Velká změna: Majetek 34 tisíc funkcionářů v jedné databázi

Radek Nohl Radek Nohl
8. 4. 2015 18:00
Na vládu míří změna devět let starého zákona o střetu zájmů. Politikům bude za zamlčení nebo zkreslení údajů v přiznání majetku hrozit až čtvrtmilionová pokuta.
Novelu připravují lidé ministra Jiřího Dienstbiera.
Novelu připravují lidé ministra Jiřího Dienstbiera. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Dostat se dnes k majetkovému přiznání českého primátora nebo starosty není vždy snadné. Není výjimkou, že o ně musíte žádat tajemníka, protože v elektronické podobě je úřad údajně nemá, nebo se musíte nejdříve prodrat přes nefunkční web a nakonec dostanete heslo pouze na pouhých 24 hodin.

Brzy má přijít změna. Úředníci z týmu ministra a šéfa legislativní rady vlády Jiřího Dienstbiera (ČSSD) připravili novelu devět let starého zákona o střetu zájmů, která počítá se zavedením velkého registru majetkových přiznání. Ten by spravovalo ministerstvo spravedlnosti.

Koho se týká zákon o střetu zájmů

Majetkové přiznání - ilustrační foto
  • poslanců, senátorů, členů vlády, hejtmanů, starostů, primátorů a jejich zástupců nebo neuvolněných zastupitelů.
  • předsedy Úřadu pro ochranu osobních údajů, členů Rady Českého telekomunikačního úřadu, předsedy Energetického regulačního úřadu, členů bankovní rady České národní banky, členů Nejvyššího kontrolního úřadu nebo  veřejného ochránce práv a jeho zástupce.
  • dnes musí každý, koho se zákon týká, doložit, v jakých firmách v uplynulém roce působil, jaké odměny za to získal, jaké akcie, nemovitosti si pořídil nebo jaké má dluhy.

A v něm by podle plánu měla být v budoucnu oznámení přes 34 tisíc tuzemských politiků a dalších osob, které musí zveřejňovat, co si v uplynulém roce pořídily nebo jaké měly příjmy.

"Registr umožní efektivnější kontrolu ze strany příslušného úřadu, bude možné v něm vyhledávat podle institucí nebo podle jmen," řekl Aktuálně.cz ministr Dienstbier.

To, že je k majetkovým přiznáním problematické se dnes dostat, potvrzuje i Magdaléna Klimešová, analytička protikorupční organizace Rekonstrukce státu. "Oznámení se odevzdávají papírově, existují desítky a desítky evidenčních míst, každé si vede registr samo a samo řeší přidělování přístupu. To v praxi často znamená, že dokumenty nejsou snadno dohledatelné a přístup je někdy poskytován na velice krátkou dobu," uvedla Klimešová. 

Novela zákona o střetu zájmů, která v nejbližších dnech zamíří na vládu, přináší i další změny. Zvýší se například až na 250 tisíc korun pokuta za to, že politik zamlčí nebo nesprávně uvede některé údaje v majetkovém přiznání.

Dosud za provinění hrozilo maximálně 50 tisíc korun. Aktivisté však při průzkumu zjistili, že politici, kteří porušili zákon, dostali pokutu maximálně v jednotkách tisíc korun, anebo skončili úplně bez trestu.

Hlásit všechny dary nad 300 korun?

Politici by nově měli hlásit i všechny dary nad 300 korun. Opoziční poslanec z TOP 09 Martin Plíšek ale říká, že to je nesmysl. "To se jako bude obdarovaný ptát dárce, kolik stál darovaný předmět a zda byl dražší než 300 korun? Hranice by měla vyšší, třeba 2 000 korun," soudí Plíšek.

Dienstbier připouští, že se skutečně může během připomínkového řízení tento limit ještě zvýšit. "Pracujeme ještě s variantou zvýšit tuto hranici na 1000 nebo 5000 korun," uvedl Dienstbier. 

Limit ve výši 300 korun podle něj vycházel z již schváleného služebního zákona, v němž je zakázáno přijímat dary nad tuto hranici. Novela však zavádí také povinnost předkládat majetkové přiznání poté, co politik nastoupil do veřejné funkce. "Je to rozhodně správně, protože jinak není možné srovnávat stav nově nabytého majetku," uvedla analytička Klimešová.

Největší změnu má však přinést zmíněný veřejný registr oznámení. Dienstbierovi úředníci odhadují, že jeho pořízení bude stát maximálně 18 milionů korun a roční náklady na mzdy pěti lidí, kteří se o něj budou starat, vyjdou na zhruba čtyři miliony. Výdaje pro ty, kdo oznámení musí odevzdávat, budou ve výši několik stovek korun. Bude totiž nutné, aby měli zřízený elektronický podpis.

"Nebude se už stávat, že přístupové údaje dostanete na čtyřiadvacet hodin nebo na tři dny přes víkend," podotkl Dienstbier. Takto se účel registru, tedy veřejnou kontrolu, pokoušelo bojkotovat třeba Brno, které poskytovalo žadatelům heslo do registru pouze na jediný den. Nově žadatelé budou do registru získávat přístupové údaje, které budou platné dvanáct měsíců.

Opozice chce kvůli Babišovi změny

Podle opozice však novela, po níž aktivisté a neziskové organizace volají mnoho let, zdaleka není dostatečná. Třeba poslanec Plíšek bude navrhovat další změny - zejména kvůli ministrovi financí a šéfovi ANO Andreji Babišovi, který je zároveň vlastníkem holdingu Agrofert.  

"Chci, aby člen vlády nesměl být osobou ovládající nebo společníkem ve firmě. Po dobu výkonu funkce by měl firmu vložit do svěřeneckého fondu a ustanovit správce, který by se o firmu staral," uvedl Plíšek.

Poslanec TOP 09 by chtěl zákon zpřísnit také o další změnu. A to v případech, kdyby ministr převedl firmu do fondu nebo stanovil správce. V takovém případě by jeho ministerstvo nesmělo podle Plíška připravovat a psát zákon, z něhož by firma, na niž by měl člen vlády dál svůj vliv, měla nějaký majetkový profit.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americká sonda OSIRIS-REx letí z planetky Bennu zpět k Zemi. Nasbírala až 400 gramů vzorků

Sonda OSIRIS-REx americké vesmírné agentury NASA se po úspěšném splnění mise u planetky Bennu vydala v neděli pozdě večer SELČ na dvouletou cestu zpět. Na Zemi dopraví kapsli se vzorky odebranými z Bennu a podle záměrů vědců by se pak mohla zaměřit na zkoumání dalšího cíle, planetky Apophisu.

Realizace projektu začala v září 2016 vypuštěním sondy, která po dvouleté cestě dorazila začátkem prosince 2018 k Bennu. Poté OSIRIS-REx prováděla průzkum tělesa a připravovala se na splnění hlavního úkolu, odebrání vzorků. Loni po testovacích přiblíženích k tělesu sonda 21. října provedla úspěšný manévr s nabráním dostatečného množství materiálu z povrchu planetky.

Hlavní vědkyně projektu Dante Laurettaová podle agentury AP odhaduje, že sonda mohla získat 200 až 400 gramů vzorků, většinou drobných kousků. Každopádně je to mnohem víc než zamýšlených alespoň 60 gramů. Vědci mají o materiál z Bennu velký zájem, neboť jim umožní zjistit, jaké chemické látky a horniny planetka obsahuje. Podobná vesmírná tělesa v dávné minulosti totiž s sebou při dopadu na Zemi přinesla organický materiál, který je nutný pro vznik života.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vláda USA zadržuje desítky tisíc dětí migrantů. Jejich počet se za poslední dva měsíce zdvojnásobil

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena zadržuje kolem 21 tisíc dětí čekajících na výsledek azylového řízení v neprůhledné síti asi 200 vládních zařízení rozprostřených ve více než 20 amerických státech. V pěti z nich přitom pobývá více než 1000 dětí naráz. Napsala to agentura AP s odkazem na uniklé utajované vládní dokumenty, podle nichž se počet dětí migrantů, od batolat až po nezletilé, v péči úřadů za poslední dva měsíce zdvojnásobil. Řada právníků a aktivistů přitom tvrdí, že některá zařízení ohrožují bezpečnost a zdraví dětí.

Do USA v poslední době vstupuje velké množství dětí ze zemí Střední a Jižní Ameriky. Jeden z důvodů nárůstu jejich počtu vychází z mimořádného příkazu exprezidenta Donalda Trumpa, který s odkazem na nebezpečí šíření koronaviru v podstatě uzavřel jižní hranici USA pro všechny migranty. Nynější administrativa však umožnila vstup migrujícím dětem, pro dospělé však zákaz ponechala. Řada rodičů proto nyní vysílá svoje děti přes hranici samotné, většina z nich již totiž má členy rodiny či vzdálenější příbuzné v USA a doufají, že se k nim děti rychle dostanou.

Děti však na jejich cestě nejprve zadrží američtí celníci, kteří je pak předají do vyřízení všech formalit do vládních ubytovacích zařízení. Aby si úřady s nedávným přílivem dětí poradily, založila Bidenova administrativa nouzová zařízení například ve vojenských základnách, na stadionech či v kongresových centrech. Ta přitom kvůli svému zvláštnímu statusu nemusí splňovat některá zákonná kritéria a jsou do značné míry mimo dohled veřejnosti. Vláda do nich rovněž nepouští novináře s odvoláním na ochranu soukromí dětí a pandemii covidu-19.

Zdroj: ČTK
Další zprávy