Praha - Bezprostřední hrozba odchodu několika tisíc lékařů v rámci protestní akce "Děkujeme, odcházíme" se zdá být zažehnána.
Z pondělní pozdně večerní dohody mezi ministrem Leošem Hegerem a zdravotnickými odboráři vyplývá, že doktoři letos dostanou navíc 5 až 8 tisíc měsíčně. V roce 2012 jim ministr garantuje desetiprocentní nárůst a o rok později je cílem, aby plat lékaře byl na hranici 1,5 až trojnásobku průměrného platu v Česku.
Výsledkem mnohahodinového jednání je tak shoda na společném memorandu, které má deník Aktuálně.cz k dispozici.
Avšak ještě to není konec.
Nyní jsou na řadě regionální organizace Lékařského odborového klubu (LOK). Stejně jako vláda mohou dohodu už ve středu posvětit. Zcela vyloučeno ovšem nyní není ani to, že se objeví další rozpory a s nimi komplikace.
Nebývalá nabídka, tvrdí ministr
Ze strany ministerstva přišla podle jejího šéfa v pondělí nová nabídka. "Dvě miliardy pro nemocnice budou rozpuštěny podle jiného klíče, než jsme předpokládali, a to podle počtu lékařů v daných nemocnicích," řekl Heger.
Dohodnuté memorandum
- 1) Úprava úhradové vyhlášky - má zajistit, aby nemocnice letos dostaly dvě miliardy korun navíc na zvýšení příjmů lékařů a aby se peníze rozdělily nemocnicím podle počtu lékařů
- 2) Způsob zvýšení platů v roce 2011 - zvýšení platových tarifů lékařů v nemocnicích, léčebných ústavech a léčebnách dlouhodobě nemocných i v záchranných službách o 5000 až 8000 korun
- 3) Přidávání v roce 2012 - v souvislosti s reformou se průměrný plat lékaře zvýší o deset procent a od roku 2013 pak dosáhne 1,5 až trojnásobku průměrné mzdy ve státě, v roce 2012 porostou také platy všem zdravotnickým pracovníkům
- 4) Vzdělávání, změna kompetencí zdravotníků, reformní a protikorupční kroky - ve spolupráci s odbory, lékařskou komorou, odbornými společnostmi a asociací sester; na rušení nemocničních lůžek a jejich převedení na lůžka sociálně zdravotní se bude spolupracovat s kraji
- 5) Výzva ředitelům nemocnic - ministerstvo vyzve, aby vedení fakultních a dalších státních nemocnic přijalo lékaře po stažení výpovědí zpět, pokud nebudou jejich místa už obsazena
- 6) Záruka Asociace krajů ČR - ministerstvo požádá asociaci o záruky, že krajské nemocnice přijmou lékaře zpět a zvýší jim podle memoranda platy
- 7) Odvolání protestu Děkujeme, odcházíme - lékařské odbory do tří dnů od popisu memoranda protestní akci odvolají a vyzvou lékaře, aby výpovědi stáhli a požádali o přijetí zpátky do práce
Ministerstvo zdravotnictví lékařům také nabídlo, že se mohou podílet na reformně a přípravě protikorupčních opatření.
"Dohoda není zcela uspokojivá ani pro jednu stranu, ale díky domluvené podobě memoranda už nebudou ve zdravotnictví tak otrocké podmínky jako nyní," prohlásil prezident České lékařské komory Milan Kubek.
Heger dodal, že vzhledem k situaci v jiných resortech lze nabídku ministerstva označit za "nebývalou".
Ze slibovaných peněz půjde většina na platy lékařů. Ministerstvo to vyčíslilo asi na 1,8 miliardu korun.
"Když k tomu připočteme přesčasy nebo dovolenou, dostaneme se na téměř dvě miliardy korun. Pokud zůstane sto milionů, tak ty rozdělí ředitelé nemocnic mezi zaměstnance," vysvětlil Heger.
Definitivní stvrzení dohody je ovšem podmíněno tím, že Lékařský odborový klub odvolá výpovědi a vláda zároveň posvětí novou tarifní tabulku, která doktorům upravuje mzdy.
"Když se odbory rozhodnou, že budou v protestu pokračovat a dotáhnou ho až do konce, dostanou lékaři pět až osm tisíc navíc, ale už ne ve formě tarifních platů," dodal Heger.
Že se obě strany na mnoha věc dohodly, potvrzuje i skutečnost, že hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek, který se jednání také zúčastnil, zrušil zítřejší jednání krajské bezpečnostní rady.
Prý podle něj nyní není potřeba, aby se další krizové plány připravovaly. Zároveň vyzval nespokojené lékaře, aby navrhované memorandum přijali a výpovědi stáhli.
Šéf LOK Martin Engel se k možné dohodě zatím nechtěl vyjadřovat. "Lépe jsme se dohodli na roce 2013 než na roce 2011," poznamenal.
Smír zabrzdila dohoda nad platy
Dohoda se pomalu začala rýsovat v pátek, kdy se Heger s lékařskými odbory a komorou vrátil k jednacímu stolu. I když na některých bodech se obě strany shodly, pokračoval spor o mzdy.
V odborářské protestní akci "Děkujeme, odcházíme" podalo výpověď 3800 z asi 20 tisíc nemocničních lékařů. Od března tak hrozí v některých nemocnicích omezení péče a někde i uzavření celých oddělení.
Kraje už začaly připravovat krizové scénáře, jak by se ošetření pacientů dalo zajistit. Minulý týden se s hejtmany sešli poprvé i členové Bezpečnostní rady státu. Premiér Petr Nečas pak oznámil, že by mohla pomoci armáda a záchranná služba. Zdůraznil ale, že doufá v dohodu s lékaři.
Bezpečnostní rada státu jednala také v pondělí, kdy se dohodla, že vládě kvůli hromadnému odchodu lékařů nenavrhne vyhlášení krize nebo nouze.
Leoš Heger po odpolední schůzce se zdravotními rady krajů uvedl, že ministerstvo bude lékaře, kteří po 1. březnu převezmou péči, chránit a dá jim záštitu. Plánuje vydat pokyn a na svém webu také vysvětlit, v jakém případě by byli doktoři za své činy odpovědní.
Pokud by si na ně pacienti stěžovali a chtěli jít třeba i k soudu, ministerstvo by doktorům poskytlo právníky zaměřené na zdravotní právo.