Neobvyklý manévr na pražském letišti. Armáda cvičila přistání nehlásícího se letadla

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
2. 7. 2020 13:59
Zvláštní podívaná se naskytla lidem, kteří se ve čtvrtek před polednem nacházeli v blízkosti pražského Letiště Václava Havla. Nad jejich hlavami přeletělo dopravní letadlo Jak-40 ve společnosti dvou gripenů. Nešlo však o žádnou dramatickou událost, ale o cvičení. Podle armády se nejedná o reakci na nedávný incident, kdy na Ruzyni přistálo nekomunikující německé letadlo.
Stíhačka Gripen při cvičení v České republice.
Stíhačka Gripen při cvičení v České republice. | Foto: Michal Voska, Armáda ČR

Letouny podle svědka nějakou dobu kroužily nad letištěm, pak se otočily a společně přistály. "Bylo to standardní cvičení, nic neobvyklého," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí Řízení letového provozu Richard Klíma.

Podle armády šlo o nácvik letounů JAS-39 Gripen v pomoci letadlům, které jsou v nouzi či neodpovídají. "Jednalo se o nácvik procedur, kdy se letoun navádí na záložní letiště pro případ, kdyby naše gripeny musely zasahovat ostře k letounu, který se chová nějak nestandardně," řekl mluvčí Tomáš Maruščák.

Jak se projevuje takový nestandardně se chovající letoun? "Buď nekomunikuje s řídicí oblastí nebo vybočuje z předem podaného řádu letu. Nebo to může být i zásah k letounu, který je v tísni, třeba mu nefunguje některý z palubních systémů," vysvětlil mluvčí.

Podle něj nejde o reakci na nedávný incident, kdy na pražském letišti nepovoleně přistálo nekomunikující malé německé letadlo pilotované zmateným seniorem. "Ten nácvik se provádí běžně. V žádném případě to nemá souvislost s letounem, který nedávno přistál na Ruzyni," řekl Maruščák.

Podle armádního mluvčího musí gripeny k ostrému zásahu vyrazit desetkrát až dvanáctkrát za rok. Konkrétní případy armáda sdělit nechtěla.

Video: Tanky, minomety i gripeny. Vojenská přehlídka ukázala skvost armádní techniky

Tanky, minomety i gripeny. Vojenská přehlídka ukázala skvosty armádní techniky | Video: Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy