Letadlo vjelo na dráhu přistávajícího boeingu. Incident na Ruzyni vyřešil dispečer

Domácí Domácí
20. 1. 2021 15:23
Složitou situaci musel v úterý večer řešit letový dispečer na pražském Letišti Václava Havla. Pilot irského letounu ATR-72 nerespektoval pravidla a vjel na ranvej ve chvíli, kdy se chystal přistát přilétající Boeing 737. Dispečer ale blížícímu se letadlu včas poručil přeletět dráhu, informoval server Novinky.cz.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Magdaléna Daňková

Situaci zachytil server FlightRadar24.com. Na záznamu radaru pražského letiště lze sledovat těsně po 22. hodině letadlo společnosti ASL Airlines Ireland, zajišťující dopravu pro společnost FedEx. Jeho pilot nerespektuje tzv. stop příčku a vjíždí na ranvej, zatímco se na ní chystá přistát boeing společnosti i ASL Airlines Belgium letící z Brna.

Přibližně ve 22:04 se pak ikonky obou letadel překryjí. Ke kolizi však nedošlo - duchapřítomný dispečer dal boeingu vědět a ten před přistáním ještě jednou dráhu obletěl. Irský letoun mezitím odletěl. 

Foto: FlightRadar24, Aktuálně.cz

"Mohu potvrdit událost v letovém provozu ze včerejšího dne, kdy letoun irského dopravce Air Contractors při pojíždění na start na dráhu 24 letiště Praha chybou pilota přejel takzvanou stop příčku, a narušil tak ochrannou zónu přistávací dráhy," řekl Novinkám mluvčí Řízení letového provozu Richard Klíma.

Mluvčí ovšem zároveň upozornil, že vzhledem k zachování bezpečné vzdálenosti letadel se nejednalo o kritickou situaci a bezpečnost nebyla bezprostředně ohrožena. Podobné události podle něj nejsou výjimečné, v roce 2019 jich na letiště zaznamenalo 19, řekl webu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Toyota v Kolíně po odstávce kvůli čipům obnovila výrobu

Automobilka Toyota Motor Manufacturing Czech Republic v Kolíně v úterý po odstávce obnovila výrobu. Zaměstnanci se vrátili do plného třísměnného systému. Odstávka trvala s týdenní přestávkou od 15. srpna, předtím byli zaměstnanci na celozávodní dovolené. Důvodem byl nedostatek čipů do palubní elektroniky, který trápí celý automobilový průmysl, řekl mluvčí automobilky Tomáš Paroubek.

Výrobu firma částečně obnovila v týdnu od 6. září, vyrobila několik stovek aut, běžně jich produkuje kolem tisícovky denně. Další týden se ale linky opět zcela zastavily, nyní se zaměstnanci postupně vrátí k plné produkci. Po dobu odstávky dostávali pracovníci Toyoty 80 procent průměrného platu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy