Lidovci ve sněmovně končí. Svoboda složil funkci

Eliška Bártová Eliška Bártová
29. 5. 2010 20:29
Strana se poprvé ve své historii nedostane do parlamentu
Foto: Jan Langer

Praha - KDU-ČSL se poprvé ve své historii nedostali do Poslanecké sněmovny.

Po hlasů ze všech volebních okrsků mají lidovci pouze 4,39 % hlasů a zůstanou tak pod potřebnou pětiprocentní hranicí.

Naplnily se tak předvolební prognózy.

Předseda strany Cyril Svoboda se proto rozhodl svůj post opustit a znovu do čela strany nekandidovat.

"Prohráli jsme důležitou bitvu. Proto oznamuji, že rezignuji na post předsedy strany a byl bych rád, kdyby co nejdříve, doufám, že v červnu, sjezd zvolil nové vedení," oznámil šéf lidovců Cyril Svoboda s tím, že se nebude znovu ucházet o nejvyšší stranický post.

"Věřím, že brzy přijde doba, kdy budou lidé volat po křetansko-demokratické politice," dodal s tím, že i tak KDU-ČSL zůstává parlamentní stranou, jelikož je v Senátu.

Po 20 hodině předseda strany oznámil, že spolu s ním bude rezignovat celé předsednictvo. "Učiníme tak ke dni sjezdu," uvedl před novináři Svoboda. "Navrhujeme, aby se konal 19. června."

O tom, na kdy bude sjezd skutečně svolán, rozhodne mimořádná celostátní konference, kterou svolal Svoboda na příští sobotu. "Situace naší strany je velmi vážná," uvedl zároveň. "Je třeba proto najít nové vedení co nejdříve."

Hlavní vinu na propadu strany má hlavně negativní volební kampaň.

"Uškodilo nám, že se v médiích neustále objevovalo, že se nedostaneme do sněmovny, lidé na to reagují," řekl Aktuálně.cz. "Zažil jsem nejhorší kampaň za dobu, co jsem ve straně."

Někdy pomůže jen porážka

Místopředseda strany Pavel Svoboda již předtím Aktuálně.cz řekl, že také nabídne svoji funkci k dispozici.

Podle jeho názoru může za úbytek voličů především kauza někdejšího předsedy Jiřího Čunka a pak také vliv nové strany TOP 09, která lidovcům ubrala potřebné hlasy.

ZDE naleznete rozhovor s místopředsedou.

Odchod z postu místopředsedkyně strany nabídne také Michaela Šojdrová. "Určitě nesu také díl zodpovědnosti," řekla Aktuálně.cz. "Zároveň nevylučuji, že pokud budu mít podporu, budu se ucházet o post předsedkyně strany."

Jednička pražské kandidátky Jana Hybášková se spolustraníky volební drama nesledovala. Dorazila pouze na chvíli před 19 hodinou s tím, že odmítla výsledky voleb komentovat. "Těším se, že si po 22 letech konečně odpočinu," uvedla jen, zjevně nijak zklamaná z neúspěchu

To senátor Petr Pithart vnímal situaci smutněji. "Někdy holt pomůže jenom porážka," řekl zklamaně při rozhovoru s kolegyní Šojdrovou. "Ale musí se to jasně pojmenovat a změnit."

 

Právě se děje

před 10 minutami

Osmatřicetiletá matka, která ve středu v Plzni skočila z okna za dcerou, zemřela v nemocnici. Dívka je mimo ohrožení života. Policie věc vyšetřuje

Další zprávy