Nově zveřejněné fotky z Lidic. Odhalily příběhy místních, o kterých nikdo nevěděl

Nově zveřejněné fotky z Lidic. Odhalily příběhy místních, o kterých nikdo nevěděl
Práce na knize trvala Stehlíkovi déle než rok a využíval k tomu jak různé sbírky, archivy a matriky, tak výpovědi pamětníků, dochované deníky lidických žen nebo korespondence z koncentračního tábora Ravensbrück.
Spolumajitelka vyhlášeného lidického hostince Barbora Šenfeldrová s dcerou
Marií a vnoučkem Jiřím několik dní před vyvražděním Lidic.
Stehlík také opravil omyly a chyby týkající se dat narození a podrobností o životě některých lidí. Tyto informace před dvaceti lety čerpal mimo jiné z kartoték, které vytvářely lidické ženy. Jenže studiem originálních matrik přišel na to, že v nich často dochází ke zkomoleninám.
Lidický statek s vodním mlýnem, na kterém od roku 1910 hospodařili manželé Studničkovi. V roce 1933 jej předali dceři s manželem. Oba muži byli zastřeleni.
Snímky pochází z filmu o destrukci Lidic pořízeného Němci jako dokument a pro účely propagace a zastrašování. Na snímku výbuchy třaskavin po vypálení obce.
Nacistický snímek do rodinného alba. Trojice příslušníků Schutzpolizei na dvoře vypáleného Horákova statku (č. p. 13), který se stal ústředním místem tragédie. Zde byli drženi lidičtí muži před popravou. Zobrazit 35 fotografií
Foto: Archiv Eduarda Stehlíka
Veronika Michalčíková Veronika Michalčíková
Aktualizováno 15. 6. 2024 13:41
Od vypálení Lidic nacisty uběhlo tento víkend 82 let. Přesto se stále o historii středočeské obce objevují nové informace. Historiku Eduardu Stehlíkovi se teprve v roce 2023 podařilo získat nové fotografie, které přináší i pro příbuzné zemřelých lidických obyvatel překvapivá odhalení. Někteří se dozvěděli, že měli více sourozenců, než si celý život mysleli.

"Ozvali se lidé s lidickými kořeny a vůbec nikdo o nich nevěděl. Dali mi k dispozici unikátní fotoalba," říká autor knihy Eduard Stehlík, který je zároveň ředitelem Památníku Lidice.

Nové snímky umožnily historikovi odhalit nové informace o životech tamních lidí. Několika rodinám přinesl velká překvapení. "Domnívali se například, že měli jen jednoho sourozence, ale ve skutečnosti jich měli třeba sedm. Jenže ve věku třeba dvou měsíců či jednoho roku zemřeli. A oni o tom neměli ponětí, protože oba jejich rodiče byli za války zavražděni a neměl jim to kdo říct," popisuje Stehlík. 

V knize mají čtenáři možnost vidět přes dvě stě dosud nepublikovaných fotografií, prostřednictvím kterých autor vypráví příběh Lidic. "Podařilo se nám objevit fotky z lidických statků, jejichž tradice sahá do nejhlubších dějin Lidic, do doby před třicetiletou válkou," popisuje Stehlík.  

Práce na knize trvala Stehlíkovi déle než rok a využíval k tomu jak různé sbírky, archivy a matriky, tak výpovědi pamětníků, dochované deníky lidických žen nebo korespondence z koncentračního tábora Ravensbrück.

"Nesmírně důležité, ale někdy velice komplikované je určení konkrétních osob na fotografiích. Je potřeba obejít poslední žijící a ptát se, jestli náhodou někoho nepoznají. Například u snímků ze svatby se dohledává, kdy k ní došlo, kdo jsou svatebčané, kdo by mohl být svědek a tak dál," popisuje svou práci Stehlík.  

Autor vydal knihu se stejným názvem už v roce 2004. Nové vydání z toho staršího vychází, ale je doplněno o nové fotografie a informace, které před dvaceti lety nebyly dostupné. Stehlík také opravil omyly a chyby týkající se dat narození a podrobností o životě některých lidí. Tyto informace před dvaceti lety čerpal mimo jiné z kartoték, které vytvářely lidické ženy. Jenže studiem originálních matrik přišel na to, že v nich často dochází ke zkomoleninám.

 

Právě se děje

Další zprávy