Lesy ČR hospodaří ekologicky, ale jen na zlomku půdy

Pavel Baroch
16. 7. 2008 19:01
Podnik získal pro 0,2 procenta lesů certfikát FSC
Hodnota hub každoročně na území ČR nasbíraných dosahuje podle odhadů mykologické společnosti v dobrých letech až k hranici 400 milionů korun ročně.
Hodnota hub každoročně na území ČR nasbíraných dosahuje podle odhadů mykologické společnosti v dobrých letech až k hranici 400 milionů korun ročně. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Nymburk - První část státního podniku Lesy ČR získala značku FSC, která zaručuje, že se v porostech hospodaří skutečně ekologicky.

Prestižním certifikátem se mohou prokazovat lesy v okolí Nymburka. Porosty o rozloze necelých 2,8 tisíce hektarů ovšem tvoří jen zhruba 0,2 procenta celkové rozlohy, kterou má státní podnik ve správě.

"Věříme, že to je začátek cesty k získání certifikátu pro celý podnik. Máme za to, že státní lesy mají víc lesních správ, kde lesní hospodáři uplatňují k přírodě blízké postupy," řekl ředitel české pobočky FSC Michal Rezek.

Lesy potvrdily, že chtějí své území s certifikátem FSC postupně rozšiřovat. "V letošním roce předpokládáme zahájení certifikačního auditu v lesní správě Mělník," konstatoval Jiří Černík, výrobně-technický ředitel společnosti.

Foto: Aktuálně.cz

Lesy musejí splnit 160 podmínek

Zájemce o získání mezinárodního certifikátu FSC musí splnit 160 podmínek. Patří mezi ně například to, že se v porostech musí objevit pestřejší skladba místních druhů dřevin, musí se omezit chemické postřiky, anebo zcela musí zmizet umělé vápnění a hnojení.

"Pravidla FSC garantují správcům lesů dlouhodobě zdravé hospodaření. Zároveň je to dobrá obchodní značka. Zaručeně šetrné dřevo patří na mezinárodním trhu mezi zboží, po kterém je poptávka," řekl Jaromír Bláha z ekologického Hnutí Duha.

"Přitom hospodaření podle pravidel FSC není zaměřené jen na výrobu dřeva a ponechává hodně prostoru pro výletníky a přírodu. Na zdravé hospodaření podle těchto pravidel přešly už skoro kompletní státní lesy v Polsku, hodně se zavádí i na Slovensku a v dalších zemích." dodal.

Připomněl, že zdravotní stav českých lesů je stále špatný a právě hospodaření podle pravidel FSC by porostům pomohlo. "Prosazujeme, aby na FSC přešly všechny státní lesy," vysvětlil.

Velké kmeny putují na pilu, z méně kvalitního dřeva bude dřevěné uhlí.
Velké kmeny putují na pilu, z méně kvalitního dřeva bude dřevěné uhlí. | Foto: Ondřej Besperát

Desetitisíce FSC výrobků

Organizaci a značku FSC vytvořily počátkem 90. let velké mezinárodní ekologické organizace, obchodní a dřevařské společnosti a další partneři.

"Stala se populární a poptávka po dřevě a výrobcích z FSC rapidně roste," upozornil Rezek. Podle něj je na trhu přes 20 tisíc výrobků s logem FSC. Vybírat si už mohou i čeští zákazníci.

Prestižní certifikát už dříve dostaly například lesy Hlavního města Prahy, Školní lesní podnik Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně a sdružení obecních a soukromých vlastníků Svitavy.

"Získáním tohoto certifikátu je dalším signálem našim partnerům i veřejnosti, že v našich lesích hospodaříme ekologicky šetrným způsobem," myslí si Černík.

Foto: Ondřej Besperát

Ekologickou značku už máme

Zástupci podniku tvrdí, že už dnes jsou držiteli jiné ekologické značky - PEFC. Tento certifikát se vztahuje na sto procent území, které státní podnik spravuje.

Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha ovšem tvrdí, že "konkurenční" PEFC nemá oproti FSC takový význam. "PEFC je značka, která nevyžaduje splnění žádných zvláštních standardů. Stačí jen dodržovat zákony. Navíc tuto značku dostávají i podniky, které nijak zvlášť šetrné k přírodě nejsou," řekl pro Aktuálně.cz.

Označení PEFC vzniklo jako reakce na ekologickou značku FSC, založili ji velcí majitelé lesů. Nikdy se ovšem nedostala až do obchodů. Naopak značkou FSC je označeno mnoho výrobků.

FSC na rozdíl od PEFC podporují v zahraničí největší ekologické organizace, třeba WWF, Friends of the Earth nebo Greenpeace.

 

Právě se děje

Další zprávy