Harry Potter zezelenal. Vyšel na ekologickém papíru

Pavel Baroch
5. 2. 2008 7:45
Jde o první českou ekoknihu s vysokým nákladem
Kdo si však nevystál frontu na sedmý díl v noci v některém z knihkupectví, nemusí zoufat. Úvodní náklad je 200 tisíc kusů.
Kdo si však nevystál frontu na sedmý díl v noci v některém z knihkupectví, nemusí zoufat. Úvodní náklad je 200 tisíc kusů. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Poslední kniha o čarodějovi Harry Potterovi vyšla i v Česku na ekologickém papíru.

"Vedlo nás k tomu přání autorky," řekl už dříve Aktuálně.cz Ondřej Müller, programový ředitel Albatrosu. Kniha o čarodějnickém učni vyšla na papíře s označením FSC. To zaručuje, že se v lese hospodaří podle důsledných ekologických standardů.

V zahraničí, například ve Velké Británii či Německu, už vyšlo víc dílů o Harry Potterovi na ekologickém papíře, v Česku jde o úplnou novinku. V tak vysokém nákladu - 200 tisíc výtisků - tady zatím žádná "zelená" kniha nevyšla.

Rozhodnutí Albatrosu uvítala česká pobočka Greenpeace, která s vydavatelstvím o vydání knihy na ekologickém papíru dlouho vyjednávala. Certifikát FSC má pomoci zabránit tomu, aby z planety nenávratně mizely lesní porosty.

Zástupci Greenpeace (Jan Piňos, vpravo) se dohodli s nakladatelstvím Albatros (ředitel Michal Krejčí, vlevo), že poslední díl Harry Pottera vyjde na papíře s ekologickou certifikací FSC.
Zástupci Greenpeace (Jan Piňos, vpravo) se dohodli s nakladatelstvím Albatros (ředitel Michal Krejčí, vlevo), že poslední díl Harry Pottera vyjde na papíře s ekologickou certifikací FSC. | Foto: Ondřej Besperát

Zachraňme pralesy!

"Odlesňování naší planety a zejména mýcení původních pralesů je jedním z největších globálních ekologických problémů," řekla Lenka Boráková z pražské kanceláře Greenpeace.

"Pralesy jsou domovem téměř 90 procent živočišných a rostlinných druhů obývajících Zemi a posledních přírodních národů. Téměř 80 procent všech světových pralesů již bylo zničeno a ročně mizí další na území o rozloze 1,5krát větší než Česká republika. Za více než 40 let z Amazonie zmizelo 700 tisíc kilometrů čtverečních lesů, což je dvakrát více než rozloha Německa," připomněla Boráková.

Česká pobočka Greenpeace uvedla, že v roce 2003 vydalo Harryho Pottera pouze jediné vydavatelství na výhradně recyklovaném papíře. Loni vyšly národní verze posledního dílu na ekologickém papíře už v šestnácti zemích. Ve většině případů jde o papír s certifikátem FSC - stejně jako v Česku.

"Jen kniha, která loni vyšla pro anglosaský svět, zachránila před pokácením 200 tisíc stromů. Jde o prales s rozlohou 2,5násobku newyorského Central Parku. Zároveň se zabrání uvolnění více než 7,9 tisíce tun skleníkových plynů, což je zhruba tolik, kolik by vyprodukovalo 1,6 tisíce aut," připomněl Karel Stejskal z Greenpeace.

Albatros plánuje, že vydá i další zelené knihy

Ondřej Müller z Albatrosu uvedl, že vydavatelství vydáním Harryho Pottera nehodlá s knihami na ekologickém papíře skončit. "Chceme s tím pokračovat," potvrdil pro Aktuálně.cz Müller.

Michal Rezek, ředitel české pobočky mezinárodní organizace FSC uvedl, že iniciativa Albatrosu je příležitostí i pro další úřady a firmy, aby začaly tisknout na FSC.

"Jelikož kniha o Harry Potterovi vyjde ve velkém nákladu, bude ji pro Albatros tisknout několik tiskáren. Ty budou muset získat certifikát zpracovatelského řetězce FSC. Po vytištění knihy budou tedy tiskárny připraveny na další tiskoviny z FSC papíru," řekl Rezek.

V zahraničí je přitom běžné, že firmy - aby ukázaly, jak to s ekologií myslí vážně - tisknou své katalogy či výroční zprávy na recyklovaném papíru nebo na papíru FSC. Rozšířené je i vydávání "zelených" knih.

Například v Kanadě, kde se zrodila iniciativa podporující recyklovaný papír, se na recyklovaném papíru podařilo vydat už pět milionů knih. V Holandsku se pro něj rozhodlo sedmnáct velkých nakladatelů, kteří pokrývají více než sedmdesát procent tamního trhu. Na recyklovaný papír tisknou známá britská nakladatelství Bloomsbury.

 

Právě se děje

Další zprávy