Foto: Kobyliská střelnice v čase. Působivá připomínka místa poprav českých vlastenců

Foto: Kobyliská střelnice v čase. Působivá připomínka místa poprav českých vlastenců
Tragickou kapitolou historie Kobyliské střelnice bylo řádění nacistů, kteří zde během msty za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha zavraždili za pouhých 35 dnů 539 osob: 463 mužů a 76 žen, jen výjimečně jiné než české národnosti.
Po březnové okupaci v roce 1939 přešla správa Kobyliské střelnice do rukou wehrmachtu. Ten po útoku na Reinharda Heydricha propůjčil střelnici gestapu k popravám českých vlastenců a dalších nepohodlných lidí odsouzených v době II. stanného práva (27. 5. - 3. 7. 1942). Na snímku: Černobílá reprodukce obrazu z popravy (8. 7. 1943) českých četníků Františka Rajmona, Františka Famfulíka, Josefa Bojase a Jana Jiráska, kteří spolupracovali s odbojem.
Dalšími zavražděnými byli účastníci 1. a 2. odboje, jako například legionáři podplukovníci Josef Churavý a Josef Mašín. Na snímku: Generálmajor (in memoriam) Josef Mašín starší.
Zavražděn (25. 6. 1942) byl v Kobylisích také atlet Evžen Rošický i se svým otcem, majorem Jaroslavem Rošickým. "Chování odsouzenců před popravou a během ní bylo klidné a pokojné. Výroky žádné nepadly, jen Rošický Evžen vyčkal smrti se zvednutou zaťatou pěstí," konstatuje protokol Hlavní úřadovny gestapa.
Foto: Aktuálně.cz / Dan Poláček
Dan Poláček Jan Gazdík Dan Poláček, Jan Gazdík
Aktualizováno 30. 10. 2022 7:26
Předseda protektorátní vlády Alois Eliáš, spisovatel Vladislav Vančura, senátorka Františka Plamínková, důstojník Josef Mašín, atlet Evžen Rošický… Ty, a další stovky českých vlastenců, zavraždili nacisté na Kobyliské střelnici v Praze. První protinacističtí bojovníci tu umírali již 30. září 1941. Po útoku na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha zde nalezlo smrt přes pět set lidí.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Stržená trolej přerušila provoz tramvají v Holešovicích

Porucha trakčního vedení přerušila v Praze kolem 21:30 provoz tramvají mezi zastávkami Výstaviště a Nádraží Holešovice. Provoz je ale omezen téměř v celých Holešovicích. Podle webu dopravního podniku by provoz pěti tramvajových linek mohl být v postiženém úseku obnoven zhruba hodinu po půlnoci.

Poruchu na troleji způsobil podle dopravního podniku nadměrný náklad. "Náhradní doprava není zavedena z důvodu neprůjezdnosti úseku," uvedl dopravce. Zároveň vyzval cestující, aby využili linku metra C do stanice Vltavská.

Tramvaje linek 1, 6, 17, 25 a 36 jezdí odklonem. Linky 1, 6 a 25 jsou odkloněny přes Těšnov a Invalidovnu, linka 17 přes Karlín a dále na Palmovku a Vychovatelnu. Linka 36 jezdí přes Florenc, Invalidovnu, Palmovku a Vychovatelnu.

před 5 hodinami

Dubovská se poprvé v sezoně nevešla do dvacítky

Lyžařka Martina Dubovská obsadila ve slalomu v americkém Killingtonu dvaadvacátou příčku a poprvé v této sezoně Světového poháru se nevešla do první dvacítky. První výhru ve slalomu v elitním seriálu mohla oslavit Švýcarka Wendy Holdenerová, která byla před dnešním závodem už třicetkrát na stupních vítězů, ale nikdy nezvítězila. Tentokrát se podělila o první příčku se Švédkou Annou Swennovou Larssonovou, pro niž to byla rovněž vítězná slalomová premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy