Brno - Dva týdny měli soudci Nejvyššího správního soudu na rozmyšlenou, zda Dělnická strana porušuje zákon. Ve středu dopoledne už mají definitivně rozhodnout, zda stranu s extrémně pravicovými sklony rozpustí, či ne.
Rozpuštění navrhla vláda z iniciativy ministra vnitra Ivana Langera. Strana podle vlády zastřešuje extremisty, usiluje o likvidaci demokratického zřízení, porušuje české zákony i ústavní principy.
Text vládního návrhu má pět stran. Odborníci na extremismus, ale i sami členové Dělnické strany tvrdí, že je argumentačně slabý a soud stranu nerozpustí. Vláda věří v opak.
"Rozsudek správního soudu bude aktem právním nebo politickým," vyjádřil se Martin Zbela z tiskového odboru Dělnické strany.
"V prvním případě soudci smetou návrh vlády ze stolu s tím, že není podepřen důkazy a je v rozporu s principy parlamentní demokracie a Listinou základních práv a svobod. V druhém případě soud rozpustí stranu dle návrhu mafiána Langera, pravděpodobně s odůvodněním, že je nebezpečím pro polistopadový režim," dodal Zbela.
Bezzubá demokracie?
Na argumentační slabost vládního návrhu upozornila také Klára Kalibová z občanského sdružení Tolerance a občanská společnost. Ač je podle ní mnoho důkazů, že strana soustavně porušuje základní ústavní principy, v návrhu tyto argumenty úplně chybí.
Místo poznatků policie a odborníků na extremismus přinesl právník Václav Henych z ministerstva vnitra k soudu jen články z novin, video z internetu a tisková prohlášení Dělnické strany. Dále argumentoval dvojím porušením shromažďovacího zákona. Šestičlenný senát jednání na dva týdny přerušil.
Existuje prý proto vysoká pravděpodobnost, že soud vyhoví protistraně, která požaduje návrh v plném rozsahu zamítnout. "Bude to nešťastný signál směrem k veřejnosti. Zvláště, pokud média dostatečně nevysvětlí, proč návrh ani nemohl projít. Bude to vypadat, že demokracie v naší zemi je bezzubá," znepokojuje se Kalibová.
Rozhodnutí o rozpuštění strany naopak umožní Dělnické straně šířit myšlenku, že české soudy nejsou nezávislé a že rozhodují na politickou objednávku.
Už jen podání vládního návrhu označilo tiskové oddělení strany za "vyústění zbabělosti a slabosti vlády Mirka Topolánka, která se neodvážila se svým politickým odpůrcem utkat v řádném volebním souboji, místo toho používá stejných praktik, které jsme naposledy poznali před rokem 1989".
Předseda strany Tomáš Vandas počítá s tím, že by okamžitě po rozpouštěcím verdiktu, proti kterému se nelze odvolat, založil stranu novou - na stejných základech, jen s jiným jménem.