Kapitán udělal 21 chyb, když letěl jen s jedním motorem. Mám bohatou praxi, hájil se

Domácí Domácí
Aktualizováno 23. 7. 2020 20:19
Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod dokončil vyšetřování loňského letu společnosti Smartwings z řeckého ostrova Samos do Prahy, kdy letadlo letělo téměř celou trasu pouze s jedním motorem a nouzově nepřistálo. Podle zjištění ústavu kapitán letadla Pavel Veselý opakovaně chyboval, celkem jednadvacetkrát.
Foto: Smartwings Group

V závěrečné zprávě upozornil ústav na celkem 21 pochybení kapitána letadla, který po tomto incidentu přišel o post šéfpilota aerolinky. "Ignoroval oprávněný požadavek druhého pilota na urychlené snížení letové hladiny z důvodu klesající rychlosti letounu po vysazení pohonné jednotky, a ve výsledku tak zapříčinil gradování stresu v posádce," uvádí zpráva, na kterou upozornil server zdopravy.cz.

Letoun společnosti Smartwings letěl 22. srpna z řeckého ostrova Samos do Prahy. Letadlu přestal během letu nad Egejským mořem fungovat levý motor, který se posádce nepodařilo znovu nastartovat. Stroj pak pokračoval v nižší letové hladině až do Prahy. Na palubě bylo 170 lidí.

V seznamu pochybení je například také zatajení technického problému řídícím centrálám letového provozu v řadě zemí. Potíže oznámil jen centrálám v Aténách, kde současně ale uvedl, že vhodné letiště pro přistání bude až Praha. "Přestože v čase tohoto prohlášení věděl, že nemá dostatek paliva k jeho dosažení," uvádí zpráva.

Zpráva současně uvádí, že už při odletu z Prahy na Samos upozornili mechanici na vibrace motoru. Podle zprávy kapitál riskoval i pokud jde o palivo. "Neznal příčinu vysazení motoru, a tudíž nemohl vědět, zda vysazení motoru č. 1 nebylo způsobeno kontaminací paliva," píší vyšetřovatelé.

Psychologické testy pro kapitána

Ústav doporučil u pilota Veselého provedení psychologického vyšetření, protože ten se i nadále domnívá, že rozhodoval správně. Do firmy poslal současně kontrolu Úřad pro civilní letectví.

Veselý si stojí za tím, že se rozhodl správně. "Jsem přesvědčen o tom, že moje bohatá letová praxe je dostatečně velká, abych dokázal zhodnotit všechna rizika spojená s rozhodovacím procesem, nicméně si uvědomuji, že mohou vzniknout okolnosti, které si zaslouží, aby k nim bylo přistupováno s náležitou opatrností," uvedl bývalý kapitán ve výpovědi.

Smartwings původně postup šéfpilota obhajovaly, později ale Veselého z funkce letového ředitele sesadily. Letos firma zároveň obhájila bezpečnostní audit. Podle České televize Smartwings v reakci na oznámení ústavu sdělily, že se budou řídit veškerými doporučeními vyplývajícími ze zprávy. Podle firmy ale zpráva potvrdila, že se nejednalo o systémovou chybu.

 

Právě se děje

před 43 minutami

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ochranný systém při testech odpojil běloruskou jadernou elektrárnu, v provozu je pouhé dva měsíce

Běloruská jaderná elektrárna byla v sobotu při testovací proceduře odpojena, protože se spustil ochranný systém reaktoru. Uvedlo to běloruské ministerstvo energetiky. Úroveň radiace v oblasti je ale podle ministerstva normální. Elektrárna u města Astravec byla spuštěna loni v listopadu.

"Ochranný systém byl aktivován při pilotním průmyslovém provozu prvního bloku, v jehož rámci jsou v současné době testovány systémy a zařízení," uvedlo ministerstvo. Úroveň radiace v okolí elektrárny je na běžné úrovni, dodal úřad.

První jaderná elektrárna v zemi se nachází na severu Běloruska, poblíž hranic s Litvou, a postavila ji ruská státní firma Rosatom za ruský úvěr deset miliard dolarů (217 miliard Kč). Provoz formálně zahájil prezident Alexandr Lukašenko 7. listopadu, kvůli poruše však musela být následující den odstavena. Opětovně spustila provoz a byla znovu připojena k síti 19. listopadu. Ministerstvo tehdy uvedl, že elektrárna pracuje na 40 procent své kapacity.

Zdroj: ČTK
Další zprávy