Operaci lze využít například u pacientů, jejichž štítná žláza produkuje více hormonů, a proto je potřeba její část odstranit.
"První operaci štítné žlázy v České republice cestou dutiny ústní provedli lékaři chirurgické kliniky na konci října. Operace proběhla uspokojivě a nyní se odehrává rekonvalescence," uvedl mluvčí nemocnice Pavel Žára.
Podle něj klasická operace spočívá v tom, že se udělá řez na krku, nyní se ale využila cesta z vnitřní strany dolního rtu. "Díky zvětšení a přiblížení kamerou je operační oblast přehlednější. Pro pacienta, který je v celkové narkóze, je výhoda kosmetická, neboť mu nezůstane na krku jizva," vysvětluje mluvčí.
K operaci se využívají stejné přístroje jako u laparoskopických operací. Po odtažení dolního rtu provedli chirurgové tři řezy, kterými zavedli operační tubusy.
"Těmito kanály pak po vrstvách přes páskové svaly za pomoci endoskopických nástrojů otevřou prostor, kde je uložena štítná žláza a příštítná tělíska," uvedl Žára. Rekonvalescence je u pacientů podobně dlouhá jako při klasické operaci - průměrně dva týdny, včetně čtyřdenní až pětidenní hospitalizace.
MUDr. Marcela Linhartová, Ph.D.
Doktorka Linhartová absolvovala workshop ve Vídni k certifikaci pro provádění v ČR. Tím dochází k rozvoji miniinvazívních metod a obohacení portfolia endokrinních operací o další chirurgický přístup.