Praha - Případ hradního kancléře Vratislava Mynáře, který dokola tvrdí, že on majetkové přiznání odevzdávat nemusí, ukázal na díry v zákoně o střetu zájmů.
Novela, kterou v nejbližších dnech předloží do vlády ministr a šéf legislativní rady vlády Jiří Dienstbier, to má změnit. Návrh zákona jasně říká, kdo z kanceláře prezidenta bude muset oznámení o svém majetku odevzdávat.
Doteď mohl Mynář z povinnosti opravdu vyklouznout. "Zákon je nedokonalý. Sice mu zakládá povinnost, ale protože kancelář není evidenčním místem, tak by majetkové přiznání měl podávat sám sobě," říká ministr Jiří Dienstbier.
Vše na spravedlnost
"Jako vedoucí Kanceláře prezidenta republiky nemám povinnost podávat majetkové přiznání. Podobné debaty už beru jako folklor, přitom by všem stačilo jen si přečíst zákon," prohlásil Mynář na začátku března, když se ho Aktuálně.cz znovu ptalo, zda oznámení předloží.
V novém zákoně se počítá s tím, že ti, kteří musí majetkové přiznání odevzdávat, by ho měli odesílat ministerstvu spravedlnosti. To by mělo být v budoucnu jediným evidenčním místem.
Novela zároveň rozšiřuje okruh lidí z kanceláře prezidenta, kteří budou muset majetkové přiznání odevzdávat. Půjde o všechny, kdo se podílejí na rozhodování o veřejných zakázkách či mohou provádět finanční operace nad 250 tisíc korun.
Mynářovo tajnůstkářství chtěla už v lednu prověřit advokátka a blogerka Aktuálně.cz Petra Bielinová. Na radnici Uherského Hradiště, v jehož obvodu má kancléř trvalé bydliště, nahlásila podezření z přestupku. Jenže úřad věc promptně poslal na radnici Prahy 1, kam spadá Pražský hrad. Tamní úředníci ji zase rychle vrátili na Slovácko a odtud spis putoval na ministerstva. Zkrátka úředníci si dosud nevyjasnili, kdo by měl o Mynářovi rozhodovat.
Přitom čas na to mají jen do konce června, kdy musí případnou pokutu pro kancléře prezidenta Miloše Zemana pravomocně potvrdit. Poté bude věc promlčena.
Velký registr majetku politiků
Dienstbierovi úředníci v zákoně o střetu zájmů navrhují i další změny. Například zavedení registru, v němž by měla být majetková oznámení všech 34 tisíc tuzemských politiků a dalších osob, které musí zveřejňovat, co si v uplynulém roce pořídily nebo jaké měly příjmy.
Novela také zvýší až na 250 tisíc korun pokutu za to, že politik zamlčí nebo nesprávně uvede některé údaje v majetkovém přiznání. Nově bude rovněž nutné odevzdávat oznámení bezprostředně po nástupu do veřejné funkce.