Lidovec v kraji lidovců: odjakživa je volil, až teď ne

Veronika Skálová Veronika Skálová
30. 5. 2010 12:50
Skalního stoupence lidovců odradil nový lídr a příklon k levici
Poprvé volí Tomáš Šmíd v parlamentních volbách jinou stranu než lidovce. Důvodem je nový lídr a jeho náchylnost k levici.
Poprvé volí Tomáš Šmíd v parlamentních volbách jinou stranu než lidovce. Důvodem je nový lídr a jeho náchylnost k levici. | Foto: Veronika Skálová

* Schwarzenberg na téma charisma: "Já když se na sebe ráno dívám, jsem ze sebe naštvanej, když ten mrzutej ksicht vidím. Že mě někdo může mít rád, to vůbec nechápu." (po sečtení výsledků voleb 29. 5. 2010)

Prušánky - Od okamžiku, kdy získal volební právo, nevynechal jednatřicetiletý Tomáš Šmíd jediné volby. Z nabídky volebních lístků si vždycky vybíral ten s natištěným seznamem kandidátů za KDU-ČSL. Letos jeho hlas pro křesťanské demokraty skončil v nádobě na nepoužité lístky. V obálce, kterou v Prušánkách na Hodonínsku vhodil do volební urny, byl hlas pro jednu z pravicových stran.

Právě oblast jižní Moravy patří spolu se Zlínskem a Hradcem Králové k tradičním baštám lidovců - právě v těchto krajích obvykle získali nejvíc z celé republiky. V Prušánkách při minulých volbách atakovali lidovci hranici 18 procent a před nimi byla jen dvojice velkých: ČSSD a ODS.

"KDU-ČSL jsem nevolil pouze v případě jedněch eurovoleb, kdy jsem nesouhlasil s jejich programem. Ale hlasoval jsem pro ně ve všech komunálních, parlamentních i senátních volbách," vysvětluje vystudovaný politolog, který přednáší na Masarykově univerzitě v Brně.

Jeho důvody mohou být jiné než u ostatních voličů, kteří KDU-ČSL opustili. Ale je příkladem, proč se tato tradiční strana, která nikdy nechyběla ve sněmovně, musí najednou strachovat o výsledek.

Před dvanácti lety, když šel Šmíd k volební urně poprvé, byla jeho volba jasná. Hlavní roli hrály náboženské důvody, katolíkem je& od dětství. "Ještě do páté třídy jsem zažil náboženský útlak, když se nám kvůli víře posmívali, pak přišla revoluce," směje se Šmíd.

Lux mu vyhovoval, Kalousek nevadil

Na straně, v jejímž čele tehdy stál ještě Josef Lux, se mu líbila i příslušnost k pravému středu politického spektra. A sympatie vyvolával i tehdejší lídr.

"Josef Lux dělal logickou, reálnou a realistickou politiku. Nevadila mi ani kalouskovská KDU. Vždycky jsem byl zastáncem toho, aby byli lidovci co nejvíc vpravo," doplňuje politolog, který se v devatenácti letech dokonce stal členem této strany.

To už ale není pravda. Stranický průkaz vrátil v okamžiku, kdy v čele strany stanul Cyril Svoboda. "Není to pro mě důvěryhodný člověk. Považuji ho za kariéristu, který pro funkce a politické prebendy je ochoten dělat celou řadu činů, které nemají vnitřní integritu. Není loajální k lidem, kteří ho podporovali a pomáhali mu. Není to lídr ani týmový hráč," odsuzuje předsedu své bývalé strany Tomáš Šmíd.

Do sněmovny se lidovci dostanou, ale těsně

Dalším důvodem, proč KDU-ČSL jeho hlas nezíská, je právě prolevicová orientace. "Nemám rád levicové vidění světa, tím spíš v podání české ČSSD," potřásá hlavou. Přesto si Šmíd myslí, že navzdory některým průzkumům ještě letos křesťanští demokraté pár křesel ve sněmovně získají. "Odhaduji, že překročí pět procent, ale šesti nedosáhnou," předpovídá politolog Šmíd.

Svůj návrat k hlasovacímu lístku s názvem KDU-ČSL v záhlaví vidí jako reálný buďto v případě, že se změní vedení a směřování strany, nebo v senátorských volbách, pokud bude kandidát důvěryhodný. "Pokud by tyto volby byly senátorské a kandidoval Stanislav Juránek nebo Michaela Šojdrová, pak bych pro ně hlasoval," upozorňuje rodák z Prušánek na Hodonínsku.

 

Právě se děje

Další zprávy