Březiny a Petra Hulinského.

Zatím však Babiš nevidí důvod, proč by ANO mělo jednání s ČSSD přerušit. " Myslím, že naši zástupci se baví o počtu zástupců a rozložení budoucí koalice. Jednotlivá jména ale neznám, kdo tam vyjednává nebo nevyjednává," říká ministr financí v povolebním rozhovoru pro deník Aktuálně.cz.

Aktuálně.cz: Když jsem včera mluvil s Adrianou Krnáčovou, tak říkala, že s vámi bude konzultovat průběh vyjednávání o koalici na pražském magistrátu. Budete chtít konzultovat koalice i v dalších městech?

Výbor rozhodl o tom, že krajská města mají lídři konzultovat s předsednictvem. Ale hlavní slovo mají oni. Protože oni musí nejlépe vědět, jakým způsobem mají jednat a s kým se spojit, aby to bylo v rámci strategie hnutí a nepoškodilo je, kdyby se spojili s někým, kdo byl na radnici a v minulosti nedělal všechny věci transparentně a korektně.

A.cz: Ptám se proto, že v Praze jste začali jednat s Trojkoalicí a také ČSSD. Za ni vyjednává i Karel Březina, o kterém jste v minulosti nemluvil zrovna lichotivě…

Myslím, že naši zástupci se baví o počtu zástupců a rozložení budoucí koalice. Jednotlivá jména ale neznám, kdo tam vyjednává nebo nevyjednává. Neslyšel jsem ani, že by se vyjednávalo o jménech.

A.cz: Takže to, že Karel Březina nebo Petr Hulinský hrají v pražské sociální demokracii stále významnou roli, není pro jednání překážkou?

K panu Hulinskému jsem se vyjadřoval v minulosti, samozřejmě ale nemůžeme našim partnerům diktovat jména. O jménech nic nevím, to řeší náš tým.

A.cz: Ale ráno jste říkal, že se budete rozhodovat podle historie partnerů. Přitom právě pražská sociální demokracie nemá úplně dobré renomé z minulosti. Jestli to tedy nemůže být důvod pro to, nejít s nimi do koalice?

Já nevím, jestli tam jsou lidi jako Poche nebo jestli kandidoval pan Hulinský, myslím, že ne.

A.cz: Karel Březina ale kandidoval na čtvrtém místě a bude v zastupitelstvu. Mění se tím něco?

Kritizoval jsem plno lidí, nevím, že pan Březina kandidoval, skutečně to takhle nesleduju. Je to záležitost vyjednávacího týmu a my těžko můžeme diktovat potenciálním partnerům, koho mají nebo nemají nominovat.

A.cz: Ale nemusíte s nimi jednat...

Neznám detailně ty lidi. Ale pokud vím, tak Prahu řídila TOP 09 a ODS.

A.cz: Co potom tedy znamená váš výrok, že se pánové Březina a Hulinský podíleli na devastaci Prahy?

Zčásti asi ano.

A.cz: Není to v rozporu s již zmíněným výrokem, že se budete rozhodovat podle minulosti partnerů, abyste nepoškodili hnutí?

Tak v rozporu… Já nevím o tom, že by pan Březina kandidoval, ale to se netočí na základě jedné osoby. Druhá věc je, že je to aktuálně věc našeho vyjednávacího týmu, a musíme počkat, jak to dopadne. Ale nechci předjímat. Já nevyjednávám, nevím, kdo tam je, dozvídám se to od vás. Pokud ČSSD nominovala 16 tisíc kandidátů, tak jsou mezi nimi různí lidé.

Prachař by se měl věnovat pouze ministerstvu

A.cz: Za úspěch jste označil i výsledek hnutí ANO v senátních volbách. Jak vnímáte kandidaturu ministra dopravy Antonína Prachaře?

Pan ministr kandiduje, já z toho nadšený nebyl, protože si myslím, že má těžký resort a měl by tomu věnovat maximum práce, takže to je spíše otázka na něj.

A.cz: Že bude kandidovat, se rozhodl on sám, nebo o tom rozhodovalo vedení strany?

Krajská organizace ho nominovala a já jsem se to dozvěděl následně na jednání výboru.

A.cz: Takže s vámi kandidaturu dopředu nekonzultoval?

Ne.

A.cz: O Antonínu Prachařovi se už pár týdnů mluví jako o jednom z ministrů, kteří by mohli být vyměněni. Nemohlo to být tak, že Senát použil jako "zadní vrátka"?

Ale to skloňujete vy. To jsou vaše spekulace, nikdy to nebylo na stole. Teď je svolaná mimořádná schůze Sněmovny, kde se dozvíme, co všechno nám tady ODS za poslední roky v resortu dopravy udělala. Od Řebíčka, Stanjury, Bárty… Pan Prachař je tam sedm měsíců a opozice svolává schůzi. Asi aby nám řekla, jak to bylo s Viamontem, sklápěcím mostem v Kolíně, to je na dlouho.

A.cz: Výměna se tedy nechystá?

Nechystá. Komunální ani senátní volby nemají na vládu absolutně žádný vliv z mého pohledu.

A.cz: Takže výsledky ministra Prachaře hodnotíte jako uspokojivé?

Pan Prachař prosadil zákon o výkupu pozemků, který vetovala opozice, snaží se prosadit zákon o liniových stavbách, začal stavět různé obchvaty, snaží se dokončit dálnici Lovosice – Ústí, takže dělá konkrétní kroky k tomu, aby se naše dopravní infrastruktura pohnula.

A.cz: Ale nepodařilo se mu stabilizovat situaci na ŘSD, mluví se o situaci v Českých drahách…

Situace v Českých drahách je dědictvím pana Žaludy a ODS, kteří tam nakupovali vlaky a zadlužili firmu. Myslím, že v Českých drahách je nějaký názor ministerstva, nějaký názor vedení. A v ŘSD máte pravdu, že se asi nepodařilo najít ten správný management. O tom, jak to tam vypadá, svědčí i to, že marketingová ředitelka, která dělala 13 let v ČEZu a pak rok a půl u mě, tak teď je v ŘSD za hvězdu. A to jsme zdědili.

___

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Hlasujte pro nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Svůj hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

před 14 minutami

Spor o pozemky u Dukelských kasáren v Opavě skončí. Začne výstavba bytů

Spor spojený s prodejem areálu Dukelských kasáren v Opavě skončí. Firma, která neuspěla se svou nabídkou ve veřejné soutěži, navrhla opavskému magistrátu smír. Město na něj chce přistoupit. Výstavbě bytových domů na pozemcích, které v minulosti desetiletí využívala armáda, tam nebude nic bránit. 

"V září loňského roku zastupitelé schválili prodej části bývalých Dukelských kasáren. Město pak uzavřelo kupní smlouvu s firmou JTA exclusive Ostrava, která za pozemky nabídla 51 milionů a zavázala se, že na přibližně 3,8 hektaru postaví 16 bytových domů se zhruba 300 novými byty," uvedla. Neúspěšný zájemce, teplická společnost JTH Holding, se ale obrátila na soud, rozhodnutí zpochybnila a domáhala se zneplatnění smlouvy.

Aktualizováno před 40 minutami

Dálnici D1 zastavila na Benešovsku nehoda dvou aut, na místě jsou zranění

Dálnici D1 na 56. kilometru na Benešovsku ve směru na Prahu uzavřela odpoledne nehoda několika osobních aut. Hasiči museli jednoho zraněného vyprostit, vrtulník ho převezl do nemocnice. Dalšího zraněného převezla do nemocnice sanitka, řekla mluvčí hasičů Vladimíra Kereková.

Podle Kerekové se na dálnici srazila čtyři osobní vozidla, policie ale hovoří o pěti osobních vozech. Podle prvních informací přitom mělo jít pouze o dva vozy. Situaci na místě komplikovalo to, že jedno z aut převáželo šest psů, kteří se po nehodě rozutekli. Hasičům se je už podařilo zajistit a umístit do připravených kotců. "Psi dostali vodu a čekají na převzetí," řekla Kereková.

Policie dopravu odklání na 56. kilometru na Soutice, zpět se mohou řidiči vracet na 49. kilometru u obce Psáře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy