Lidovec v kraji lidovců: odjakživa je volil, až teď ne

Veronika Skálová Veronika Skálová
30. 5. 2010 12:50
Skalního stoupence lidovců odradil nový lídr a příklon k levici
Poprvé volí Tomáš Šmíd v parlamentních volbách jinou stranu než lidovce. Důvodem je nový lídr a jeho náchylnost k levici.
Poprvé volí Tomáš Šmíd v parlamentních volbách jinou stranu než lidovce. Důvodem je nový lídr a jeho náchylnost k levici. | Foto: Veronika Skálová

* Schwarzenberg na téma charisma: "Já když se na sebe ráno dívám, jsem ze sebe naštvanej, když ten mrzutej ksicht vidím. Že mě někdo může mít rád, to vůbec nechápu." (po sečtení výsledků voleb 29. 5. 2010)

Prušánky - Od okamžiku, kdy získal volební právo, nevynechal jednatřicetiletý Tomáš Šmíd jediné volby. Z nabídky volebních lístků si vždycky vybíral ten s natištěným seznamem kandidátů za KDU-ČSL. Letos jeho hlas pro křesťanské demokraty skončil v nádobě na nepoužité lístky. V obálce, kterou v Prušánkách na Hodonínsku vhodil do volební urny, byl hlas pro jednu z pravicových stran.

Právě oblast jižní Moravy patří spolu se Zlínskem a Hradcem Králové k tradičním baštám lidovců - právě v těchto krajích obvykle získali nejvíc z celé republiky. V Prušánkách při minulých volbách atakovali lidovci hranici 18 procent a před nimi byla jen dvojice velkých: ČSSD a ODS.

"KDU-ČSL jsem nevolil pouze v případě jedněch eurovoleb, kdy jsem nesouhlasil s jejich programem. Ale hlasoval jsem pro ně ve všech komunálních, parlamentních i senátních volbách," vysvětluje vystudovaný politolog, který přednáší na Masarykově univerzitě v Brně.

Jeho důvody mohou být jiné než u ostatních voličů, kteří KDU-ČSL opustili. Ale je příkladem, proč se tato tradiční strana, která nikdy nechyběla ve sněmovně, musí najednou strachovat o výsledek.

Před dvanácti lety, když šel Šmíd k volební urně poprvé, byla jeho volba jasná. Hlavní roli hrály náboženské důvody, katolíkem je& od dětství. "Ještě do páté třídy jsem zažil náboženský útlak, když se nám kvůli víře posmívali, pak přišla revoluce," směje se Šmíd.

Lux mu vyhovoval, Kalousek nevadil

Na straně, v jejímž čele tehdy stál ještě Josef Lux, se mu líbila i příslušnost k pravému středu politického spektra. A sympatie vyvolával i tehdejší lídr.

"Josef Lux dělal logickou, reálnou a realistickou politiku. Nevadila mi ani kalouskovská KDU. Vždycky jsem byl zastáncem toho, aby byli lidovci co nejvíc vpravo," doplňuje politolog, který se v devatenácti letech dokonce stal členem této strany.

To už ale není pravda. Stranický průkaz vrátil v okamžiku, kdy v čele strany stanul Cyril Svoboda. "Není to pro mě důvěryhodný člověk. Považuji ho za kariéristu, který pro funkce a politické prebendy je ochoten dělat celou řadu činů, které nemají vnitřní integritu. Není loajální k lidem, kteří ho podporovali a pomáhali mu. Není to lídr ani týmový hráč," odsuzuje předsedu své bývalé strany Tomáš Šmíd.

Do sněmovny se lidovci dostanou, ale těsně

Dalším důvodem, proč KDU-ČSL jeho hlas nezíská, je právě prolevicová orientace. "Nemám rád levicové vidění světa, tím spíš v podání české ČSSD," potřásá hlavou. Přesto si Šmíd myslí, že navzdory některým průzkumům ještě letos křesťanští demokraté pár křesel ve sněmovně získají. "Odhaduji, že překročí pět procent, ale šesti nedosáhnou," předpovídá politolog Šmíd.

Svůj návrat k hlasovacímu lístku s názvem KDU-ČSL v záhlaví vidí jako reálný buďto v případě, že se změní vedení a směřování strany, nebo v senátorských volbách, pokud bude kandidát důvěryhodný. "Pokud by tyto volby byly senátorské a kandidoval Stanislav Juránek nebo Michaela Šojdrová, pak bych pro ně hlasoval," upozorňuje rodák z Prušánek na Hodonínsku.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 6 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy